Samarqand shahridagi yo‘l va suv tarmoqlarini modernizatsiya qilish uchun 358 million dollar yo‘naltiriladi
Oʻzbekiston Samarqand shahridagi yoʻl va suv taʼminoti tarmoqlarini modernizatsiya qilish uchun 300 million dollar miqdorida kredit jalb qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Samarqand shahrining suv ta’minoti tizimi va avtomobil yo‘llari tarmog‘ini modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatda qayd etilishicha, Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi “Samarqand shahrining suv ta’minoti tizimi va yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish” loyihasini moliyalashtiradi.
Loyiha Prezidentning 2019-yilda BAAga tashrifi chog‘ida imzolangan investitsiya shartnomasida ko‘zda tutilgan.
Loyiha doirasida Abu-Dabi taraqqiyot jamgʻarmasi tomonidan 300 million dollar miqdorida kredit ajratiladi.Mablagʻlar yillik 2,5% stavkada, 4 yillik imtiyozli davr bilan 17 yilga beriladi. Umumiy qiymati 358,31 million dollar boʻlgan loyiha 2022-2026-yillarda amalga oshiriladi.
Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasining asosiy qarzini to‘lash, foizlarni qoplash, kreditga xizmat ko‘rsatish to‘lovlari va Loyiha doirasidagi boshqa xarajatlar suv ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha – “Samarqand suv ta’minoti” va Samarqand viloyati mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan, avtomobil yoʻllari tarmogʻini modernizatsiya qilish boʻyicha — respublika byudjeti mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
Loyiha doirasida O‘zbekistonga olib kirilayotgan tovarlar va uskunalar bojxona to‘lovlaridan ozod qilingan. Davlat ishtirokchi kompaniyalarga ular tomonidan to’langan QQS miqdorini ham to’laydi. Bu miqdor 42,76 million dollarni tashkil etishi kutilmoqda.

$358 million will be allocated for the modernization of the road and water supply network in Samarkand
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a resolution “On measures to implement the project “Modernization of the water supply system and road network of the city of Samarkand” with the participation of the Abu Dhabi Development Fund”.
The document notes that the Abu Dhabi Development Fund will finance the project “Modernization of the water supply system and the road network of the city of Samarkand.”
The project was provided for by an investment agreement signed during the President’s visit to the UAE in 2019.
Within the framework of the project, the Abu Dhabi Development Fund will allocate a loan in the amount of $300 million. The funds are issued at 2.5% per annum, for 17 years with a 4-year grace period. The project with a total cost of $358.31 million will be implemented in 2022-2026.
The repayment of the principal debt of the Abu Dhabi Development Fund, the coverage of interest, loan servicing fees and other expenses under the Project are carried out in terms of modernizing the water supply system – at the expense of LLC “Samarkand suv ta’minoti” and the local budget of the Samarkand region and in terms of modernizing the road network – at the expense of the republican budget.
Goods and equipment imported under the project to Uzbekistan are exempt from customs duties. The state also compensates participating companies for the amount of VAT paid by them. It is expected that this amount will be $42.76 million.