Turizmni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar belgilandi
reyslar soni va yo‘nalishlari bo‘yicha cheklovlarni bekor qilishni nazarda tutuvchi “Ochiq osmon” rejimi “Andijon”, “Buxoro” va “Urganch” xalqaro aeroportlarida xalqaro huquq normalariga muvofiq joriy etiladi;
xorijiy aviakompaniyalar havo qatnovi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimning mavjudligidan qat’i nazar “Ochiq osmon” rejimi joriy etilgan xalqaro aeroportlarga doimiy qatnovlarni amalga oshira oladi (bunda, Xalqaro fuqaro aviasiyasi tashkilotining uchish va aviasiya xavfsizligi bo‘yicha standartlariga muvofiq bo‘lish talab etiladi);
investorlarning yo‘lovchi tashuvchi yangi dor yo‘llarini (“Chorvoq” erkin turistik zonasi hududida tashkil etilayotganlardan tashqari) qurish va jihozlash uchun yo‘naltirilgan xarajatlarining bir qismi har bir 500 metr yo‘l uchun Davlat byudjetidan Turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratiladigan mablag‘lar hisobidan 1 milliard so‘m miqdorida qoplanadi.
Bunda dastlabki 50 ta loyihaga yo‘naltirilgan investorlar harajatlarining bir qismi qoplanadi.
Turizmni rivojlantirish qo‘mitasi va Qurilish vazirligining namunaviy loyihalari bo‘yicha joylashtirish vositalarini tez quriladigan konstruksiyalar (o‘tovlar, konteynerlar, sendvich panellar) bilan qurish uchun tadbirkorlar xarajatlarining bir qismi bunday tipdagi joylashtirish vositalarining joylari soni 50 mingtaga yetguniga yoki 2023 yil 31 dekabrga qadar Davlat byudjetidan har bir joy uchun 5 million so‘mgacha miqdorda qoplanadi.
Shaharlar va tumanlar bosh rejalarini ishlab chiqish va tasdiqlash jarayonida ular turizm infratuzilmasini rivojlantirish qismida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan majburiy kelishiladi.
Gid (gid-tarjimon), ekskursiya yetakchisi va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilarning xizmatlari o‘zini o‘zi band qiladigan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (xizmatlar, ishlar) turlari ro‘yxatiga kiritiladi.
2020 yil 1 iyuldan 2023 yil 1 iyulga qadar nodavlat (xususiy) muzeylar, badiiy galereyalar va hunarmandchilik markazlarining asosiy faoliyat turi bo‘yicha foyda solig‘i, mol-mulk va yer soliqlari hamda aylanmadan olinadigan soliq stavkalari belgilangan miqdorga nisbatan 50 foizga kamaytiriladi.

Tourism will be supported by new benefits and subsidies
President Shavkat Mirziyoyev signed the decree «On additional measures for the development of the tourism industry with strict observance of the requirements of the enhanced regime of sanitary and epidemiological security».
ince August 1, the «open sky» regime is introduced at the airports of Andijan, Bukhara and Urgench, providing for the lifting of restrictions on the number and directions of flights.
Foreign airlines will be able to fly to these airports, whether or not intergovernmental agreements on air services are in place (the condition is that the companies must meet ICAO standards).
In particular, foreign companies flying to airports with «open air» will be set the same tariffs as domestic companies use.
Under the Regulation, should the category (level of service) be maintained from 1 January 2021 to 31 December 2023, 50 per cent of the amount recovered for these categories will be returned to the hotels.
Part of investors’ costs for the construction and development of cable roads will be reimbursed from the Tourism Support Fund in the amount of SUM 1 billion (only 50 first projects or until 31 December 2023).
From 1 July 2020 to 1 July 2023, private museums, galleries and craft centres will pay 50 per cent of the income tax, land tax and sales tax.
The services of a guide-interpreter and a tour guide are included in the list of activities (services, works) which self-employed persons may engage in.
From 1 July 2020 to 1 July 2023, income, property and land tax and turnover tax rates for the main activities of non-governmental (private) museums, art galleries and craft centres will be reduced by 50 per cent.