Joriy yilning 3 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xo‘jayev raisligida vazirlik va idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari rahbarlari ishtirokida Oʻzbekiston delegatsiyasining Saudiya Arabistoni Podshohligiga rejalashtirilgan tashrifiga tayyorgarlik muhokamasiga bagʻishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan mutasaddi rahbarlarning hisobotlari tinglandi. Tadbir kun tartibi mazmun-mohiyatini to‘ldirish maqsadida neft-kimyo, tog‘-kon sanoati, qurilish, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, bank va moliya sohalarida investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini ishlab chiqish va tasdiqlashni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Xususan, Acwa Power kompaniyasi bilan imzolash uchun qoʻshma loyihalar paketini tayyorlashni tezlashtirish, Dr. Sulaiman Al-Habib Medical Group” va “Sabik” kompaniyasi Al-Raji International bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni imzolashga tayyorgarlik ko‘rsin. Shuningdek, Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha muzokaralar olib borish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Tashrif yakunlari boʻyicha ikki mamlakat oʻrtasida energetika, qishloq xoʻjaligi, innovatsion rivojlanish, transport, taʼlim, turizm, sport, sog’liqni saqlash va boshqa sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirishni taʼminlaydigan qator shartnoma va memorandumlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilish yakunida bo‘lajak tashrifga sifatli tayyorgarlik ko‘rish doirasida tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Обсужден ход работ по подготовке визита в Королевство Саудовская Аравия
3 августа текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева и при участии руководителей министерств и ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков состоялось совещание, посвящённое обсуждению вопросов подготовки планируемого визита делегации Узбекистана в Королевство Саудовская Аравия.
Заслушаны отчёты ответственных руководителей о проделанной работе в рамках подготовки к визиту. Даны поручения ускорить разработку и согласование инвестиционных проектов и торговых соглашений в сфере нефтехимии, горнодобывающей промышленности, строительной отрасли, сельском хозяйстве, медицине, банковской и финансовой сфере с целью насыщения содержательной части повестки мероприятия.
В частности, поручено ускорить подготовку пакета совместных проектов для подписания с компанией «Acwa Power», провести переговоры с «Dr. Sulaiman Al-Habib Medical Group» и компанией «Сабик», подготовить к подписанию «Дорожную карту» по реализации совместных проектов с «Аль-Раджи Интернэшнл». Дано также поручение провести переговоры с саудовскими компаниями на предмет расширения сотрудничества. Всего на полях визита планируется скрепить подписями ряд соглашений и меморандумов, закрепляющих дальнейшее развитие взаимодействия двух стран в сферах энергетики, сельского хозяйства, инновационного развития, транспорта, образования, туризма, спорта, здравоохранения и др.
По итогам совещания руководителям соответствующих министерств и ведомств даны дополнительные поручения в рамках качественной подготовки предстоящего визита.