O‘zbekiston delegatsiyasi Malayziyada bo‘lib o‘tgan eng yirik sanoat ko‘rgazmasida ishtirok etdi
O‘zbekiston elchixonasi diplomatlari Malayziya Jahon savdo va ko‘rgazma markazida bo‘lib o‘tayotgan “Mashinasozlik va avtomatlashtirish 2022” (METALTECH & AUTOMEX 2022) ko‘rgazmasining rasmiy ochilish marosimida ishtirok etdi.
Ochilish marosimida Malayziya xalqaro savdo va sanoat vaziri o‘rinbosari Lim Ban Xong ishtirok etdi.
“Machinery & Automation 2022” Malayziyaning eng yirik sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib, bu yil neft-gaz, kimyo, mashinasozlik va metallurgiya va boshqa sohalarga oid 110 dan ortiq mahsulot namoyish etiladi.
Tadbirda har yili 40 dan ortiq davlatdan 1000 ga yaqin kompaniya va 15-20 ming kishi ishtirok etadi.
Tadbirda Malayziya tomoniga O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlarini, xususan, mashinasozlik, kimyo sanoati, tog‘-metallurgiya va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha respublikada amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi.
Ko‘rgazmada ishtirok etayotgan Malayziyaning “Kobeco dastgoh asboblari” uskuna va ehtiyot qismlari ishlab chiqaruvchi korxonasi O‘zbekistonda qo‘shma ishlab chiqarishni tashkil etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga qiziqish bildirdi.
Malayziya tomoni O‘zbekiston vakillarini o‘z mahsulotlari bilan 2023-yilda bo‘lib o‘tadigan Mashinasozlik va avtomatlashtirish ko‘rgazmasida ishtirok etishga taklif qildi.

The delegation of Uzbekistan took part in the largest industrial exhibition in Malaysia
Diplomats of the Embassy of Uzbekistan took part in the official opening ceremony of the exhibition “Mechanical Engineering and Automation 2022” (METALTECH & AUTOMEX 2022), which takes place at the Malaysian World Trade and Exhibition Center.
The opening ceremony was attended by Deputy Minister of International Trade and Industry of Malaysia Lim Ban Hong.
“Machinery & Automation 2022” is Malaysia’s largest industrial exhibition, with more than 110 products from oil and gas, chemical, machinery and metallurgy and other industries this year.
About 1000 companies from more than 40 countries and 15-20 thousand people annually take part in the event.
During the event, the Malaysian side was informed about the measures taken in the republic to develop sectors of the economy of Uzbekistan, in particular, in the fields of engineering, chemical industry, mining and metallurgical and other areas.
The Malaysian manufacturer of equipment and spare parts “Kobeco machine tools”, participating in the exhibition, expressed interest in considering the possibility of establishing a joint production in Uzbekistan.
The Malaysian side invited representatives of Uzbekistan with their products to participate in the Mechanical Engineering and Automation exhibition in 2023.