Tashrif doirasida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi vakillari, Turkiya ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida davra suhbati bo’lib o’tdi.
Savdo-sanoat palatasi raisi o‘z nutqi davomida tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investorlar uchun yaratilgan qulay muhit va chora-tadbirlarga to’xtalib o’tdi. Soliqlarni tartibga solish sohasini isloh qilish, iqtisodiyotning shaffofligini oshirish, yer uchastkalarini berish tartib-taomillari, xorijiy investorlarni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish va boshqa sohalarda erishilgan yutuqlarni sanab o‘tildi.
Turkiyalik sanoatchilar va tadbirkorlarning o‘zbek hamkorlari bilan yengil sanoat, qurilish, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari ishlab chiqarish, elektrotexnika va O‘zbekiston iqtisodiyotining boshqa tarmoqlarida ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishda erishayotgan muvaffaqiyatlari alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, ikki davlat delegatsiyalari oʻrtasidagi muzokaralarda Oʻzbekiston-Turkiya savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikka yuqori baho berildi. Tomonlar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshib borayotgani, zamonaviy sanoat yaratish va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalarini mamnuniyat bilan qayd etdilar.

Delegation of the CCI on a working visit to the Republic of Turkey
On April 19 this year, headed by the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan D. Vahabov, a visit of the delegation of the Chamber of Commerce and Industry to Ankara (Republic of Turkey) was organized.
During the visit, a round table was organized with the participation of representatives of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan, as well as representatives of Turkish business circles.
During his speech, the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry noted measures to support entrepreneurship and create a favorable climate for investors. The achievements in reforming the sphere of tax regulation, increasing the transparency of the economy, improving the procedures for allocating land plots, mechanisms for the legal protection of foreign investors and other areas are listed.
The success achieved by Turkish industrialists and entrepreneurs in developing business ties with Uzbek partners in light industry, construction, services, agriculture, production of building materials, electrical engineering and other sectors of the economy of Uzbekistan was especially emphasized.
Also, during the negotiations between the delegations of the two countries, a high assessment was given to the Uzbek-Turkish trade, economic and investment cooperation. The parties noted with satisfaction the growth in the volume of mutual trade, the successfully implemented large investment projects to create a modern industry and modernize infrastructure.