O’zbekiston delegatsiyasining Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon bankining Bahorgi yig‘ilishlarida ishtirok etdi
Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo’chqorov va Markaziy bank raisi Mamarizo nurmuratov 19-23-aprel kunlari bahorgi yig’ilishlarning ikki asosiy tadbirida, ya’ni Xalqaro valyuta-moliya qo’mitasi boshqaruvchilar Kengashining 45-yig’ilishi va Jahon banki Guruhining rivojlanish bo’yicha boshqaruvchilar Qo’mitasi Kengashining 105-yig’ilishida ishtirok etdilar.
Bundan tashqari, Jahon banki rahbariyatining maxsus taklifiga binoan Jamshid Qo’chqorov «Oziq-ovqat xavfsizligi sohasida barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni faollashtirish»mavzusida yuqori darajadagi yopiq tadbirda ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi.
Bahor uchrashuvlari doirasida O’zbekiston delegatsiyasi Jahon banki Guruhi Prezidenti Devid Malpass, Xalqaro valyuta jamg’armasi Ijrochi direktori Kristalina Georgieva, Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo’yicha Guruhi vitse-prezidenti Anna Bird, Xalqaro Moliya Korporatsiyasi direktori Maxtar Diop, Investitsiyalarni kafolatlash ko’p tomonlama agentligi (MIGA) direktori Xiroshi Matano bilan ikki tomonlama uchrashuvlarda ishtirok etdi.
Shu bilan birga, tashrif davomida quyidagi hujjatlar imzolangan:
• O’zbekiston va OPEK xalqaro jamg’armasi o’rtasida 100 million dollarlik qarz shartnomalari;
• O’zbekiston va Fransiya taraqqiyot agentligi o’rtasida 150 mln yevro;
• Jahon bankining «O’zbekistonda statistika tizimi salohiyatini mustahkamlash» loyihasini moliyalashtirish bo’yicha 50 mln dollar;
• Jahon banki bilan «Qishloq tadbirkorligini rivojlantirish (2-bosqich)» loyihasini moliyalashtirish uchun 200 million dollar miqdorida imtiyozli mablag’ ajratish bo’yicha;
• Respublikada shamol elektr stantsiyalarini rivojlantirishni qo’llab-quvvatlash bo’yicha xalqaro moliya korporatsiyasi bilan kelishuv.
Shuningdek, bahorgi uchrashuvlar doirasida 20 dan ortiq xalqaro moliya tashkilotlari, investitsiya banklari va reyting agentliklari bilan muzokaralar o’tkazildi.

A delegation of Uzbekistan attends the meeting of IMF and WB
A delegation led by Deputy Prime Minister Jamshid Kuchkarov and Chairman of the Central Bank Mamarizo Nurmuratov took part in two main events of the spring meetings: the 45th meeting of the Board of Governors of the International Monetary and Financial Committee of the IMF and the 105th meeting of the Board of Governors of the Development Committee of the World Bank Group.
In addition, at the special invitation of the World Bank management, Jamshid Kuchkarov took part as a speaker in a high-level closed event on the topic “Accelerating Actions to Achieve Food Security and Resilience of Agri-Food Sector”.
As part of the spring meetings, the delegation took part in bilateral meetings with the President of the World Bank Group David Malpass, Executive Director of the International Monetary Fund Kristina Georgieva, Vice President of the World Bank Group for Europe and Central Asia Anna Berde, Director of the International Finance Corporation Makhtar Diop, Director of the Agency for International Investment Guarantee (MIGA) Hiroshi Matano.
At the same time during the visit:
• An agreement worth US$100 million was signed between Uzbekistan and the international OPEC fund;
• An agreement worth 150 million euros  was signed between Uzbekistan and the French Development Agency;
• An agreement worth US$50 million was signed to finance the World Bank project “Strengthening the Capacity of the Statistical System in Uzbekistan”;
• Debt agreements were signed with the World Bank to allocate concessional funds in the amount of 200 million US dollars to finance the project “Development of Rural Entrepreneurship (Phase 2)”.
• An agreement was signed with an international financial corporation to support the development of wind power stations in the republic.
In addition, within the framework of these meetings, negotiations were held with more than 20 international financial institutions, investment banks and rating agencies.