Toshkentda sun’iy nafas olish uskunalarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi
Slovakiyaning O’zbekiston Respublikasidagi elchixonasining taklifiga binoan , «S. Verenin’s Legal Group» behushlik bilan nafas olish uskunalari va mexanik shamollatish moslamalarini ishlab chiqarish bo’yicha Chirana Asia rus-slovak-o’zbek korxonasining ochilishida ishtirok etdi.
16 mart kuni bo’lib o’tgan korxonaning ochilishida O’zbekiston Respublikasining Innovatsion rivojlanish vaziri Abdurahmonov Ibrohim Yo’lchievich, Rossiyaning O’zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Vladimir Lvovich Tyurdenev, Shimco Group prezidenti Vasiliy Shimko va boshqa turli xil xususiy va jamoat tashkilotlarining vakillari qutlov nutqi bilan chiqish qildilar.
Rossiya-Slovakiya-O’zbekiston qo’shma korxonasi «Chirana Asia» yiliga 500 donagacha ventilyator ishlab chiqarishi mumkin. Ishlab chiqarishning umumiy qiymati 6 million dollarni tashkil etadi. Ushbu korxonaga investitsiyalar Rossiyaning Shimco Group kompaniyasi va Slovakiyaning Chirana kompaniyasidir.
Shimco Group prezidenti Vasiliy Shimko ta’kidlaganidek, Toshkentda ishlab chiqariladigan qurilmalarda turbin o’rniga membranali kompressor ishlatiladi, bu esa xizmat muddatini sezilarli darajada oshiradi va ventilyatorga texnik xizmat ko’rsatish narxini pasaytiradi.
Rossiya Federatsiyasining O’zbekistondagi elchisi Vladimir Tyurdenevning so’zlariga ko’ra, ushbu loyiha nafaqat O’zbekiston, balki butun mintaqa uchun hayotiy ahamiyatga ega. Diplomat kompaniya mahsulotlari yuzlab va minglab odamlarning hayotini saqlab qolishga yordam berishiga umid bildirdi. Kelajakda ishlab chiqarilgan uskunalarning 80 foizigacha eksport qilinadi.

По приглашению посольства Словакии в Республике Узбекистан Адвокатская фирма «S.Verenin’s Legal Group» приняла участие в открытие российско-словацко-узбекского предприятия Chirana Asia по производству наркозно дыхательного оборудования и аппаратов искусственной вентиляции легких.
На открытии предприятия, которое состоялось 16 марта, с приветственным словом выступил Министр Инновационного развития Республики Узбекистан Абдурахмонов Иброхим Юлчиевич, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Узбекистан Тюрденев Владимир Львович, президент Shimco Group Василий Шимко и другие представители различных частных и государственных организаций.
Российско-словацко-узбекское совместное предприятие Chirana Asia может выпускать до 500 ИВЛ в год. Общая стоимость производства — 6 млн долларов. Инвестиции в данное предприятие российская компания Shimco Group и словацкая Chirana.
Как отметил президент Shimco Group Василий Шимко, в аппаратах, выпускаемых в Ташкенте, будет использован мембранный компрессор вместо турбинного, что значительно увеличивает срок службы и снижает стоимость обслуживания ИВЛ.
По словам посла Российской Федерации в Узбекистане Владимира Тюрденева, этот проект жизненно необходимо не только Узбекистану, но и всему региону. Дипломат выразил надежду, что продукция предприятия поможет спасти сотни и тысячи жизней. В дальнейшем до 80% выпускаемой техники будет уходить на экспорт.