9-may kuni Moskva shahridagi tadbirlar doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari G‘alabaning 80-yilligi munosabati bilan bir-birini samimiy qutladilar.
O‘zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash, shu jumladan Rossiya Prezidentining o‘tgan yil may oyidagi O‘zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik sur’atini saqlab qolishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhim ekani ta’kidlandi.
Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlaridagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish, shuningdek, hududlar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Gumanitar almashinuvlar, eng avvalo, madaniyat, san’at, fan va ta’lim sohalarida samarali bo‘layotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

On May 9, as part of the program of events in Moscow, a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin, the press service of the head of our state reports.
At the beginning of the conversation, the heads of the two states exchanged warm congratulations on the occasion of the 80th anniversary of the Victory.
The issues of further expansion and strengthening of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance were discussed in the context of the practical implementation of the agreements reached during the visit of the President of Russia to Uzbekistan in May last year.
The importance of taking coordinated measures aimed at maintaining the dynamics of trade, economic and investment cooperation was emphasized.
Particular attention was paid to accelerating the preparation and implementation of projects in priority sectors of the economy, as well as stimulating cooperation ties between regions.
Fruitful humanitarian exchanges, especially in the field of culture, art, science and education, were noted with deep satisfaction.