Samarqand shahridagi yo‘l va suv tarmoqlarini modernizatsiya qilish uchun 358 million dollar yo‘naltiriladi
Oʻzbekiston Samarqand shahridagi yoʻl va suv taʼminoti tarmoqlarini modernizatsiya qilish uchun 300 million dollar miqdorida kredit jalb qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Samarqand shahrining suv ta’minoti tizimi va avtomobil yo‘llari tarmog‘ini modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatda qayd etilishicha, Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi “Samarqand shahrining suv ta’minoti tizimi va yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish” loyihasini moliyalashtiradi.
Loyiha Prezidentning 2019-yilda BAAga tashrifi chog‘ida imzolangan investitsiya shartnomasida ko‘zda tutilgan.
Loyiha doirasida Abu-Dabi taraqqiyot jamgʻarmasi tomonidan 300 million dollar miqdorida kredit ajratiladi.Mablagʻlar yillik 2,5% stavkada, 4 yillik imtiyozli davr bilan 17 yilga beriladi. Umumiy qiymati 358,31 million dollar boʻlgan loyiha 2022-2026-yillarda amalga oshiriladi.
Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasining asosiy qarzini to‘lash, foizlarni qoplash, kreditga xizmat ko‘rsatish to‘lovlari va Loyiha doirasidagi boshqa xarajatlar suv ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha – “Samarqand suv ta’minoti” va Samarqand viloyati mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan, avtomobil yoʻllari tarmogʻini modernizatsiya qilish boʻyicha — respublika byudjeti mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
Loyiha doirasida O‘zbekistonga olib kirilayotgan tovarlar va uskunalar bojxona to‘lovlaridan ozod qilingan. Davlat ishtirokchi kompaniyalarga ular tomonidan to’langan QQS miqdorini ham to’laydi. Bu miqdor 42,76 million dollarni tashkil etishi kutilmoqda.

На модернизацию дорожной и водопроводной сети в Самарканде направят $358 млн.
Узбекистан привлечет кредит на сумму $300 млн. на модернизацию дорожной и водопроводной сети в Самарканде.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О мерах по реализации проекта «Модернизация системы водоснабжения и дорожной сети города Самарканда» с участием Абу-Дабийского фонда развития».
В документе отмечается, что Абу-Дабийский фонд развития профинансирует проект «Модернизация системы водоснабжения и дорожной сети города Самарканда».
Проект был предусмотрен инвестиционным соглашением, подписанным во время визита президента в ОАЭ в 2019 году.
В рамках проекта Абу-Дабийский фонд развития выделит кредит в размере $300 млн. Средства выдаются под 2,5% годовых, на 17 лет с 4-летним льготным периодом. Проект общей стоимостью $358, 31 млн. будет реализован в 2022-2026 гг.
Возврат основного долга Абу-Дабийского фонда развития, покрытие процентов, платы за обслуживание займа и иных расходов в рамках Проекта осуществляются в части модернизации системы водоснабжения — за счет средств ООО «Самарканд сув таъминоти» и местного бюджета Самаркандской области и в части модернизации дорожной сети — за счет средств республиканского бюджета.
Товары и оборудование, импортируемые в рамках проекта в Узбекистана, освобождаются от таможенных пошлин. Государство также компенсирует компаниям-участникам выплаченные ими суммы НДС. Ожидается, что данная сумма составит $42,76 млн.