O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari birjada tashqi savdo hajmini oshirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishlarni faollashtirmoqda
Kecha Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi (O‘zRTXB) raisining o‘rinbosari Nabixon Samatov va mamlakatimizning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchilari ishtirokida videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida tovar-xomashyo birjasidagi savdolar hajmini oshirish, ularda mahalliy va xorijiy korxonalar ishtirokini kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi doirasida o‘tkazildi.
Diplomatlar uchun O‘zRTXB faoliyati, onlayn savdo maydonchasi, uning infratuzilmasi va xalqaro hamkorlar ishtirokidagi ishlarni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, respublikada xorijiy brokerlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlarga bag‘ishlangan taqdimot tashkil etildi.
Bugungi kunga qadar xorijiy mamlakatlarda, jumladan, diplomatik vakolatxonalarimiz ko‘magida O‘zRTXBning 20 ta savdo maydonchasi mavjud bo‘lib, ular orqali joriy yilning to‘rt oyida 170 million AQSH dollariga teng mahsulot sotilgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston fond birjasida 1,2 mingdan ortiq xorijiy kompaniyalar o‘z mahsulotlarini namoyish qila boshladi.
Shu munosabat bilan O‘zRTXB platformasidagi xorijiy ishtirokchilar ulushini, shuningdek, birjalararo bitimlarni ko‘paytirishda xorijdagi diplomatik muassasalarning rolini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Oʻzbekiston diplomatik vakolatxonalari bilan yangi tashqi savdo maydonchalarini ochish, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib beruvchi yirik kompaniyalarni jalb etish boʻyicha hamkorlikda ish olib borish muhimligi qayd etildi.
Tadbir yakunida O‘zRTXB va O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari o‘rtasida yaqin hamkorlikni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Дипломатические миссии Узбекистана за рубежом активизируют работу по содействию в увеличении объемов внешней торговли на бирже
В МИД вчера состоялась видеоконференция с участием заместителя председателя Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи (УзРТСБ) Набихона Саматова и советников по торгово-экономическим вопросам дипломатических представительств нашей страны за рубежом.
Мероприятие проведено в рамках реализации приоритетных задач, обозначенных в ходе видеоселекторного совещания под председательством Президента Узбекистана по вопросам увеличения объема торгов на товарно-сырьевой бирже и расширения участия в них местных и зарубежных предприятий.
Для дипломатов была организована презентация о деятельности УзРТСБ, онлайн торговой площадке, её инфраструктуре и перспективах расширения работы при участии международных партнеров, а также созданных в республике благоприятных условиях для иностранных брокеров.
На сегодняшний день в зарубежных странах, в том числе при поддержке наших дипмиссий, действует 20 торговых площадок УзРТСБ, через которые за первые четыре месяца текущего года реализована продукция на сумму 170 миллионов долларов США. В то же время более 1,2 тысячи иностранных компаний начали выставлять свою продукцию на Узбекской бирже.
В этой связи отдельное внимание обращено вопросу активизации роли дипломатических учреждений за рубежом в увеличении доли иностранных участников на платформе УзРТСБ, а также межбиржевых операций.
Отмечена важность налаживания совместной работы с дипмиссиями Узбекистана по вопросам открытия новых зарубежных торговых площадок, привлечению крупных компаний-поставщиков продовольственных товаров.
По итогам мероприятия достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия между УзРТСБ и дипмиссиями Узбекистана за рубежом.