2021-yilda O‘zbekistonga qaysi davlatlar va qancha sarmoya kiritildi
Strategik rivojlanish agentligi rahbari o‘rinbosari Aleksey Sim 2021-yil uchun investitsiyalar statistikasini taqdim etdi. Suhbatdosh bu ma’lumotlarni Economic Review nashriga bergan intervyusida aytib o’tdi.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 11,1 milliard dollar xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi – bu yillik prognozning 113 foizini tashkil etadi. Asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar 9,8 milliard dollarni tashkil etib, 2020 yil ko‘rsatkichlariga nisbatan 110 foiz o‘sish sur’atini ko‘rsatdi.
9 milliard dollarlik toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar va kreditlar oʻzlashtirildi, bu prognozga nisbatan 117 foizni tashkil etadi. Bu yerda asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar 2020-yilga nisbatan 124 foizga o‘sib, 8,2 milliard dollarga yetdi.
Xalqaro moliya institutlari va xorijiy davlat moliya tashkilotlari tomonidan mamlakatimizga 2,1 milliard dollar ajratildi, bu esa yillik prognoz 100 foizga bajarilganini anglatadi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlar hisobidan sanoat korxonalari tomonidan 3,8 milliard dollar (prognozga nisbatan 103 foiz) o‘zlashtirildi. Hududiy loyihalar bo‘yicha bu ko‘rsatkich 5,2 milliard dollarga yetdi yoki prognozning 130 foizini tashkil etdi.
Investitsiyalar hajmi boʻyicha yetakchi tarmoqlar energetika, metallurgiya, kimyo sanoati, elektrotexnika, axborot texnologiyalari, qurilish, farmatsevtika, yengil sanoat, qishloq xoʻjaligi va boshqalardir.

Какие страны и сколько инвестировали в Узбекистан в 2021 году
Замглавы Агентства стратегического развития Алексей Сим привёл статистику по инвестициям за 2021 год. Собеседник поделился данными в интервью изданию «Экономическое обозрение».
По итогам прошлого года Узбекистан освоил $11,1 млрд иностранных инвестиций — это 113% от годового прогноза. Инвестиции в основной капитал составили $9,8 млрд, продемонстрировав темп роста в 110% по отношению к показателям 2020 года.
На $9 млрд освоены прямые иностранные инвестиции и кредиты, что составляет 117% к прогнозу. Здесь вложения в основной капитал достигли $8,2 млрд с темпом к показателю 2020 года — 124%.
Международные финансовые институты и иностранные правительственные финансовые организации выделили стране $2,1 млрд, что означает выполнение годового прогноза на 100%.
Отраслевые компании за счёт прямых иностранных инвестиций и кредитов смогли освоить $3,8 млрд (103% к прогнозу). По региональным проектам этот показатель достиг $5,2 млрд, или 130% к прогнозу.
Секторы, лидирующие по объёму инвестиций, — энергетика, металлургия, химпром, производство электротехники, IT, строительство, фармацевтика, легкая промышленность, сельское хозяйство и др.
Всего в экономику Узбекистана инвестируют более 50 стран. Пятёрка ведущих стран-инвесторов выглядит следующим образом: