“Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti hamkorlik uchun samarali platformadir
Joriy yilning 15-aprel kuni videokonferensiya shaklida «Markaziy Osiyo + Yaponiya» Muloqoti tashqi ishlar vazirlarining 8-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Yaponiya, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Tojikiston hukumatlari vakillari va tashqi ishlar idoralari rahbarlari ishtirok etdi. O‘zbekiston Respublikasi nomidan yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov qatnashdi.
Ushbu platformaning asosiy vazifalari siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, Yaponiya va yapon kompaniyalarining Markaziy Osiyodagi mavqeini mustahkamlash, mintaqa davlatlari bilan madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirishdan iborat. Ko‘p tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari siyosiy muloqot, mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish, biznesni qo‘llab-quvvatlash, intellektual muloqot, madaniy aloqalarni mustahkamlash va inson kapitali almashinuvidir. Shuningdek, muloqot doirasida mintaqada terrorizm va narkotrafikka qarshi kurashish, mintaqaviy xavfsizlik, qishloq xo‘jaligi, suv-energetika resurslari, transport va logistika, atrof-muhitni muhofaza qilish, turizm, savdo va investisiyalarni ko‘paytirish sohasidagi hamkorlik masalalari ishlab chiqilib kelishib olinmoqda.
Yig‘ilish kun tartibida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar, xususan, COVID-19 pandemiyasiga qarshi kurashish, chegara nazoratini kuchaytirish, mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lidagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda ishtirok etgan mamlakatlar vakillari o‘z chiqishlarida Yaponiya bilan hamkorlikning bugungi holati to‘g‘risida so‘zlab berdilar, o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlaridagi dolzarb masalalarni belgilab oldilar, shuningdek, munosabatlarni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha takliflarni ilgari surdilar.
S.Umurzakov uchrashuv ishtirokchilariga murojaat qilib, O‘zbekiston hamkorlikni faollashtirish va Muloqot kun tartibini kengaytirishga tayyorligini ta’kidladi. U O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi 30 yillik hamkorlik natijalarini sarhisob qildi, shuningdek, Muloqot doirasidagi hamkorlikni rivojlantirish nuqtai nazaridan eng muhim yo‘nalishlar, jumladan, Yaponiyaning ilg‘or tajribasini joriy etish, qo‘shma farmasevtika klasterlari va ixtisoslashtirilgan ilmiy-tadqiqot muassasalarini tashkil etish orqali yuqumli kasalliklarga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish, transmilliy va uyushgan jinoyatchilik, narkotrafik, kiberjinoyatchilik va boshqa xavfsizlik muammolariga qarshi kurashish hisobiga barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash, transport yo‘laklarini diversifikasiya qilish, yangi temir va avtomobil’ yo‘llarini qurish va havo transporti salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish haqida so‘z yuritdi. Shuningdek, raqamli iqtisodiyot va elektron tijoratni rivojlantirish, Yaponiya texnologiyalari va nou-xaularini joriy qilish, «yashil iqtisodiyot»ni ilgari surish, iqlim o‘zgarishi jarayonlarini to‘xtatish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha chora-tadbirlar o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
O‘zbekiston tomoni kelgusida amalga oshirish uchun bir qator yangi tashabbuslarni ham ilgari surdi, jumladan Yaponiyaning «Bir qishloq – bitta mahsulot» dasturi asosida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha qo‘shma dasturni ishlab chiqish, «Markaziy Osiyo uchun «Yashil kun tartibi» mintaqaviy dasturini ilgari surish, IT sohasida o‘qitish va malaka oshirish xizmatlari bilan mintaqa qamrovini kengaytirish va qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish maqsadida 2020-yilda Toshkent shahrida tashkil etilgan Yaponiya raqamli Universitetini Markaziy Osiyo raqamli universitetiga aylantirish va boshqa istiqbolli g‘oyalarni bildirdi.
Tadbir yakunida Yaponiya tomoni Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ikki va ko‘p tomonlama muloqotni kengaytirish orqali mintaqaning barqaror rivojlanishiga yanada hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdi.

Диалог «Центральная Азия + Япония» — эффективная площадка для сотрудничества
15 апреля текущего года в формате видеоконференции состоялось 8-е Совещание министров иностранных дел Диалога «Центральная Азия + Япония». В мероприятии приняли участие представители правительств и руководители внешнеполитических ведомств Японии, Узбекистана, Казахстана, Туркменистана, Кыргызстана и Таджикистана. Республику Узбекистан на совещании представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Основные цели деятельности данной платформы – расширение политического диалога, торгово-экономического сотрудничества, усиление присутствия Японии и позиций японских компаний в Центральной Азии, расширение культурного и гуманитарного обмена со странами региона. Ключевыми направлениями многостороннего взаимодействия являются политический диалог, развитие внутрирегионального сотрудничества, поддержка бизнеса; интеллектуальный диалог, укрепление культурных связей и обмен человеческим капиталом. Также в рамках Диалога прорабатываются и согласовываются вопросы сотрудничества в области борьбы с терроризмом и распространением наркотиков, региональной безопасности, сельского хозяйства, водных и энергетических ресурсов, транспорта и логистики, охраны окружающей среды, туризма, наращивания торговли и инвестиций в регионе.
Повестка состоявшегося совещания была сфокусирована на комплексных мерах по укреплению сотрудничества между странами Центральной Азии и Японии, в частности по вопросам взаимодействия в области противодействия пандемии COVID-19, усиления пограничного контроля, региональной безопасности и сотрудничества по достижению Целей устойчивого развития.
Представители стран-участниц совещания в своих выступлениях обрисовали текущее состояние сотрудничества с Японией, обозначили актуальные вопросы в приоритетных направлениях взаимодействия, а также выдвинули предложения по дальнейшему углублению партнерства.
С.Умурзаков, обращаясь к участникам совещания, обозначил готовность Узбекистана к активизации сотрудничества и расширению повестки Диалога. Им были подведены итоги 30-летного сотрудничества Узбекистана с Японией, а также озвучены сферы, наиболее важные в контексте развития взаимодействия в рамках данной платформы, среди которых: расширение сотрудничества по противодействию инфекционным заболеваниям путем внедрения передового японского опыта, создания совместных фармацевтических кластеров и профильных научно-образовательных учреждений, обеспечение устойчивого социально-экономического развития за счет борьбы с  транснациональной и организованной преступностью, наркотрафиком, киберпреступностью и другими вызовами безопасности, реализация совместных проектов по диверсификации транспортных коридоров, строительству новых железнодорожных путей и автомобильных магистралей и развитию потенциала авиаперевозок. Также в качестве приоритетных направлений сотрудничества были обозначены меры по развитию цифровой экономики и электронной торговли, внедрению японских технологий и ноу-хау, продвижению «зеленой экономики», сдерживанию процессов изменения климата и другие области.
Узбекской стороной был выдвинут ряд новых инициатив для последующей реализации, в том числе разработка совместной программы по сокращению бедности на базе японской программы «Одно село – один продукт», продвижение региональной программы «Зеленая повестка» для Центральной Азии», преобразование созданного в 2020 году в г.Ташкенте Японского Цифрового университета в Центральноазиатский цифровой университет с целью расширения охвата региона услугами по подготовке и повышению квалификации кадров в данной области и реализации совместных образовательных программ, и другие перспективные идеи.
По итогам мероприятия японской стороной была выражена готовность и в дальнейшем способствовать устойчивому развитию региона путем расширения двустороннего и многостороннего диалога со странами Центральной Азии.