O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi
Bryusselda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov va Yevropa kengashi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha bosh maslahatchisi Saymon Mordu o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv kun tartibidan O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikning hozirgi holati va chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Barcha ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishning ijobiy dinamikasi, shuningdek, turli darajadagi ikki tomonlama aloqalarning muntazamligi qayd etildi.
Shu kuni Bryusselda boʻlib oʻtgan “Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi” hamkorlik qoʻmitasining 18-yigʻilishi yakunlari ijobiy baholanib, unda tomonlar istiqbolli yoʻnalishlarda oʻzaro manfaatli sheriklikni kengaytirish boʻyicha keyingi qoʻshma qadamlarni belgilab oldilar. sarmoyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida.
Shu nuqtai nazardan, oʻzaro savdo koʻrsatkichlarida sezilarli oʻsish kuzatildi: joriy yilning birinchi besh oyida Oʻzbekiston va YeI davlatlari oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 22 foizga, Oʻzbekistondan Yevropa Ittifoqiga eksport hajmi esa 86 foizga oshdi. Eng katta oʻsishni koʻrsatgan tovarlar toifalari orasida kimyo sanoati mahsulotlari (oʻsish 6 barobar), toʻqimachilik (oʻsish 90 foiz) va oziq-ovqat mahsulotlari (oʻsish 65 foiz) bor. Bunga O‘zbekistonning 2021-yilda Yevropa Ittifoqining “GSP+” umumiy imtiyozlar tizimining benefisiar maqomini qo‘lga kiritishi ko‘p jihatdan erishildi. Fursatdan foydalanib, tomonlar YeI monitoring missiyasining GSP+ tizimi doirasida O‘zbekistonga tashrifi yakunlarini muhokama qildilar va mamlakat tomonidan ratifikatsiya qilingan barcha 27 xalqaro konventsiya talablariga rioya etilishini ta’minlash bo‘yicha keyingi qadamlarni belgilab oldilar. ushbu tizimning benefisiari va uning afzalliklaridan amalda samarali foydalanish bo’yicha keyingi hamkorlik.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim (EPCA) loyihasi bo‘yicha muzokaralar yakunlangani va uni paraflash bo‘yicha uchrashuvdan biroz oldin bo‘lib o‘tganini olqishladilar. Bitimning imzolanishi tashqi siyosat, xavfsizlik, tarmoqlararo hamkorlik, sarmoya va savdo kabi keng ko‘lamli sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish uchun prinsipial jihatdan yangi, yanada keng imkoniyatlar yaratishi ta’kidlandi.
Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish mavzusiga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston tomoni O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhning 5-yig‘ilishini tashkil etish va o‘tkazishda YeI tomonidan ko‘rsatilayotgan yordam uchun minnatdorlik bildirdi. Bu boradagi hamkorlik bo‘yicha keyingi qadamlar belgilandi.
Muloqot chog‘ida 2022-yil davomida bir qator qo‘shma tadbirlar, jumladan, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” sammiti, aloqalar bo‘yicha vazirlar konferensiyasi va qo‘shma Turizm forumini tashkil etish va o‘tkazish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha hamkorlikning ko‘rib chiqilayotgan yo‘nalishlari kontekstida umumiy masalalarni ilgari surish uchun o‘zaro hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены актуальные вопросы взаимодействия между Узбекистаном и ЕС
В г.Брюсселе состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардора Умурзакова с главным советником по внешней политике Президента Европейского Совета Саймоном Мордю.
На повестке встречи стояли текущее состояние и перспективы углубления многопланового партнерства между Узбекистаном и ЕС. Отмечалась положительная динамика развития взаимодействия по всем приоритетным направлениям, а также регулярный характер двусторонних контактов на различных уровнях.
В положительном ключе были оценены результаты состоявшегося ранее в тот же день в г.Брюсселе 18-го заседания Комитета по сотрудничеству «Узбекистан – ЕС», в ходе которого стороны определили дальнейшие совместные шаги по расширению взаимовыгодного партнерства в перспективных направлениях, с особым акцентом на углубление инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
В данном контексте был отмечен значительный рост показателей взаимной торговли: за первые пять месяцев текущего года товарооборот между Узбекистаном и странами ЕС увеличился на 22 процента, при этом экспорт из Узбекистана в ЕС вырос на 86 процентов. Cреди категорий товаров, показавших наибольший рост – продукция химической промышленности (рост в 6 раз), текстиля (рост на 90 процентов) и продукты питания (рост на 65 процентов). Во многом это было достигнуто благодаря приобретением Узбекистаном в 2021 году статуса бенефициара Всеобщей системы преференций ЕС «GSP+». Пользуясь случаем, стороны обсудили итоги визита мониторинговой миссии ЕС в Узбекистан в рамках системы «GSP+» и наметили дальнейшие шаги по обеспечению выполнения требований всех 27 международных конвенций, ратифицированных страной в статусе бенефициара данной системы, и дальнейшему взаимодействию по эффективному использованию ее преимуществ на практике.
Стороны приветствовали завершение переговоров по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и ЕС (СРПС) и его парафирование, состоявшееся незадолго до встречи. Подчеркнуто, что подписание Соглашения позволит создать принципиально новые, более широкие возможности для углубления двустороннего сотрудничества в широком спектре направлений, включая вопросы внешней политики, безопасности, секторального взаимодействия, инвестиций и торговли.
Затронув тему вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО), узбекская сторона выразила признательность за поддержку ЕС в организации и проведении 5-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана в ВТО. Были намечены дальнейшие шаги по сотрудничеству в данном направлении.
В ходе диалога также были рассмотрены вопросы организации и проведения ряда совместных мероприятий в течение 2022 года, в том числе саммита «ЕС – Центральная Азия», Министерской конференции по вопросам взаимосвязанности и совместного Туристического форума.
По итогам встречи была достигнута договоренность об активизации взаимодействия для продвижения общих вопросов в разрезе рассмотренных направлений сотрудничества.