ITSV: O‘zbekiston va Braziliya hamkorlikni kengaytirishning muhim istiqbollarini ko‘rmoqda
O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov Braziliyaning qarorgohi Moskvada bo‘lgan yangi elchisi Rodrigo de Lima Baena Soareshni qabul qildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) xabariga koʻra, muloqot chogʻida joriy oʻzaro hamkorlikning borishi va uni ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi. Xalqaro platformalar va tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni ikki tomonlama va ko‘p tomonlama shakllarda rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Investitsion va savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Turli tarmoqlar, jumladan, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash, o‘g‘itlar va boshqa kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, chorvachilik va parrandachilik, shuningdek, soya, makkajo‘xori va shakarqamish yetishtirish va qayta ishlash kabi sohalarda sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yishning muhim istiqbollari qayd etildi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri va muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yish, jumladan, o‘zaro biznes missiyalari va sanoat ko‘rgazmalarini tashkil etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
Bu, o‘z navbatida, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish yo‘nalishidagi muvaffaqiyatlar rivojiga ham xizmat qiladi. Shunday qilib, 2021-yil yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston va Braziliya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilga nisbatan qariyb 4 barobar oshdi, joriy yilning yanvar-may oylarida esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘sish qariyb 40 foizni tashkil etdi. yil. Oʻzaro savdoni yanada rivojlantirish va diversifikatsiya qilish boʻyicha takliflar ishlab chiqish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlik kun tartibidagi boshqa teng darajada muhim masalalar, jumladan, turizm, taʼlim va Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi boʻyicha oʻzaro hamkorlik yuzasidan fikr almashgandan soʻng, kelishuvlarni ilgari surish va amalga oshirish boʻyicha keyingi qadamlar toʻgʻrisida kelishib oldilar.

МИВТ: Узбекистан и Бразилия видят значительные перспективы для расширения партнерства
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков принял нового посла Бразилии с резиденцией в г.Москве Родриго де Лиму Баэну Соареса.
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в ходе диалога был рассмотрен ход текущего взаимного сотрудничества и перспективы его расширения на приоритетных направлениях. Выражена обоюдная заинтересованность к развитию взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах в рамках международных платформ и организаций.
Были предметно обсуждены вопросы углубления инвестиционного и торгово-экономического партнерства. Отмечены значительные перспективы для налаживания промышленного сотрудничества в различных секторах, включая добычу и переработку полезных ископаемых, производство удобрений и другой химической продукции, животноводство и птицеводство, а также выращивание и переработку соевых бобов, кукурузы и сахарного тростника. Рассмотрены конкретные меры по налаживанию прямого и регулярного диалога между деловыми кругами двух стран, включая организацию взаимных бизнес-миссий и отраслевых выставок.
Это, в свою очередь, также будет способствовать развитию успеха в направлении наращивания взаимной торговли. Так, по итогам 2021 года товарооборот между Узбекистаном и Бразилией вырос почти в 4 раза по отношению к предыдущему году, а в период с января по май текущего года рост составил порядка 40 процентов по отношению к аналогичному периоду прошлого года. Достигнута договоренность о выработке предложений по дальнейшему наращиванию и диверсификации взаимной торговли.
Обменявшись мнениями по другим не менее важным вопросам повестки двустороннего сотрудничества, включающим в себя взаимодействие в области туризма, образования и вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, стороны по итогам встречи согласовали дальнейшие шаги по продвижению и реализации достигнутых договоренностей.