Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasining transport aloqalarini mustahkamlash boʻyicha saʼy-harakatlarni birlashtirish rejalashtirilmoqda
Dehli shahrida Oʻzbekiston hukumat delegatsiyasining tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xoʻjayev va Hindiston Portlar, dengiz va suv yoʻllari vaziri Sarbanand Sonoval oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tomonlar savdo va sarmoyaviy hamkorlik masalalariga e’tibor qaratdi. Shu nuqtai nazardan, uchrashuvda ta’kidlanganidek, logistika rivojiga o‘z vaqtida e’tibor qaratish, Markaziy va Janubiy Osiyoning transport aloqalarini mustahkamlash orqali ikki davlat rahbariyati tomonidan qo‘yilgan katta maqsadlarni amalga oshirish mumkin.
O‘zbekiston tomoni Toshkent – ​​Saraxs – Chabahar – Nxava-Sheva porti (Mumbay) yo‘nalishi bo‘yicha konteyner tashuvini sinovdan o‘tkazishni tashkil etishni va loyiha muvaffaqiyatli yakunlangach, boshqa asosiy maqsadlarni, jumladan, yuqoridagi koridorning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan qulay sharoitlar yaratish.
Ikki davlat oʻrtasida yoʻlovchi qatnovi chastotasini haftasiga 4 tadan 5 tagacha oshirish, shuningdek, haftasiga 2 martalik yuk havo qatnovini yoʻlga qoʻyish masalasi Hindiston tomoni bilan kelishib olindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ikki davlat o‘rtasida transport sohasidagi hamkorlik salohiyatini maksimal darajada oshirish maqsadida muhokama qilingan barcha masalalar bo‘yicha faol va doimiy muloqot olib borish tarafdori ekani bildirildi.

It is planned to combine efforts to strengthen the transport interconnection of the region of Central and South Asia
In Delhi, as part of the visit of the government delegation of Uzbekistan, a meeting was held between the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev and the Minister of Ports, Shipping and Waterways of the Republic of India Sarbanand Sonoval.
The sides focus on issues of trade and investment cooperation. In this context, as was emphasized at the meeting, it is possible to achieve the big goals set by the leadership of the two countries only by making a timely emphasis on the development of logistics and strengthening the transport interconnection of Central and South Asia.
The Uzbek side proposed to organize a pilot launch of container traffic along the route Tashkent – Sarakhs – Chabahar – the port of Nhava Sheva (Mumbai), and after the successful completion of the project, proceed with the implementation of other key goals, including the creation of favorable conditions aimed at increasing the competitiveness of the above corridor.
The issue of increasing the frequency of passenger flights between the two countries from 4 to 5 per week, as well as establishing cargo air transportation with a frequency of 2 times a week, was agreed with the Indian side.
Following the meeting, a commitment was expressed to an active and constant dialogue on all the issues discussed in order to maximize the full potential of cooperation between the two countries in the transport sector.