O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari birjada tashqi savdo hajmini oshirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishlarni faollashtirmoqda
Kecha Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi (O‘zRTXB) raisining o‘rinbosari Nabixon Samatov va mamlakatimizning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchilari ishtirokida videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida tovar-xomashyo birjasidagi savdolar hajmini oshirish, ularda mahalliy va xorijiy korxonalar ishtirokini kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi doirasida o‘tkazildi.
Diplomatlar uchun O‘zRTXB faoliyati, onlayn savdo maydonchasi, uning infratuzilmasi va xalqaro hamkorlar ishtirokidagi ishlarni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, respublikada xorijiy brokerlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlarga bag‘ishlangan taqdimot tashkil etildi.
Bugungi kunga qadar xorijiy mamlakatlarda, jumladan, diplomatik vakolatxonalarimiz ko‘magida O‘zRTXBning 20 ta savdo maydonchasi mavjud bo‘lib, ular orqali joriy yilning to‘rt oyida 170 million AQSH dollariga teng mahsulot sotilgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston fond birjasida 1,2 mingdan ortiq xorijiy kompaniyalar o‘z mahsulotlarini namoyish qila boshladi.
Shu munosabat bilan O‘zRTXB platformasidagi xorijiy ishtirokchilar ulushini, shuningdek, birjalararo bitimlarni ko‘paytirishda xorijdagi diplomatik muassasalarning rolini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Oʻzbekiston diplomatik vakolatxonalari bilan yangi tashqi savdo maydonchalarini ochish, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib beruvchi yirik kompaniyalarni jalb etish boʻyicha hamkorlikda ish olib borish muhimligi qayd etildi.
Tadbir yakunida O‘zRTXB va O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari o‘rtasida yaqin hamkorlikni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Diplomatic missions of Uzbekistan abroad intensify work to assist in increasing the volume of foreign trade on the stock exchange
A videoconference was held at the Foreign Ministry yesterday with the participation of the Deputy Chairman of the Uzbek Republican Commodity and Raw Materials Exchange (UzEX) Nabihon Samatov and advisers on trade and economic issues of the diplomatic missions of our country abroad.
The event was held as part of the implementation of priority tasks outlined during a videoconference chaired by the President of Uzbekistan on the issues of increasing the volume of trading on the commodity exchange and expanding the participation of local and foreign enterprises in them.
For diplomats, a presentation was organized on the activities of the UzEX, the online trading platform, its infrastructure and prospects for expanding work with the participation of international partners, as well as the favorable conditions created in the republic for foreign brokers.
To date, in foreign countries, including with the support of our diplomatic missions, there are 20 trading floors of UzEX, through which products worth 170 million US dollars have been sold in the first four months of this year. At the same time, more than 1.2 thousand foreign companies began to exhibit their products on the Uzbek stock exchange.
In this regard, special attention is paid to the issue of enhancing the role of diplomatic institutions abroad in increasing the share of foreign participants on the UZEX platform, as well as inter-exchange transactions.
The importance of establishing joint work with the diplomatic missions of Uzbekistan on the opening of new foreign trading platforms, attracting large companies supplying food products was noted.
As a result of the event, an agreement was reached to continue close cooperation between the UZEX and diplomatic missions of Uzbekistan abroad.