Shu yilning 6-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shohrux Gulamov ‘‘Ali Bin Ali Holding’’ moliya ishlari bo‘yicha direktori Iftixar Ahmad bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
‘‘Ali Bin Ali Holding’’ 1945-yilda Qatar poytaxti Doha shahrida tashkil etilgan. Kompaniyaning faoliyat sohalariga chakana savdo, mehmonxonalar, brendlar, ko’ngilochar obyektlar, ko’chmas mulk, logistika, sanoat va boshqalar kiradi. 2024-yilda kompaniya kapitali 5 milliard dollarga, ishchilar soni esa 5 ming kishiga yetdi.
Kompaniya rahbariyati O‘zbekistonda biznes yuritish uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholadi va o‘zaro manfaatli yangi loyihalar bo‘yicha kelgusida hamkorlikda ish olib borishdan manfaatdorligini bildirdi.
Muzokaralar yakunida mehmonxona biznesi, savdo, xalqaro brendlar importi bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik qilish mexanizmlari ishlab chiqildi.

«Ali Bin Ali Holding» заинтересован в инвестиционных проектах в Узбекистане
6 мая этого года заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Шохрух Гуламов встретился с финансовым директором «Ali Bin Ali Holding» Ифтихаром Ахмадом, сообщает пресс-служба министерства.
«Ali Bin Ali Holding» был основан в 1945 году в Дохе, Катар. В сферы деятельности компании входят розничная торговля, гостиничный бизнес, бренды, развлечения, недвижимость, логистика, промышленность и другие. В 2024 году капитал компании достиг 5 миллиардов долларов, а численность сотрудников — 5000 человек.
Руководство компании высоко оценило созданные условия для ведения бизнеса в Узбекистане и выразило заинтересованность в дальнейшей совместной работе над новыми взаимовыгодными проектами.
По итогам переговоров были выработаны механизмы предстоящего взаимодействия по реализации проектов в сфере гостиничного бизнеса, торговли, импорта международных брендов.