Moody’s agentligi O’zbekistonning kredit reytingini yaxshilagan. Buning sabablari va mumkin bo’lgan xavflari
gazeta.uz xabariga ko‘ra, Moody’s agentligi O‘zbekistonning kredit reytingini “keng qamrovli islohotlar dasturiga sodiqlik” uchun ko‘targan. «Ijtimoiy va siyosiy xavflarni boshqarish uchun» sur’at o’rtacha bo’lishi mumkin bo’lsa-da, tashkilot hukumatdan yanada murakkab islohotlarni davom ettirishini kutmoqda.
Moody’s xalqaro reyting agentligi O‘zbekistonning suveren kredit reytingini B1 dan Ba3 ga (S&P va Fitch’ning “BB-” darajasiga o‘xshash) oshirishini e’lon qildi, shuningdek, prognozni “ijobiy”dan “barqaror”ga o‘zgartirdi.
Agentlik maʼlumotlariga koʻra, yangilanish “Oʻzbekistonning soʻnggi yillarda keng qamrovli islohotlar dasturiga sodiqligini” aks ettiradi, bu ketma-ket ikkita muhim inqirozlar davomida saqlanib qolgan va Moody’s bundan keyin ham davom etishini kutmoqda.
Koronavirus pandemiyasi hamda Rossiya va Ukraina oʻrtasidagi harbiy mojaroga qaramay, yalpi ichki mahsulotning real oʻsishi, fiskal va tashqi koʻrsatkichlar kuchliligicha qolmoqda, bu esa soʻnggi yillarda iqtisodiyotning barqarorligini va siyosat samaradorligining yaxshilanganini aks ettiradi. Fiskal va pul-kredit vositalari rivojlanishda davom etar ekan, agentlik institutlar va boshqaruvning yanada yaxshilanishini kutmoqda.
Barqaror prognoz qarz darajasining joriy kutilganidan oshib ketishi va iqtisodiy o’sish uchun geosiyosiy xavflarni aks ettiradi. Shu bilan birga, fiskal risklar hukumatning nisbatan past va barqaror qarz yuki, shuningdek, O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasida muhim aktivlarning mavjudligi bilan yumshatiladi.
Moody’s, shuningdek, hukumatning kuchli iqtisodiy izi va zaif siyosatni prognozlash qobiliyatini ta’kidlaydi, bu qisqarib borayotgan bo’lsa-da, barqaror bo’lgan joriy balans taqchilligini va o’rtacha tashqi qarzni (asosan imtiyozli shartlarda) aks ettiradi.
Tahlilchilar hukumatdan “ijtimoiy va siyosiy xavflarni boshqarish uchun” sur’at mo‘tadil bo‘lishi mumkin bo‘lsa-da, hukumat yanada murakkab islohotlarni davom ettirishini kutmoqda.
Xususan, bugungi kunda amalga oshirilayotgan islohotlar (2022-2026-yillar kun tartibi), jumladan, yirik davlat korxonalari IPOlari va banklarni xususiylashtirish bo‘yicha kelgusida siljish kutilmoqda, bu esa samaradorlik va raqobatbardoshlikning yanada oshishiga olib keladi. Ular kichikroq davlat korxonalarini xususiylashtirish va davlatga qarashli gaz va elektr korxonalarini ajratish bilan davom etadi.
Pul islohoti Oʻzbekistonning ichki kapital bozorlarini rivojlantirish maqsadida soʻmda davlat qimmatli qogʻozlarini chiqarishni oʻz ichiga oladi. Hukumat birinchi marta 2022-yilda bozorga besh va o’n yillik G’aznachilik obligatsiyalarini, shuningdek, ikki yillik inflyatsiyaga bog’liq obligatsiyalarni chiqardi. 2022-yil fevral oyidan boshlab xorijiy va mahalliy investorlarga davlat qimmatli qog‘ozlarini birlamchi auksionlarda sotib olishga ruxsat berildi. Bundan tashqari, hukumat banklararo REPO va davlat qimmatli qog’ozlari bozorini qo’llab-quvvatlash uchun ochiq bozor operatsiyalarini faollashtirishni rejalashtirmoqda.
Moliyaviy siyosat nuqtai nazaridan hukumat fiskal to’siqlarni o’rnatdi, masalan, qarzning yalpi ichki mahsulotning 60 foizini tashkil etishi, yillik qarz olish limitlari va boshqalar.
Moody’s agentligi O’zbekistonning qarz yuki keyingi 3 yil ichida YaIMning 45 foizidan pastroqda barqarorlashishini kutmoqda. Moody’s ijtimoiy xarajatlarning o’sishi (2021- va 2022-yillarda yiliga 25% dan ortiq) va kechiktirilgan energiya islohotlari fiskal konsolidatsiyani kechiktirishini kutayotgan bo’lsa-da (fiskal barqarorlikni ta’minlash uchun davlat qarzi va byudjet taqchilligini kamaytirish uchun daromad yoki xarajatlarni optimallashtirish), byudjet taqchilligining oshishi (4% gacha) soliq islohotlari tufayli soliq yig’ishning yaxshilanishi hisobiga qoplanadi, bu haqida QQS va daromad solig’i bo’yicha tushumlarning o’sishi dalolat beradi.
Shu bilan birga, 2022-yil uchun rejalashtirilgan qarz emissiyalari noqulay bozor sharoitlari tufayli kechiktirildi, chunki hukumat buning o’rniga aktivlardan foydalangan, shuningdek, xalqaro moliya institutlari tomonidan moliyalashtirish davom etgan. Biroq, O‘zbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi aktivlari 16,5 milliard dollarni tashkil etdi, 50 foizdan ortiq likvid aktivlar 2022-yilda jami davlat qarzining taxminan 28 foizini qoplashi mumkin edi.
Rossiya va Ukraina oʻrtasida davom etayotgan harbiy mojaroga qaramay, eksport va pul oʻtkazmalari hajmi hozircha agentlik kutganidan oshib ketdi: yanvar-noyabr oylarida eksport 12 foizga, Rossiyadan pul oʻtkazmalari esa deyarli uch baravar oshdi. Rossiya Federatsiyasidan mehnat muhojirlarining ommaviy qaytishi haqidagi xavotirlar o‘zini oqlamadi.
Biroq, mojaro uzoq davom etgan urushga aylanib, Rossiya iqtisodiyotiga nisbatan sanksiyalar kuchaygani sababli, Moody’s katta xavflarni saqlab qoladi. Naqd pul oqimining oldindan aytib bo‘lmaydiganligi, mehnat bozoridagi bosim va rossiyalik emigrantlar oqimi tufayli O‘zbekiston uy-joy bozoridagi narx bosimi, shuningdek, ikkilamchi sanksiyalarni qo‘llash xavfi shular jumlasidandir.
Inflyatsiya o’sdi va yuqoriligicha qolmoqda, ijtimoiy xavflar oshirmoqda. Biroq Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi ziddiyat G‘arb kompaniyalari Rossiya bozoridan chiqib, rossiyaliklar O‘zbekistonga ko‘chib o‘tayotgan bir paytda logistika, savdo va transport, turizm kabi sohalardagi o‘zbek kompaniyalari uchun ham imkoniyatlar ochmoqda.
Moody’s 2023-yilda yalpi ichki mahsulot o’sishi sekinroq pul o’tkazmalari va ichki xususiy iste’molga ta’sir ko’rsatadigan inflyatsiya tufayli 5% gacha pasayishni kutmoqda, biroq hukumat tomonidan qo’llab-quvvatlanadigan qurilish va davlat investitsiya loyihalari jadallashgani sababli kelgusi yilda tiklanadi.

Moody’s has improved the credit rating of Uzbekistan. Causes and possible risks
According to gazeta.uz, Moody’s has upgraded Uzbekistan’s credit rating for “commitment to a comprehensive reform program”. The organization expects the government to continue with more complex reforms, although the pace could be moderate “to manage social and political risks”.
The international rating agency Moody’s announced an increase in the sovereign credit rating of Uzbekistan from B1 to Ba3 (similar to “BB-” from S&P and Fitch), and also changed the outlook from “positive” to “stable”.
According to the agency, the upgrade reflects “Uzbekistan’s demonstrated commitment in recent years to a comprehensive reform agenda” that has been maintained through two significant successive crises and that Moody’s expects to continue.
Despite the coronavirus pandemic and the military conflict between Russia and Ukraine, real GDP growth, fiscal and external indicators remain strong, reflecting the resilience of the economy and improved policy effectiveness in recent years. As fiscal and monetary instruments continue to evolve, the agency expects further improvements in institutions and governance.
The stable outlook reflects the risks of rising debt levels above current expectations and geopolitical risks to economic growth. However, fiscal risks are mitigated by the government’s relatively low and sustainable debt burden, as well as the presence of significant assets in the Uzbekistan Reconstruction and Development Fund.
Moody’s also notes the government’s strong economic footprint and weak policy predictability, partly balanced by the moderate risk of external vulnerabilities, reflecting a persistent, albeit declining, current account deficit and moderate external debt (mostly on concessional terms).
Analysts expect the government to continue with more complex reforms, although the pace could be moderate “to manage social and political risks”.
In particular, further progress is expected on reforms currently underway (2022-2026 agenda), including IPOs of large state-owned enterprises and bank privatizations, which will lead to further increases in productivity and competitiveness. They will continue with the privatization of smaller state-owned enterprises and the separation of state-owned gas and electricity companies.
Monetary reform includes the issuance of government securities denominated in soums to develop Uzbekistan’s domestic capital markets. The government first issued five- and ten-year Treasury bonds, as well as two-year inflation-linked bonds, on the market for the first time in 2022. Since February 2022, foreign and local investors have been allowed to buy government securities at primary auctions. In addition, the government plans to intensify open market operations to support interbank repos and the government securities market.
In terms of fiscal policy, the government has set fiscal barriers such as a debt ceiling of 60% of GDP, annual borrowing limits, etc.
Moody’s expects Uzbekistan’s debt burden to stabilize below 45% of GDP over the next 3 years. While Moody’s expects that increases in social spending (more than 25% per year in 2021 and 2022) and delayed energy reforms will delay fiscal consolidation (revenue or spending optimization to reduce government debt and budget deficits to ensure fiscal sustainability), the deficit will widen budget (up to 4%) is offset by improved tax collection due to tax reforms, as evidenced by the growth in VAT and income tax revenues.
Meanwhile, scheduled 2022 debt issuances were delayed due to unfavorable market conditions as the government instead used the assets, along with continued funding from international financial institutions. However, FRDU assets were at $16.5 billion, with more than 50% liquid assets that could cover about 28% of total government debt in 2022.
Despite the ongoing military conflict between Russia and Ukraine, the volume of exports and remittances has so far exceeded the agency’s expectations: exports in January-November increased by 12%, and remittances from Russia almost tripled. Fears about the mass return of labor migrants from the Russian Federation did not materialize.
However, as the conflict escalates into a protracted war and sanctions on the Russian economy tighten, Moody’s retains major risks. These include the unpredictability of cash flows, pressure on the labor market and price pressure on the housing market of Uzbekistan due to the flow of Russian emigrants, as well as the risk of receiving secondary sanctions.
Inflation has increased and remains high, increasing social risks. However, the conflict between Ukraine and Russia also opens up opportunities for Uzbek companies in logistics, trade and transport, and tourism as Western companies exit the Russian market and Russians move to Uzbekistan.
Moody’s expects GDP growth to ease to 5% in 2023 due to slower remittances and inflation impacting domestic private consumption, but to recover next year as government-supported construction and public investment projects accelerate.