ITSV: O‘zbekiston va Braziliya hamkorlikni kengaytirishning muhim istiqbollarini ko‘rmoqda
O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov Braziliyaning qarorgohi Moskvada bo‘lgan yangi elchisi Rodrigo de Lima Baena Soareshni qabul qildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) xabariga koʻra, muloqot chogʻida joriy oʻzaro hamkorlikning borishi va uni ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi. Xalqaro platformalar va tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni ikki tomonlama va ko‘p tomonlama shakllarda rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Investitsion va savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Turli tarmoqlar, jumladan, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash, o‘g‘itlar va boshqa kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, chorvachilik va parrandachilik, shuningdek, soya, makkajo‘xori va shakarqamish yetishtirish va qayta ishlash kabi sohalarda sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yishning muhim istiqbollari qayd etildi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri va muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yish, jumladan, o‘zaro biznes missiyalari va sanoat ko‘rgazmalarini tashkil etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
Bu, o‘z navbatida, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish yo‘nalishidagi muvaffaqiyatlar rivojiga ham xizmat qiladi. Shunday qilib, 2021-yil yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston va Braziliya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilga nisbatan qariyb 4 barobar oshdi, joriy yilning yanvar-may oylarida esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘sish qariyb 40 foizni tashkil etdi. yil. Oʻzaro savdoni yanada rivojlantirish va diversifikatsiya qilish boʻyicha takliflar ishlab chiqish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlik kun tartibidagi boshqa teng darajada muhim masalalar, jumladan, turizm, taʼlim va Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi boʻyicha oʻzaro hamkorlik yuzasidan fikr almashgandan soʻng, kelishuvlarni ilgari surish va amalga oshirish boʻyicha keyingi qadamlar toʻgʻrisida kelishib oldilar.

MIFT: Uzbekistan and Brazil see significant prospects for expanding partnership
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan Sardor Umurzakov received the new Ambassador of Brazil with residence in Moscow, Rodrigo de Lima Baena Soares.
According to the Ministry of Investments and Foreign Trade (MIFT), during the dialogue, the course of the current mutual cooperation and the prospects for its expansion in priority areas were considered. Mutual interest was expressed in developing cooperation in bilateral and multilateral formats within the framework of international platforms and organizations.
Issues of deepening investment and trade and economic partnership were discussed in detail. Significant prospects were noted for establishing industrial cooperation in various sectors, including the extraction and processing of minerals, the production of fertilizers and other chemical products, animal husbandry and poultry farming, as well as the cultivation and processing of soybeans, corn and sugar cane. Specific measures were considered to establish a direct and regular dialogue between the business circles of the two countries, including the organization of mutual business missions and industry exhibitions.
This, in turn, will also contribute to the development of success in the direction of increasing mutual trade. Thus, at the end of 2021, the trade turnover between Uzbekistan and Brazil increased almost 4 times compared to the previous year, and in the period from January to May of this year, the growth amounted to about 40 percent compared to the same period last year. An agreement was reached to develop proposals for further building up and diversifying mutual trade.
After exchanging views on other equally important issues on the agenda of bilateral cooperation, including interaction in the field of tourism, education and Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization, the parties, following the meeting, agreed on further steps to promote and implement the agreements reached.