O‘zbekiston-Ozarbayjon hamkorligini rivojlantirish doirasidagi dolzarb vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xo‘jaev amaliy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Ozarbayjon Respublikasi Iqtisodiyot vaziri Mikoil Jabborov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda sarmoyaviy, savdo-iqtisodiy, transport va logistika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining joriy yil iyun oyida O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi ahamiyati va samarali ekanligini alohida ta’kidladilar. Oliy darajadagi toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot barcha mavjud sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, oʻzaro manfaatli sheriklikning yangi “oʻsish nuqtalarini” aniqlash imkonini berdi.
Suhbat chog‘ida so‘nggi besh yilda O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokida tashkil etilgan qo‘shma korxonalar soni 4 barobarga ko‘payib, 243 tani tashkil etgani ma’lum qilindi. O‘z navbatida Ozarbayjonda O‘zbekiston sarmoyasi ishtirokidagi 70 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Tomonlar neft-gaz sanoati, kimyo sanoati, to‘qimachilik va qishloq xo‘jaligida umumiy qiymati 500 million dollardan ortiq bo‘lgan 87 ta qo‘shma loyiha va savdo shartnomalarini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni faollashtirishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, muloqot chogʻida tomonlar Oʻzbekiston-Ozarbayjon investitsiya jamgʻarmasini tashkil etish tashabbusini amalga oshirishni davom ettirish niyatlarini tasdiqladilar, shu munosabat bilan uning faoliyatini tashkil etish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni imkon qadar tezroq ishlab chiqish va tasdiqlashga kelishib oldilar. shuningdek, tegishli Hukumatlararo bitimni ishlab chiqishni boshlash.
Muzokarachilar transport-logistika aloqalarini mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilish chog‘ida O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida xalqaro avtomobil qatnovi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim doirasidagi hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, Kaspiy dengizi orqali «KASPAR» paromlarida O‘zbekiston uchun yuk tashish vagonlarini tezlashtirish.
Tomonlar alohida tartibda joriy yilning noyabr oyida Toshkent shahrida milliy mahsulotlar ko‘rgazmasini tashkil etish, shuningdek, O‘zbekiston va Ozarbayjon hududlari birinchi forumini yuqori saviyada o‘tkazishni hisobga olgan holda, hududlararo hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. investitsiya loyihalari paketini oldindan tayyorlash, shuningdek, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflarni nazarda tutgan holda mazmun darajasi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha iqtisodiy sheriklikni rivojlantirishda aniq natijalarga erishish uchun muhokama qilingan barcha yoʻnalishlar boʻyicha birgalikdagi ishlarni davom ettirish majburiyati bildirildi.

Обозначены актуальные задачи в рамках развития узбекско-азербайджанского сотрудничества
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провел встречу с министром экономики Азербайджанской Республики Микаилом Джаббаровым, находящимся в Узбекистане с рабочим визитом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы наращивания двустороннего сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической сфере, транспорте и логистике.
Стороны подчеркнули значимость и результативность состоявшегося в июне текущего года визита Президента Азербайджанской Республики в Республику Узбекистан. Прямой диалог на высшем уровне позволил интенсифицировать двустороннее взаимодействие по всем имеющимся направлениям, а также выявить новые «точки роста» взаимовыгодного партнерства.
В ходе беседы озвучено, что за последние пять лет количество созданных в Узбекистане совместных предприятий с азербайджанским капиталом увеличилось в 4 раза и составило 243 единицы. В свою очередь, в Азербайджане осуществляют деятельность 70 предприятий с участием узбекского капитала. Стороны договорились активизировать усилия по своевременной и качественной реализации 87 совместных проектов и торговых контрактов на сумму свыше 500 млн долларов в нефтегазовой отрасли, химической промышленности, текстильной сфере и сельском хозяйстве.
Кроме того, в ходе диалога стороны подтвердили намерения продолжить реализацию инициативы по созданию Узбекско-Азербайджанского инвестиционного Фонда, в связи с чем договорились в кратчайшие сроки разработать утвердить «Дорожную карту» по организации его деятельности, а также начать разработку соответствующего Межправительственного соглашения.
В ходе обсуждения перспектив укрепления транспортно-логистических связей, участники переговоров договорились активизировать взаимодействие в рамках Межправительственного соглашения о международном автомобильном сообщении между Узбекистаном и Азербайджаном, а также ускорить перевозку вагонов с товарами для Узбекистана через Каспийское море на паромах «КАСПАР».
В отдельном порядке стороны обсудили перспективы расширения межрегионального сотрудничества, имея ввиду организацию выставки национальных товаров в ноябре этого года в г. Ташкенте, а также проведение на высоком содержательном уровне первого Форума регионов Узбекистана и Азербайджана, с предварительной подготовкой пакета инвестиционных проектов, а также конкретных предложений по развитию сотрудничества между регионами двух стран.
По итогам встречи выражена приверженность продолжению совместной работы по всем обсужденным направлениям для достижения конкретных результатов в развитии экономического партнёрства.