O‘tgan uch oyda 50,1 trillion so‘m investitsiya o‘zlashtirildi
2022-yilning yanvar-mart oylarida asosiy kapitalga kiritilgan 50,1 trillion so‘m investitsiyalar o‘zlashtirilgan, deb ma’lum qildi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti.
Bu 2021-yilning mos davridagiga nisbatan 26,6 foiz ko‘p bo‘lib, YAIMning 30,8 foizini tashkil etdi.
Investitsiyalarning asosiy qismi to‘g‘ridan-to‘g‘ri, kafolatlanmagan xorijiy investitsiyalar va kreditlar (43,2 foiz), korxona va aholi mablag‘lari (38,3 foiz) hisobidan moliyalshtirildi.
Hukumat kafolati ostidagi xorijiy kreditlar 38,4 foizga qisqartirilganiga qaramay, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar, boshqa xorijiy investitsiyalar va kafolatlanmagan xorijiy kreditlar hajmi 56,5 foizga keskin oshgani tufayli asosiy kapitalga kiritilgan investitsiyalarning 46,2 foizi tashqi resurslar hisobidan moliyalashtirildi.
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi hisobidan investitsiyalarni moliyalashtirish hajmi 74,9 foizga qisqargani bois, davlat resurslarining asosiy kapitalga kiritilgan investitsiyalarni moliyalashtirishdagi ulushi ham pasayib ketdi.
Aholi mabalag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan investitsiyalar hajmi 3,4 foizga qisqargan bo‘lsada, korxona mablag‘lari va kreditlari hisobidan moliyalashtirilgan investitsiyalar hajmining ortishi ichki resurslar asosiy kapitalga kiritilgan investitsiyalarning eng yirik manbailigichaga qolishiga sabab bo‘ldi.

Инвестиции в основной капитал в январе-марте 2022 года
50,1 трлн сумов инвестиций в основной капитал освоено  в январе-марте нынешнего года, это на 26,6 процента больше показателя за соответствующий период 2021 года. На долю инвестиций пришлось 30,8 процента валового внутреннего продукта.
Основной объем инвестиций в основной капитал (43,2%) составили прямые и другие иностранные инвестиции и кредиты без гарантий правительства, на долю собственных средств предприятий и населения пришлось 38,3 процента.
Несмотря на сокращение объема иностранных кредитов под гарантию правительства на 38,4 процента, в результате роста объема прямых и других иностранных инвестиций и кредитов без гарантий правительства на 56,5 процента за счет внешних ресурсов профинансировано 46,2 процента инвестиций в основной капитал.
Сокращение объема инвестиций за счет средств Фонда реконструкции и развития на 74,9 процента способствовало снижению доли внутренних государственных ресурсов в финансировании инвестиций в основной капитал.
Даже в условиях уменьшения объемов инвестиций за счет средств населения на 3,4 процента, рост объемов финансирования за счет собственных средств предприятий и кредитов коммерческих банков способствовал сохранению роли внутренних частных ресурсов как наиболее крупного источника финансирования инвестиций в основной капитал.