6-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir o‘rinbosari Ilzat Kasimov va Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Yu Jun o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqilib, sarmoyaviy sohada erishilgan natijalar sarhisob qilindi, joriy yilning 1-2-iyun kunlari Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Ikkinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi.
Boʻlajak tadbirda Oʻzbekiston va Xitoydan 1500 dan ortiq vakillar ishtirok etishi kutilmoqda. Uning doirasida O‘zbekiston-Xitoy biznes-forumi, panel munozaralari, ikki davlat milliy mahsulotlari ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi.

Обсуждены вопросы инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Китаем
6 мая в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя министра Ильзата Касимова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Юй Цзюнем, сообщает пресс-служба МИПТ.
В ходе переговоров были рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, подведены итоги достигнутых результатов в инвестиционной сфере, а также обсуждён ход подготовки ко Второму Узбекско-Китайскому межрегиональному форуму, проведение которого запланировано на 1–2 июня текущего года в городе Самарканде.
Ожидается, что в предстоящем форуме примут участие свыше 1500 представителей из Узбекистана и Китая. В рамках мероприятия состоится проведение Узбекско-Китайского бизнес-форума, тематических панельных сессий, а также выставки национальных товаров обеих стран.