Davlat aktivlari xususiylashtiriladi
Joriy yilning birinchi yarmining oxiriga qadar O’zbekistonda 550 dan ortiq davlat aktivlari sotilishi kutilmoqda. Bu haqda 27 may kuni Toshkentda bo’lib o’tgan «O’zbekiston Respublikasida davlat korxonalarini transformatsiyalash va xususiylashtirish: iqtisodiy islohotlarning yangi bosqichi» xalqaro forumida ma’lum qilindi.
Yaqin kelajakda «Poytaxt» biznes markazi, «Malika» savdo markazi, «Ichan qal’a» mehmonxonasi va boshqa ob’ektlarni xususiylashtirish kutilmoqda.
Shuningdek, forumda Coca-Cola-ni xususiylashtirish yakuniy bosqichga kelgani ma’lum bo’ldi. Yil oxiriga qadar «O’zagroeksportbank» va «Poytaxt bank», «Farg’ona neftni qayta ishlash zavodi», «Kvarts», «Trest-12», «Kafolat» sug’urta kompaniyasi, vino-aroq va yog ‘-moy korxonalari davlat aktsiyalarini sotish rejalashtirilgan.

Государственные активы будут приватизированы
К концу первой половины этого года в Узбекистане ожидается продажа более 550 госактивов. Об этом было сообщено на международном форуме «Трансформация и приватизация государственных предприятий в Республике Узбекистане: новый этап экономических реформ», который прошел 27 мая в Ташкенте.
В ближайшее время ожидается приватизация бизнес-центра «Пойтахт», торгового центра «Малика», гостиницы «Ичан кала» и других объектов.
На форуме также стало известно, что приватизация Coca-Cola подошла к завершающему этапу. До конца года планируется продать государственные доли в «Узагроэкспортбанке» и «Пойтахт банке», Ферганском НПЗ, «Кварце», «Трест-12», страховой компании «Кафолат», виноводочных и масложировых предприятиях.