Tashrif doirasida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi vakillari, Turkiya ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida davra suhbati bo’lib o’tdi.
Savdo-sanoat palatasi raisi o‘z nutqi davomida tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investorlar uchun yaratilgan qulay muhit va chora-tadbirlarga to’xtalib o’tdi. Soliqlarni tartibga solish sohasini isloh qilish, iqtisodiyotning shaffofligini oshirish, yer uchastkalarini berish tartib-taomillari, xorijiy investorlarni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish va boshqa sohalarda erishilgan yutuqlarni sanab o‘tildi.
Turkiyalik sanoatchilar va tadbirkorlarning o‘zbek hamkorlari bilan yengil sanoat, qurilish, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari ishlab chiqarish, elektrotexnika va O‘zbekiston iqtisodiyotining boshqa tarmoqlarida ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishda erishayotgan muvaffaqiyatlari alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, ikki davlat delegatsiyalari oʻrtasidagi muzokaralarda Oʻzbekiston-Turkiya savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikka yuqori baho berildi. Tomonlar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshib borayotgani, zamonaviy sanoat yaratish va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalarini mamnuniyat bilan qayd etdilar.

Делегация ТПП с рабочим визитом в Турецкой Республике
19 апреля текущего года во главе с Председателем ТПП Узбекистана Д.Вахабовым был организован визит делегации Торгово-промышленной палаты в г.Анкару (Турецкая Республика).
В ходе визита организован круглый стол с участием представителей Торгово-промышленной палаты Узбекистана, а также представителей деловых кругов Турции.
В ходе своего выступления Председатель ТПП отметил меры по поддержке предпринимательской деятельности и созданию благоприятного климата для инвесторов. Перечислены достижения в реформировании сферы налогового регулирования, повышении прозрачности экономики, совершенствовании процедур выделения земельных участков, механизмов правовой защиты иностранных инвесторов и других областях.
Был особо подчеркнут успех, достигнутый турецкими промышленниками и предпринимателями в развитии деловых связей с узбекскими партнерами в легкой промышленности, строительстве, сфере услуг, сельском хозяйстве, производстве строительных материалов, электротехнике и других сферах экономики Узбекистана.
Также в ходе переговоров делегаций двух стран дана высокая оценка узбекско-турецкому торгово-­экономическому и инвестиционному сотрудничеству. Стороны с удовлетворением отметили рост объема взаимной торговли, успешно реализуемые крупные инвестиционные проекты по созданию современной промышленности и модернизации инфраструктуры.