Mis sanoatidagi yirik loyihalarning borishi koʻrib chiqildi
Mis sanoat, energetika, elektrotexnika, raqamli iqtisodiyot va “yashil” taraqqiyot uchun strategik xomashyoga aylanmoqda. Shu bois, mamlakatimizda geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish, mavjud zaxiralarni samarali oʻzlashtirish, xomashyoni chuqur qayta ishlash va yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Joriy yil mart oyida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 3-mis boyitish fabrikasining birinchi navbati ishga tushirilgan edi. “Yoshlik-1” konini oʻzlashtirish dasturi doirasida 196 gektar maydonda barpo etilayotgan ushbu loyihaning qiymati 2,7 milliard dollarni tashkil etadi. Fabrika toʻliq quvvatga chiqqanidan soʻng yiliga 60 million tonna maʼdanni qayta ishlash va 900 ming tonnaga yaqin mis konsentrati ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Bugungi taqdimotda fabrikaning keyingi navbatlarini ishga tushirish, texnologik jarayonlarni barqaror yoʻlga qoʻyish va rejalashtirilgan quvvatlarga oʻz vaqtida chiqish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
Xususan, yanchish sexidagi sharli tegirmonlar, flotatsiya liniyalarini bosqichma-bosqich toʻliq quvvatga chiqarish boʻyicha aniq grafik belgilangan.
Joriy yil yakuniga qadar 3-mis boyitish fabrikasida rudani qayta ishlash hajmini yanada oshirish, barcha asosiy texnologik zanjirlarni toʻliq ishga tushirish va ishlab chiqarish barqarorligini taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
3-mis boyitish fabrikasi toʻliq ishga tushgach, kombinatda mis konsentratining kunlik ishlab chiqarish hajmi 2 ming 400 tonnadan 5 ming tonnaga oshishi koʻzda tutilgan. Zamonaviy texnologiyalar joriy qilinishi hisobiga energiya sarfi va tannarxni kamaytirish, mehnat unumdorligini oshirish imkoni paydo boʻladi.
Taqdimotda 4-mis boyitish fabrikasi loyihasini ishlab chiqishni jadallashtirish masalasi ham koʻrib chiqildi.
Bugungi kunda loyiha doirasida bazaviy injiniring hujjatlari tayyorlanmoqda, qurilish maydonida yer ishlari va geologik burgʻilash ishlari olib borilmoqda.
Mazkur loyihada 3-fabrika tajribasini inobatga olgan holda texnologik yechimlarni maqbullashtirish, energiya va suv resurslaridan tejamkor foydalanishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Shuningdek, xalqaro injiniring kompaniyalari bilan hamkorlikda gravitatsiya, flotatsiya, konsentratni quritish va qoldiqlarni quyultirish, texnologik zanjirlarini takomillashtirish, xorijiy moliya institutlaridan mablagʻ jalb qilish uchun loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlash chora-tadbirlari belgilangan.

The progress of major projects in the copper industry was reviewed
President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the progress of major investment projects in the copper industry and future plans, the press service of the head of our state reports.
Copper is becoming a strategic raw material for industry, energy, electrical engineering, the digital economy, and green development. Therefore, our country is placing particular emphasis on expanding geological exploration, efficiently developing existing reserves, advanced processing of raw materials, and producing high-value-added products.
In March of this year, the first stage of Copper Processing Plant No. 3 was commissioned at the Almalyk Mining and Metallurgical Plant. The cost of this project, implemented as part of the Yoshlik-1 deposit development program on an area of ​​196 hectares, is $2.7 billion. Once fully operational, the plant will be able to process up to 60 million tons of ore per year and produce approximately 900,000 tons of copper concentrate.
During today’s presentation, information was provided on the ongoing work to commission the next stages of the plant, ensure the stability of technological processes, and achieve planned production capacity on time.
In particular, a clear schedule was defined for the phased ramp-up of ball mills in the grinding shop and flotation lines to full capacity.
The goal has been set to increase ore processing volumes at the 3rd Copper Concentrator by the end of this year, fully launch all key process chains, and ensure stable production.
After the full commissioning of the 3rd Copper Concentrator, the plant’s daily copper concentrate production is expected to increase from 2,400 to 5,000 tons. The implementation of modern technologies will reduce energy consumption and costs, and improve labor productivity.
The presentation also discussed accelerating the development of the 4th Copper Concentrator project.
Currently, basic engineering documentation is being prepared for the project, and excavation and drilling work is underway at the construction site. This project, drawing on the experience of the 3rd plant, places particular emphasis on optimizing process solutions and the efficient use of energy and water resources.
Furthermore, measures have been identified to improve the gravity, flotation, concentrate drying, and tailings thickening process chains in collaboration with international engineering companies, as well as to prepare a feasibility study for the project to attract funding from foreign financial institutions.
Responsible officials have been instructed to allocate the necessary land for the 4th copper processing plant, continue preparatory work at the construction site, complete the basic engineering documentation within the established timeframe, and refine the phased launch plan for the project.