O‘zbekiston delegatsiyasi KIOGE-2022 XXVIII xalqaro ko‘rgazma va konferensiyada ishtirok etdi
Joriy yilning 28-30 sentabr kunlari “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati delegatsiyasi vakillari Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan XXVIII “Neft va gaz” – KIOGE-2022 xalqaro ko‘rgazma-konferensiyasida ishtirok etdi.
Mutaxassislar neft-gaz sanoati istiqbollari, bugungi ahvol va soha rivojiga ta’sir etuvchi omillarni keng muhokama qildi. Konferensiya davomida kam uglerodli sanoatni joriy etish siyosatida neft-gaz sohasini rivojlantirish istiqbollari, energetika sohasida yashil texnologiyalar va ESGni joriy etish ta’siriga bag‘ishlangan ma’ruzalar o‘qildi.
Bundan tashqari, neft-gaz sanoatini rivojlantirish, texnologiyalarni modernizatsiya va takomillashtirish, neft va gaz sanoatiga sarmoyalarni jalb qilish imkoniyatlari, neft va gaz sanoatida sun’iy intellektni joriy etish imkoniyatlari muhokama qilindi. Ekologik va sanoat xavfsizligini ta’minlashga yangicha yondashuv, zamonaviy texnologiyalar muhokama qilindi, soha eksportchilari axborot va yangiliklarga ega bo‘ldi.
Tadbirda mutaxassislar tomonidan biznesni istiqbolli rivojlantirish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar, xalqaro investorlar uchun jozibador takliflar, sohadagi dolzarb muammolar, bozor tendentsiyalari muhokama qilindi.
Soha mutaxassislari tajriba va mahoratidan kelib chiqib, tegishli tavsiyalar berdi.
Anjuman davomida ishtirokchilar geologiya-qidiruv ishlaridan tortib neft va gazni qayta ishlashgacha bo‘lgan bosqichlarda amalga oshirilayotgan yangi texnologiyalar va istiqbolli loyihalar bilan tanishdilar, shuningdek, dekarbonizatsiya va yashil energiya resurslarini joriy etishning afzalliklari va xususiyatlari, sun’iy energiya manbalarining innovatsion ishlanmalari haqida ma’lumot oldilar. neft va gaz sanoatida razvedka, istiqbolda uglevodorodlardan foydalanish istiqbollari va boshqalar.
“O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati mutaxassislari anjumanda ishtirok etayotgan potentsial xorijiy hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan va istiqbolli loyihalarni muhokama qildi. Tegishli yoʻnalishlarda hamkorlikni yoʻlga qoʻyish maqsadida ilmiy-tadqiqot ishlari olib borish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Mashg‘ulotlar yakunida barcha ishtirokchilar ma’ruzalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar, takliflar yuzasidan fikr almashdilar. Anjuman barcha ishtirokchilar, xususan, “O‘zbekneftgaz” AJ va butun O‘zbekiston neft-gaz sanoati uchun qiziqarli yangiliklarga boy bo‘ldi.

The delegation of Uzbekistan took part in the XXVIII international exhibition and conference KIOGE-2022
On September 28-30 this year, representatives of the delegation of Uzbekneftegaz JSC took part in the XXVIII International Exhibition and Conference “Oil and Gas” – KIOGE-2022, which was held in Almaty.
The experts widely discussed the prospects for the oil and gas industry, the current situation and factors affecting the development of the sector. During the conference, reports were read on the prospects for the development of the oil and gas sector in the policy of introducing a low-carbon industry, green technologies in the field of energy and the impact of implementing ESG.
In addition, topics such as the development of the oil and gas industry, modernization and improvement of technologies, opportunities to attract investment in the oil and gas industry, the effectiveness of the introduction of artificial intelligence in the oil and gas industry, experience, a new approach to ensuring environmental and industrial safety, modern technologies were discussed, industry exporters received information and news.
At the event, specialists discussed favorable conditions for promising business development, attractive offers for international investors, current problems in the industry, and market trends.
Specialists in the field offered relevant recommendations based on their experience and skills.
During the conference, the participants got acquainted with new technologies and promising projects implemented at the stages from geological exploration to oil and gas processing, and also received information about the advantages and features of decarbonization and the introduction of green energy resources, innovative developments of artificial intelligence in the oil and gas industry, and the prospects for the use of hydrocarbons in perspective and others.
Specialists of Uzbekneftegaz JSC discussed ongoing and promising projects with potential foreign partners participating in the conference. An agreement was reached on conducting research to establish cooperation in relevant areas.
At the end of the sessions, all participants received answers to their questions about the lectures, and exchanged views on the proposals. The conference was full of interesting news for all participants, in particular for Uzbekneftegaz JSC and the oil and gas industry of Uzbekistan as a whole.