O‘zbekiston delegatsiyasi Malayziyada bo‘lib o‘tgan eng yirik sanoat ko‘rgazmasida ishtirok etdi
O‘zbekiston elchixonasi diplomatlari Malayziya Jahon savdo va ko‘rgazma markazida bo‘lib o‘tayotgan “Mashinasozlik va avtomatlashtirish 2022” (METALTECH & AUTOMEX 2022) ko‘rgazmasining rasmiy ochilish marosimida ishtirok etdi.
Ochilish marosimida Malayziya xalqaro savdo va sanoat vaziri o‘rinbosari Lim Ban Xong ishtirok etdi.
“Machinery & Automation 2022” Malayziyaning eng yirik sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib, bu yil neft-gaz, kimyo, mashinasozlik va metallurgiya va boshqa sohalarga oid 110 dan ortiq mahsulot namoyish etiladi.
Tadbirda har yili 40 dan ortiq davlatdan 1000 ga yaqin kompaniya va 15-20 ming kishi ishtirok etadi.
Tadbirda Malayziya tomoniga O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlarini, xususan, mashinasozlik, kimyo sanoati, tog‘-metallurgiya va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha respublikada amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi.
Ko‘rgazmada ishtirok etayotgan Malayziyaning “Kobeco dastgoh asboblari” uskuna va ehtiyot qismlari ishlab chiqaruvchi korxonasi O‘zbekistonda qo‘shma ishlab chiqarishni tashkil etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga qiziqish bildirdi.
Malayziya tomoni O‘zbekiston vakillarini o‘z mahsulotlari bilan 2023-yilda bo‘lib o‘tadigan Mashinasozlik va avtomatlashtirish ko‘rgazmasida ishtirok etishga taklif qildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в крупнейшей промышленной выставке Малайзии
Дипломаты Посольства Узбекистана приняли участие в официальной церемонии открытия выставки «Машиностроение и автоматизация 2022» (METALTECH & AUTOMEX 2022), которая проходит в Малазийском центре международной торговли и выставок.
На церемонии открытия участвовал заместитель министра международной торговли и промышленности Малайзии Лим Бан Хонг.
«Машиностроение и автоматизация 2022» представляет собой крупнейшую промышленную выставку Малайзии, на которой в этом году представлено более 110 продуктов нефтегазовой, химической, машиностроительной и металлургической и других отраслей.
В мероприятии ежегодно принимают участие около 1000 компаний из более чем 40 стран мира и 15-20 тысяч человек.
В ходе мероприятия малазийская сторона информирована о мерах, предпринимаемых в республике по развитию отраслей экономики Узбекистана, в частности, в сферах машиностроения, химической промышленности, горно-металлургической и других сферах.
Малазийский производитель оборудования и запчастей «Kobeco machine tools», участвующий в выставке, выразил заинтересованность в рассмотрении возможности налаживания совместного производства в Узбекистане.
Малазийская сторона пригласила представителей Узбекистана со своей продукцией для участия в выставке «Машиностроение и автоматизация» в 2023 году.