O‘zbekiston-Ozarbayjon hamkorligini rivojlantirish doirasidagi dolzarb vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xo‘jaev amaliy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Ozarbayjon Respublikasi Iqtisodiyot vaziri Mikoil Jabborov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda sarmoyaviy, savdo-iqtisodiy, transport va logistika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining joriy yil iyun oyida O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi ahamiyati va samarali ekanligini alohida ta’kidladilar. Oliy darajadagi toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot barcha mavjud sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, oʻzaro manfaatli sheriklikning yangi “oʻsish nuqtalarini” aniqlash imkonini berdi.
Suhbat chog‘ida so‘nggi besh yilda O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokida tashkil etilgan qo‘shma korxonalar soni 4 barobarga ko‘payib, 243 tani tashkil etgani ma’lum qilindi. O‘z navbatida Ozarbayjonda O‘zbekiston sarmoyasi ishtirokidagi 70 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Tomonlar neft-gaz sanoati, kimyo sanoati, to‘qimachilik va qishloq xo‘jaligida umumiy qiymati 500 million dollardan ortiq bo‘lgan 87 ta qo‘shma loyiha va savdo shartnomalarini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni faollashtirishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, muloqot chogʻida tomonlar Oʻzbekiston-Ozarbayjon investitsiya jamgʻarmasini tashkil etish tashabbusini amalga oshirishni davom ettirish niyatlarini tasdiqladilar, shu munosabat bilan uning faoliyatini tashkil etish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni imkon qadar tezroq ishlab chiqish va tasdiqlashga kelishib oldilar. shuningdek, tegishli Hukumatlararo bitimni ishlab chiqishni boshlash.
Muzokarachilar transport-logistika aloqalarini mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilish chog‘ida O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida xalqaro avtomobil qatnovi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim doirasidagi hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, Kaspiy dengizi orqali «KASPAR» paromlarida O‘zbekiston uchun yuk tashish vagonlarini tezlashtirish.
Tomonlar alohida tartibda joriy yilning noyabr oyida Toshkent shahrida milliy mahsulotlar ko‘rgazmasini tashkil etish, shuningdek, O‘zbekiston va Ozarbayjon hududlari birinchi forumini yuqori saviyada o‘tkazishni hisobga olgan holda, hududlararo hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. investitsiya loyihalari paketini oldindan tayyorlash, shuningdek, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflarni nazarda tutgan holda mazmun darajasi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha iqtisodiy sheriklikni rivojlantirishda aniq natijalarga erishish uchun muhokama qilingan barcha yoʻnalishlar boʻyicha birgalikdagi ishlarni davom ettirish majburiyati bildirildi.

Actual tasks are outlined within the framework of the development of Uzbek-Azerbaijani cooperation
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev met with the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikail Jabbarov, who is in Uzbekistan on a working visit.
During the meeting, issues of building up bilateral cooperation in the investment, trade and economic spheres, transport and logistics were discussed.
The parties emphasized the significance and effectiveness of the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Uzbekistan in June this year. A direct dialogue at the highest level made it possible to intensify bilateral cooperation in all available areas, as well as to identify new “points of growth” for mutually beneficial partnership.
During the conversation, it was announced that over the past five years, the number of joint ventures created in Uzbekistan with Azerbaijani capital has increased 4 times and amounted to 243 units. In turn, 70 enterprises with the participation of Uzbek capital operate in Azerbaijan. The parties agreed to intensify efforts for the timely and high-quality implementation of 87 joint projects and trade contracts worth over $500 million in the oil and gas industry, the chemical industry, the textile sector and agriculture.
In addition, during the dialogue, the parties confirmed their intention to continue the implementation of the initiative to create the Uzbek-Azerbaijani Investment Fund, in connection with which they agreed to develop and approve the Roadmap for organizing its activities as soon as possible, as well as begin developing the relevant Intergovernmental Agreement.
During the discussion of the prospects for strengthening transport and logistics ties, the negotiators agreed to intensify cooperation within the framework of the Intergovernmental Agreement on International Road Communication between Uzbekistan and Azerbaijan, as well as speed up the transportation of wagons with goods for Uzbekistan through the Caspian Sea on the CASPAR ferries.
In a separate order, the parties discussed the prospects for expanding interregional cooperation, bearing in mind the organization of an exhibition of national goods in November this year in Tashkent, as well as holding the first Forum of the Regions of Uzbekistan and Azerbaijan at a high content level, with the preliminary preparation of a package of investment projects, as well as specific proposals to develop cooperation between the regions of the two countries.
Following the meeting, a commitment was expressed to continue joint work in all the discussed areas to achieve concrete results in the development of economic partnership.