Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin Oʻzbekistonda integratsiyalashgan atom elektr stansiyasining birinchi energiya blokini qurish ishlariga start berdilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Marosimda telekoʻprik orqali Xalqaro atom energiyasi agentligi (XAEA) bosh direktori Rafael Grossi ham ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putin va Rafael Grossiga ushbu loyihaning roʻyobga chiqarilishini shaxsan qoʻllab-quvvatlaganlari va koʻrsatilgan eʼtibor uchun minnatdorlik bildirdi. Mamlakatimizda birinchi atom elektr stansiyasini barpo etishda ishtirok etayotgan Oʻzbekiston va Rossiya mutaxassislariga birgalikdagi saʼy-harakatlar va yuksak professionallik uchun alohida tashakkur aytildi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi Oʻzbekistonning texnologik, industrial va ilmiy taraqqiyotida yangi bosqichni boshlab berib, yangi tarmoq – atom energetikasini rivojlantirish uchun asos yaratishi qayd etildi. Loyiha kichik modulli atom generatsiyasi hamda yirik hajmli energetika sohasidagi eng soʻnggi yutuqlarni oʻzida mujassam etgan.
Oʻzbekiston yetakchisi xavfsizlik loyihaning mutlaq va soʻzsiz sharti ekanini alohida taʼkidladi. Stansiyani qurish va uni ekspluatatsiyaga tayyorlash ishlari eng zamonaviy xalqaro standartlar, ilgʻor muhandislik yechimlari asosida hamda Xalqaro atom energiyasi agentligining doimiy nazorati ostida bajarilmoqda.
Ushbu ulkan loyihaning amalga oshirilishi va uning natijalari Oʻzbekiston – Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin launched construction of the first power unit of the integrated nuclear power plant in Uzbekistan, the press service of the head of our state reports.
The ceremony, held via teleconference, was attended by Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency.
The head of state expressed gratitude to Vladimir Putin and Rafael Grossi for their personal support and dedication to the implementation of this project. He also thanked the Uzbek and Russian specialists involved in the construction of the first nuclear power plant in our country for their joint work and high professionalism.
It was noted that the implementation of this project marks the beginning of a new stage in the technological, industrial, and scientific development of Uzbekistan, laying the foundation for the development of a new industry – nuclear energy. It combines the latest advances in small-scale nuclear generation and large-scale baseload power generation.
The leader of Uzbekistan emphasized that safety is an absolute and unconditional priority. The plant’s construction and preparation for operation are being carried out based on the most modern international standards, advanced engineering solutions, and under constant IAEA supervision.
Confidence was expressed that the implementation of such a large-scale project and its results will further strengthen the Uzbek-Russian comprehensive strategic partnership and alliance.