O‘zbekiston delegatsiyasi KIOGE-2022 XXVIII xalqaro ko‘rgazma va konferensiyada ishtirok etdi
Joriy yilning 28-30 sentabr kunlari “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati delegatsiyasi vakillari Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan XXVIII “Neft va gaz” – KIOGE-2022 xalqaro ko‘rgazma-konferensiyasida ishtirok etdi.
Mutaxassislar neft-gaz sanoati istiqbollari, bugungi ahvol va soha rivojiga ta’sir etuvchi omillarni keng muhokama qildi. Konferensiya davomida kam uglerodli sanoatni joriy etish siyosatida neft-gaz sohasini rivojlantirish istiqbollari, energetika sohasida yashil texnologiyalar va ESGni joriy etish ta’siriga bag‘ishlangan ma’ruzalar o‘qildi.
Bundan tashqari, neft-gaz sanoatini rivojlantirish, texnologiyalarni modernizatsiya va takomillashtirish, neft va gaz sanoatiga sarmoyalarni jalb qilish imkoniyatlari, neft va gaz sanoatida sun’iy intellektni joriy etish imkoniyatlari muhokama qilindi. Ekologik va sanoat xavfsizligini ta’minlashga yangicha yondashuv, zamonaviy texnologiyalar muhokama qilindi, soha eksportchilari axborot va yangiliklarga ega bo‘ldi.
Tadbirda mutaxassislar tomonidan biznesni istiqbolli rivojlantirish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar, xalqaro investorlar uchun jozibador takliflar, sohadagi dolzarb muammolar, bozor tendentsiyalari muhokama qilindi.
Soha mutaxassislari tajriba va mahoratidan kelib chiqib, tegishli tavsiyalar berdi.
Anjuman davomida ishtirokchilar geologiya-qidiruv ishlaridan tortib neft va gazni qayta ishlashgacha bo‘lgan bosqichlarda amalga oshirilayotgan yangi texnologiyalar va istiqbolli loyihalar bilan tanishdilar, shuningdek, dekarbonizatsiya va yashil energiya resurslarini joriy etishning afzalliklari va xususiyatlari, sun’iy energiya manbalarining innovatsion ishlanmalari haqida ma’lumot oldilar. neft va gaz sanoatida razvedka, istiqbolda uglevodorodlardan foydalanish istiqbollari va boshqalar.
“O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati mutaxassislari anjumanda ishtirok etayotgan potentsial xorijiy hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan va istiqbolli loyihalarni muhokama qildi. Tegishli yoʻnalishlarda hamkorlikni yoʻlga qoʻyish maqsadida ilmiy-tadqiqot ishlari olib borish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Mashg‘ulotlar yakunida barcha ishtirokchilar ma’ruzalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar, takliflar yuzasidan fikr almashdilar. Anjuman barcha ishtirokchilar, xususan, “O‘zbekneftgaz” AJ va butun O‘zbekiston neft-gaz sanoati uchun qiziqarli yangiliklarga boy bo‘ldi.

Делегация Узбекистана приняли участие в XXVIII международной выставке и конференции KIOGE-2022
28-30 сентября текущего года представители делегации АО «Узбекнефтегаз» приняли участие в XXVIII Международной выставке-конференции «Нефть и газ» — KIOGE-2022, которая прошла в городе Алматы.
Эксперты широко обсудили перспективы нефтегазовой отрасли, текущую ситуацию и факторы, влияющие на развитие сферы. В ходе конференции зачитаны доклады о перспективах развития нефтегазового сектора в политике внедрения низкоуглеродной промышленности, зеленых технологиях в области энергетики и влиянии внедрения ESG.
Кроме того, были обсуждены такие темы, как развитие нефтегазовой отрасли, модернизация и совершенствование технологий, возможности привлечения инвестиций в нефтегазовую отрасль, эффективность внедрения искусственного интеллекта в нефтегазовую промышленность, опыт, новый подход к обеспечению экологической и промышленной безопасности, современные технологии, экспортеры отрасли получили информацию и новости.
На мероприятии специалистами были обсуждены благоприятные условия для перспективного развития бизнеса, привлекательные предложения для международных инвесторов, текущие проблемы в отрасли, и тенденции рынка.
Специалисты сферы предложили соответствующие рекомендации по приобретенному ими опыту и навыкам.
В рамках конференции участники ознакомились с новыми технологиями и перспективными проектами, внедренными на этапах от геологоразведки до переработки нефти и газа, а также получили информацию о преимуществах и особенностях декарбонизации и внедрения зеленых энергоресурсов, инновационных разработок искусственного интеллекта в нефтегазовую промышленность, перспективах использования углеводородного сырья в перспективе и другие.
Специалисты АО «Узбекнефтегаз» обсудили реализуемые и перспективные проекты с потенциальными зарубежными партнерами, участвующими в конференции. Достигнута договоренность о проведении исследований по налаживанию сотрудничества в соответствующих направлениях.
По окончании сессий все участники получили ответы на интересующие их вопросы по лекциям, и обменялись мнениями по предложениям. Конференция была насыщена интересными новостями для всех участников, в частности для АО «Узбекнефтегаз» и нефтегазовой промышленности Узбекистана в целом.