Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasining transport aloqalarini mustahkamlash boʻyicha saʼy-harakatlarni birlashtirish rejalashtirilmoqda
Dehli shahrida Oʻzbekiston hukumat delegatsiyasining tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xoʻjayev va Hindiston Portlar, dengiz va suv yoʻllari vaziri Sarbanand Sonoval oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tomonlar savdo va sarmoyaviy hamkorlik masalalariga e’tibor qaratdi. Shu nuqtai nazardan, uchrashuvda ta’kidlanganidek, logistika rivojiga o‘z vaqtida e’tibor qaratish, Markaziy va Janubiy Osiyoning transport aloqalarini mustahkamlash orqali ikki davlat rahbariyati tomonidan qo‘yilgan katta maqsadlarni amalga oshirish mumkin.
O‘zbekiston tomoni Toshkent – ​​Saraxs – Chabahar – Nxava-Sheva porti (Mumbay) yo‘nalishi bo‘yicha konteyner tashuvini sinovdan o‘tkazishni tashkil etishni va loyiha muvaffaqiyatli yakunlangach, boshqa asosiy maqsadlarni, jumladan, yuqoridagi koridorning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan qulay sharoitlar yaratish.
Ikki davlat oʻrtasida yoʻlovchi qatnovi chastotasini haftasiga 4 tadan 5 tagacha oshirish, shuningdek, haftasiga 2 martalik yuk havo qatnovini yoʻlga qoʻyish masalasi Hindiston tomoni bilan kelishib olindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ikki davlat o‘rtasida transport sohasidagi hamkorlik salohiyatini maksimal darajada oshirish maqsadida muhokama qilingan barcha masalalar bo‘yicha faol va doimiy muloqot olib borish tarafdori ekani bildirildi.

Намечено объединить усилия по укреплению транспортной взаимосвязи региона Центральной и Южной Азии
В г. Дели в рамках визита правительственной делегации Узбекистана состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева с министром портов, судоходства и водных путей Республики Индия Сарбанандом Соновалом.
В центре внимания сторон – вопросы торгово-инвестиционного сотрудничества. В этом контексте, как подчеркивалось на встрече, реализовать большие цели, поставленные руководством двух стран, можно лишь сделав своевременный упор на развитие логистики и укрепление транспортной взаимосвязи Центральной и Южной Азии.
Узбекской стороной предложено организовать пилотный запуск контейнерных перевозок по маршруту Ташкент – Сарахс – Чабахар – порт Нхава Шева (Мумбаи), а после успешного завершения проекта приступить к реализации других ключевых целей, в том числе формированию благоприятных условий, направленных на повышение конкурентоспособности вышеуказанного коридора.
С индийской стороной согласован вопрос увеличения частоты пассажирских авиарейсов между двумя странами с 4 до 5 в неделю, а также налаживания грузовых авиаперевозок с частотой 2 раза в неделю.
По итогам встречи выражена приверженность активному и постоянному диалогу по всем обсужденным вопросам, чтобы максимально полно раскрыть потенциал сотрудничества двух стран в транспортной сфере.