G‘alla mavsumi uchun 4 million tonnadan ortiq don saqlash quvvatiga ega korxonalar ro‘yxati tuzildi.
Prezidentning “G‘alla yetishtirish va sotishda erkin raqobatni ta’minlaydigan bozor tamoyillarini joriy etish to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida inspeksiya tomonidan belgilangan talablar asosida xo‘jalik yurituvchi subyektlar – don qabul qiluvchilar don saqlash uchun yopiq sig‘imlar o‘rganildi. Bu haqda AIMKda bo‘lib o‘tgan brifingda O‘zagroinspektsiya axborot xizmati rahbari Xolida Shodiyeva ma’lum qildi.
O‘rganish natijalari asosida 4 million tonnadan ortiq don saqlash quvvatiga ega korxonalar ro‘yxati shakllantirildi.
Shuningdek, inspeksiya tomonidan sohaga oid huquqbuzarliklarning oldini olish yuzasidan tegishli tashkilot va idoralarga 28 mingdan ortiq ogohlantirish xati va 1 ming 793 taqdimnoma kiritildi. 847 ta ish bo‘yicha materiallar qonuniy hal etish uchun sud va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.

Для зернового сезона сформирован перечень предприятий с объемом хранения свыше 4 млн. тонн зерна
В целях исполнения Постановления Президента «О внедрении рыночных принципов, обеспечивающих свободную конкуренцию при производстве и реализации зерна» Инспекцией были изучены, в соответствии с установленными требованиями, хозяйствующие субъекты — получатели зерна, имеющие закрытые резервуары для хранения зерна. Об этом на брифинге в АИМК сообщила руководитель информационной службы «Узагроинспекции» Холида Шодиева.
По результатам изучения сформирован перечень предприятий с объемом хранения свыше 4 млн. тонн зерна.
Кроме того, инспекцией соответствующим организациям и ведомствам внесены более 28 тыс. предупредительных писем и 1 793 представлений по предотвращению правонарушений в сфере. Материалы по 847 случаям были направлены в суды и другие правоохранительные органы для принятия законного решения.