Urugʻlik va koʻchat sotib olish uchun 300 milliard soʻm imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Shavkat Mirziyoyev 27-aprel kuni qishloq xo’jaligi sohasini qo’shimcha moliyalashtirish choralarini tasdiqladi. Qaror milliy Qonunchilik bazasida e’lon qilindi Lex.uz.
Unga ko’ra, bog’dorchilik va issiqxona xo’jaligini rivojlantirish jamg’armasi qishloq xo’jaligi sohasidagi biznesga kreditlar ajratadi (sug’urta polisi mavjud bo’lganda):
• qishloq xo’jaligi korxonalari qishloq xo’jaligiga haq to’lash, moddiy-texnik resurslarni, xususan, urug ‘ va ko’chatlarni yetkazib berish uchun kredit olishlari mumkin;
• qishloq xo’jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash va eksport qiluvchilar jamg’arma pulidan hosilni xarid qilish uchun aylanma mablag’larni to’ldirishlari mumkin.
Shu maqsadda jamg’arma byudjetdan 300 milliard so’m kredit oladi. Ushbu mablag’lar yiliga 14% miqdorida kreditlar shaklida taqsimlanadi.
«Agroservis operator» DUK qishloq xo’jaligi xizmatlariga kredit beradi, ularga urug’, ko’chat va boshqa materiallarni yetkazib beradi. Kredit shartnoma tuziladigan qishloq xo’jaligi ekinlarining vegetatsiya davridan oshmaydigan muddatga yillik 14% miqdorida beriladi.
«Agroservis operator» ning urug ‘ va ko’chatlarni yetkazib berish, shuningdek, boshqa s/x xizmatlarini ko’rsatish uchun pudratchilar birja savdolari orqali yoki tanlov asosida tanlov asosida tanlov o’tkazadilar.
Hujjat qishloq xo’jaligi vaziri boshchiligidagi qishloq xo’jaligi mahsulotlari xarajatlarini moliyalashtirish uchun komissiya tashkil etadi. Uning vazifalari orasida urug’lik, ko’chat yetkazib berish va Davlat-xususiy sektor hamkorligi asosida qishloq xo’jaligi biznes xizmatlarini ko’rsatish kiradi.
Shu kuni davlat rahbari qishloq xo’jaligi masalalari bo’yicha yig’ilish o’tkazdi. Unda u bir qator topshiriqlar berdi, xususan, davlat agrosanoat infratuzilmasini yaratish, keyinchalik xususiy sektorni lizingga berish.

На льготные займы для закупки семян и саженцев направят 300 млрд сумов
Шавкат Мирзиёев 27 апреля утвердил дополнительное финансирование сферы сельского хозяйства. Постановление опубликовано в Национальной базе законодательства Lex.uz.
Согласно ему, Фонд развития садоводства и тепличного хозяйства будет выделять бизнесу в сельскохозяйственной отрасли займы (при наличии страхового полиса):
• сельхозпредприятия смогут получить кредит для оплаты сельхозуслуг, поставки материально-технических ресурсов — в частности, семян и саженцев;
• переработчики, хранители и экспортёры сельхозпродукции смогут пополнять из денег Фонда оборотные средства для закупки урожая.
На эти цели Фонд получит из бюджета ссуду в 300 млрд сумов. Эти средства будут распределять в виде займов под 14% годовых.
ГУП «Агросервис оператор» будет в кредит оказывать хозяйствам с/х услуги, поставлять им семена, саженцы и другие материалы. Займ оформляется под 14% годовых на срок, не превышающий вегетационного периода сельхозкультуры, по которой заключается договор.
Подрядчиков для поставки семян и саженцев, а также оказания других с/х услуг «Агросервис оператор» будет выбирать через биржевые торги либо на конкурсной основе.
Документом учреждается Комиссия по финансированию расходов на сельхозпродукцию во главе с министром сельского хозяйства. Среди её задач — привлечение к поставкам семян, саженцев и оказанию с/х услуг бизнеса на основе ГЧП.
В тот же день глава государства провёл совещание по вопросам сельского хозяйства. На нём он дал ряд поручений — в частности, по созданию государством агропромышленной инфраструктуры с её последующей передачей частному сектору в лизинг.