“ACWA Power” Oʼzbekistonda oʼz mavqeini mustahkamlamoqchi
Аr – Riyod shahrida Oʼzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʼrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Saudiya Аrabistonining “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Аbunayan bilan uchrashdi.
Uchrashuv chogʼida saudiyalik investor tomonidan mamlakatda amalga oshirilayotgan energetik loyihalarning hozirgi holati, ularni kengaytirish imkoniyatlari, shuningdek, kompaniyaning Oʼzbekistondagi investitsiya portfelini koʼpaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
“ACWA Power” – Oʼzbekistonning anʼanaviy va muqobil energetika sohalaridagi eng yirik hamkorlaridan biridir. Uning hozirgi investitsiyaviya portfelida umumiy qiymati qariyb 2,5 mlrd dollarlik 4 ta loyiha bor. Saudiya Аrabistoni kompaniyasi tomonidan mamlakatda yaratilgan energiyani ishlab chiqaruvchi quvvatlarining umumiy hajmi 2,6 GVtdan oshadi.
Tomonlar qurilish ishlarini jadallashtirish va amalga oshirilayotgan loyihalarning muvaffaqiyatli yakunlanishini taʼminlash boʼyicha navbatdagi tadbirlarni muhokama qildilar. Ularning amalga oshirilishi mamlakatning umumiy energiya ishlab chiqarish quvvatida qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushini 2026-yilga kelib 25 foizga yetkazish boʼyicha rejalashtirilgan ishlarning amalga oshirilishiga katta hissa qoʼshadi.
Energetika sohasining jadal rivojlanishi Oʼzbekistonda korxonalari energetika loyihalariga boʼlgan talabni taʼminlay oladigan turdosh tarmoqlarning rivojlanishiga ham turtki berishi taʼkidlandi.
Shuningdek, mamlakat energetika sohasi uchun inson resurslarini mustahkamlash boʼyicha chora-tadbirlar koʼrib chiqildi. Oʼzbekistonning ixtisoslashgan oliy oʼquv yurtlari talabalari va bitiruvchilari uchun ilgʼor texnologik yechimlar va xalqaro standartlar asosida qayta tiklanadigan energiya obʼektlarini qurish va ulardan foydalanish boʼyicha tajriba orttirishlari uchun “ACWA Power” obʼektlarida maxsus treninglar va stajirovkalarni tashkil qilish boʼyicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar, shuningdek, yaqin kelajakda “ACWA Power” kompaniyasini jalb qilgan holda keyinchalik amalga oshirish uchun yangi istiqbolli loyihalar roʼyxatini tayyorlash va muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida Saudiya Аrabistoni investolari Oʼzbekiston tomonining qoʼshma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va uzoq muddatli istiqbolda sheriklikni yanada kengaytirishga sodiqligini bildirishdi.

«ACWA Power» намерена укрепить позиции в Узбекистане
В г.Эр-Рияде состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с председателем правления саудовской компании «ACWA Power» Мохаммедом Абунайаном.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние энергетических проектов, реализуемых саудовским инвестором в стране, возможности их расширения, а также перспективы наращивания инвестиционного портфеля компании в Узбекистане.
«ACWA Power» является одним из крупнейших партнеров Узбекистана в сферах традиционной и альтернативной энергетики: ее текущий инвестиционный портфель включает в себя 4 проекта совокупной стоимостью около 2,5 млрд долларов. Суммарный объем генерирующих мощностей, создаваемых саудовской компанией в стране, превышает 2,6 ГВт.
Стороны обсудили дальнейшие шаги по ускорению строительных работ и обеспечению успешного завершения реализуемых проектов. Их имплементация во многом поспособствует реализации намеченных планов по доведению доли возобновляемых источников энергии в общей энергогенерирующей мощности страны до 25 процентов к 2026 году.
Отмечено, что динамичное развитии энергетического сектора позволит также придать импульс развитию смежных отраслей в Узбекистане, предприятия которых могут удовлетворить потребности проектов в сфере энергетики.
Также были рассмотрены меры по укреплению кадрового потенциала для энергетической отрасли страны. Достигнута договоренность о проработке организации на объектах «ACWA Power» специальных тренингов и стажировок для студентов и выпускников профильных узбекских ВУЗов с тем, чтобы они могли получить опыт в строительстве и эксплуатации объектов возобновляемой энергетики, основанный на передовых технологических решениях и международных стандартах.
Также стороны договорились в ближайшее время подготовить и согласовать перечень новых перспективных проектов для их последующей реализации с привлечением «ACWA Power».
По итогам встречи саудовские инвесторы были заверены в приверженности узбекской стороны поддержке успешной реализации совместных проектов и дальнейшему расширению партнерства в долгосрочной перспективе.