O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Kuvayt Davlati Amiri Shayx Mish’al as-Saboh 17-fevral kuni Al-Kuvayt shahridagi «Al-Bayan» saroyida tor doirada uchrashuv hamda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari ko‘rsatilayotgan samimiy qabul va yuksak e’tibor uchun Amirga minnatdorlik bildirib, Kuvayt yetakchisi va do‘st xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayramlar bilan dildan qutladi.
O‘zbekiston bilan Kuvayt o‘rtasidagi do‘stlik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Kuvaytda muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan, maqsad va vazifalari Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining uzoq muddatli ustuvor yo‘nalishlariga hamohang bo‘lgan «Nigoh 2035» davlat dasturini alohida qayd etdi.
Faol siyosiy muloqotlar va idoralararo almashinuvlar, o‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi barqaror ortib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
O‘tgan yili Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi, qator muhim ishbilarmonlik tadbirlari tashkil etildi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion va moliyaviy-texnik sohalardagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
«Yashil» energetika, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, infratuzilma, shaharsozlik, sog‘liqni saqlash, turizm sohalari amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Qo‘shma loyihalarni ilgari surish maqsadida Investitsiya platformasi va Ishbilarmonlar kengashi kabi mexanizmlarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, Al-Kuvayt shahrida savdo uyini ochish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Yangi sheriklik dasturi doirasida Kuvayt arab iqtisodiy taraqqiyot fondi bilan loyihalar portfelini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Kuvaytda madaniyat va turizm haftaliklarini o‘tkazish, ikki mamlakat vakillarining san’at, musiqa, kino, ta’lim va sport sohalaridagi madaniy-gumanitar tadbirlarda faol ishtirok etishiga ko‘maklashishga kelishib olindi.
Uchrashuvda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati va boshqa nufuzli tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Joriy yil may oyida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan «Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi» muloqoti sammitiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Yetakchilar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Muzokaralar yakunida ikki davlat rahbarlari keng qamrovli sheriklikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaror qildilar.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Prezidenti Kuvayt Amirini mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

On February 17, at the Al-Bayan Palace in the city of Kuwait, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Emir of the State of Kuwait Sheikh Mishaal al-Sabah held a meeting in a narrow format and negotiations with the participation of members of official delegations, the press service of the head of our state reports.
At the beginning of the conversation, the head of our state expressed sincere gratitude to the Emir for the warm welcome and high attention, warmly congratulating the leader and the friendly people of Kuwait on the upcoming national holidays.
The issues of further development and strengthening of Uzbek-Kuwaiti relations of friendship and multifaceted partnership were discussed.
The President of Uzbekistan especially noted the state program “Vision 2035” successfully implemented in Kuwait, the goals and objectives of which are in tune with the long-term priorities of the Development Strategy of the New Uzbekistan.
Intensive political contacts and interdepartmental exchanges, steady growth of mutual trade and investment were noted with satisfaction.
Last year, the first meeting of the Intergovernmental Commission was fruitfully held, a number of significant business events were organized.
Particular attention was paid to issues of interaction in the trade and economic, investment, innovation and financial and technical spheres.
The following were identified as priority areas of practical cooperation: “green” energy, industrial cooperation, agriculture, transport and logistics, infrastructure, urban development, healthcare, tourism.
In order to promote joint projects, an agreement was reached to create mechanisms such as the Investment Platform and the Business Council, as well as to open a trading house in the city of Al Kuwait.
Special attention was paid to increasing the portfolio of projects with the Kuwait Fund for Arab Economic Development within the framework of the new Partnership Program.
In addition, it was agreed to hold cross weeks of culture and tourism in Uzbekistan and Kuwait, actively promote the participation of representatives of the two countries in cultural and humanitarian events in the fields of art, music, cinema, education and sports.
During the meeting, the importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Shanghai Cooperation Organization, the Non-Aligned Movement and other authoritative structures was emphasized.
Joint measures were discussed to prepare and hold the Central Asia – Gulf Cooperation Council Dialogue Summit to be held in Samarkand in May this year.
The leaders also exchanged views on current aspects of the international and regional agenda.
Following the talks, the heads of the two states decided to develop and strengthen a comprehensive partnership.
At the end of the talks, the President of Uzbekistan invited the Emir of Kuwait to visit our country.