“Stokgolm+50: Butunjahon farovonligi uchun sog‘lom sayyora – bu bizning mas’uliyatimiz va imkoniyatimiz” xalqaro yig‘ilishida ishtirok etildi
Joriy yilning 1-3-iyun kunlari O‘zbekiston Respublikasi delegasiyasi Stokgolm shahrida (Shvesiya) bo‘lib o‘tgan “Stokgolm+50: butunjahon farovonligi uchun sog‘lom sayyora – bu bizning mas’uliyatimiz va imkoniyatimiz” Xalqaro uchrashuvida ishtirok etdi.
Stokgolmdagi uchrashuvda 137 mamlakatdan delegasiyalar, shu jumladan 6 davlat rahbarlari, 3 hukumat rahbarlari, 128 davlatdan vazirlar va vazir o‘rinbosarlari, shuningdek, 30 dan ortiq xalqaro tashkilotlar, BMT tarkibiy bo‘linmalari va ko‘p tomonlama ekologik konvensiyalar rahbarlari qatnashdi.
O‘zbekiston delegasiyasi vakillari mamlakatning atrof-muhitni muhofaza qilish, biologik xilma-xillikni saqlash, qattiq chiqindilarni boshqarish, ekologik muvozanat va Orolbo‘yi mintaqasini barqaror rivojlantirish borasidagi asosiy yutuqlariga e’tibor qaratdilar. Xususan, “Raqamli davrda barqaror rivojlanish bo‘yicha Qo‘shma harakatlar rejasi” mavzusidagi alohida sessiyada O‘zbekiston Respublikasi investisiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov nutq so‘zlab, O‘zbekistonda boshqa tadbirlar bilan bir qatorda, Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik Trast jamg‘armasi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va mintaqada ekologik innovasiyalar va texnologiyalar zonasini yaratish hisobiga Orol dengizining qurishi bilan bog‘liq ekologik oqibatlarini yumshatishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, Stokgolm forumi doirasida O‘zbekiston delegasiyasi Birlashgan millatlar tashkilotining atrof-muhit bo‘yicha dasturi rahbariyati, Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha Konvensiya kotibiyati (YoHKTSK), Tabiatni muhofaza qilish xalqaro Ittifoqi (TMXI), YeOK atrof-muhit bo‘yicha Boshqarmasi, Global ekologiya jamg‘armasi (GEJ), Shvesiya atrof-muhit agentligi, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining atrof-muhit bo‘yicha direksiyasi (IHTT), Shvesiya chiqindilarni boshqarish assosiasiyasi, Shvesiya atrof-muhit instituti, shuningdek, turli mamlakatlar delegasiyalarining bir qator vakillari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi hamda Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik Trast jamg‘armasining O‘zbekistondagi faoliyati, shu jumladan xalqaro yordamni jalb etgan holda mintaqada ekologik innovasiyalar va texnologiyalar zonasini yaratish borasidagi sa’y-harakatlari yuzasidan taqdimotlar o‘tkazdi.
Bir qator hamkorlar 2022-yilda Nukusda bo‘lib o‘tadigan yuqori darajadagi Birinchi Orolbo‘yi xalqaro forumida ishtirok etishga, shuningdek, mintaqada barqaror rivojlanishni ta’minlashga qaratilgan raqamli transformasiya va innovasion texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda hamkorlikni ko‘rib chiqishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Делегация Узбекистана приняла участие в международной встрече «Стокгольм+50: здоровая планета для всеобщего процветания – наша ответственность, наша возможность»
Делегация Узбекистана приняла участие в международной встрече «Стокгольм+50: здоровая планета для всеобщего процветания – наша ответственность, наша возможность», которая состоялась 1-3 июня в Швеции.
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в работе стокгольмской встречи приняли участие делегации 137 стран мира, в том числе 6 глав государств, 3 глав правительств, министры и заместители министров из 128 государств, а также руководители более 30 международных организаций, структурных подразделений ООН и многосторонних природоохранных конвенций.
Представители узбекской делегации основное внимание сконцентрировали на основных достижениях страны по обеспечению охраны окружающей среды, сохранению биологического разнообразия, управлению твердыми отходами, экологического баланса и устойчивого развития региона Приаралья. В частности, в ходе отдельной сессии   на тему «План совместных действий по устойчивому развитию в цифровом веке» выступил заместитель министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Бадриддин Абидов. Он представил подробную информацию об осуществляемых в Узбекистане мерах по смягчению последствий высыхания Аральского моря, в том числе посредством поддержки деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья и создания в регионе зоны экологических инноваций и технологий.
Также на полях Стокгольмского форума делегация Узбекистана провела двусторонние встречи с руководством Программы ООН по окружающей среде, секретариатом Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS), Международного союза по охране природы (МСОП), Управления по окружающей среде ЕЭК, Глобального экологического фонда (ГЭФ), Шведского агентства по окружающей среде, Директората по окружающей среде Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Ассоциации по обращению с отходами Швеции, Института по окружающей среде Швеции, а также рядом представителей делегаций различных стран, в ходе которых проведены презентации деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья в Узбекистане, включая усилия республики по созданию при международной поддержке зоны экологических инноваций и технологий в регионе.
Ряд партнёров выразил свою готовность принять участие в планируемом в 2022 году первом Приаральском международном форуме высокого уровня в г.Нукусе, а также рассмотреть вопрос взаимодействия в реализации совместных проектов по цифровой трансформации и внедрению инновационных технологий, направленных на обеспечение устойчивого развития в регионе.