“ACWA Power” Oʼzbekistonda oʼz mavqeini mustahkamlamoqchi
Аr – Riyod shahrida Oʼzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʼrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Saudiya Аrabistonining “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Аbunayan bilan uchrashdi.
Uchrashuv chogʼida saudiyalik investor tomonidan mamlakatda amalga oshirilayotgan energetik loyihalarning hozirgi holati, ularni kengaytirish imkoniyatlari, shuningdek, kompaniyaning Oʼzbekistondagi investitsiya portfelini koʼpaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
“ACWA Power” – Oʼzbekistonning anʼanaviy va muqobil energetika sohalaridagi eng yirik hamkorlaridan biridir. Uning hozirgi investitsiyaviya portfelida umumiy qiymati qariyb 2,5 mlrd dollarlik 4 ta loyiha bor. Saudiya Аrabistoni kompaniyasi tomonidan mamlakatda yaratilgan energiyani ishlab chiqaruvchi quvvatlarining umumiy hajmi 2,6 GVtdan oshadi.
Tomonlar qurilish ishlarini jadallashtirish va amalga oshirilayotgan loyihalarning muvaffaqiyatli yakunlanishini taʼminlash boʼyicha navbatdagi tadbirlarni muhokama qildilar. Ularning amalga oshirilishi mamlakatning umumiy energiya ishlab chiqarish quvvatida qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushini 2026-yilga kelib 25 foizga yetkazish boʼyicha rejalashtirilgan ishlarning amalga oshirilishiga katta hissa qoʼshadi.
Energetika sohasining jadal rivojlanishi Oʼzbekistonda korxonalari energetika loyihalariga boʼlgan talabni taʼminlay oladigan turdosh tarmoqlarning rivojlanishiga ham turtki berishi taʼkidlandi.
Shuningdek, mamlakat energetika sohasi uchun inson resurslarini mustahkamlash boʼyicha chora-tadbirlar koʼrib chiqildi. Oʼzbekistonning ixtisoslashgan oliy oʼquv yurtlari talabalari va bitiruvchilari uchun ilgʼor texnologik yechimlar va xalqaro standartlar asosida qayta tiklanadigan energiya obʼektlarini qurish va ulardan foydalanish boʼyicha tajriba orttirishlari uchun “ACWA Power” obʼektlarida maxsus treninglar va stajirovkalarni tashkil qilish boʼyicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar, shuningdek, yaqin kelajakda “ACWA Power” kompaniyasini jalb qilgan holda keyinchalik amalga oshirish uchun yangi istiqbolli loyihalar roʼyxatini tayyorlash va muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida Saudiya Аrabistoni investolari Oʼzbekiston tomonining qoʼshma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va uzoq muddatli istiqbolda sheriklikni yanada kengaytirishga sodiqligini bildirishdi.

“ACWA Power” intends to strengthen its position in Uzbekistan
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov met with Chairman of the Board of the Saudi company “ACWA Power” Mohammad Abunayyan in Riyadh.
During the meeting, current state of energy projects implemented by the Saudi investor in the country, possibilities of their expansion, as well as prospects for increasing the company’s investment portfolio in Uzbekistan were discussed.
“ACWA Power” is one of Uzbekistan’s largest partners in the fields of traditional and alternative energy: its current investment portfolio includes 4 projects with a total value of about $2.5 billion. The total volume of generating capacity created by the Saudi company in the country exceeds 2.6 GW.
The parties discussed further steps to accelerate construction work and ensure the successful completion of ongoing projects. Their implementation will greatly contribute to the fulfilment of the plans to bring the share of renewable energy sources in the total energy generating capacity of the country to 25 percent by 2026.
It was noted that the dynamic development of the energy sector will also give impetus to the development of related industries in Uzbekistan, whose enterprises can meet the needs of energy projects.
Measures to strengthen human resources for the country’s energy sector were also considered. An agreement was reached to work out the organization of special trainings and internships at “ACWA Power” facilities for students and graduates of specialized Uzbek universities so that they could gain experience in the construction and operation of renewable energy facilities based on advanced technological solutions and international standards.
The parties also agreed to prepare and coordinate a list of new promising projects for their subsequent implementation with the involvement of “ACWA Power in the near future.
Following the meeting, Saudi investors were assured of the commitment of the Uzbek side to support the successful implementation of joint projects and further expansion of partnership in the long term.