O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi
Bryusselda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov va Yevropa kengashi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha bosh maslahatchisi Saymon Mordu o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv kun tartibidan O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikning hozirgi holati va chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Barcha ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishning ijobiy dinamikasi, shuningdek, turli darajadagi ikki tomonlama aloqalarning muntazamligi qayd etildi.
Shu kuni Bryusselda boʻlib oʻtgan “Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi” hamkorlik qoʻmitasining 18-yigʻilishi yakunlari ijobiy baholanib, unda tomonlar istiqbolli yoʻnalishlarda oʻzaro manfaatli sheriklikni kengaytirish boʻyicha keyingi qoʻshma qadamlarni belgilab oldilar. sarmoyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida.
Shu nuqtai nazardan, oʻzaro savdo koʻrsatkichlarida sezilarli oʻsish kuzatildi: joriy yilning birinchi besh oyida Oʻzbekiston va YeI davlatlari oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 22 foizga, Oʻzbekistondan Yevropa Ittifoqiga eksport hajmi esa 86 foizga oshdi. Eng katta oʻsishni koʻrsatgan tovarlar toifalari orasida kimyo sanoati mahsulotlari (oʻsish 6 barobar), toʻqimachilik (oʻsish 90 foiz) va oziq-ovqat mahsulotlari (oʻsish 65 foiz) bor. Bunga O‘zbekistonning 2021-yilda Yevropa Ittifoqining “GSP+” umumiy imtiyozlar tizimining benefisiar maqomini qo‘lga kiritishi ko‘p jihatdan erishildi. Fursatdan foydalanib, tomonlar YeI monitoring missiyasining GSP+ tizimi doirasida O‘zbekistonga tashrifi yakunlarini muhokama qildilar va mamlakat tomonidan ratifikatsiya qilingan barcha 27 xalqaro konventsiya talablariga rioya etilishini ta’minlash bo‘yicha keyingi qadamlarni belgilab oldilar. ushbu tizimning benefisiari va uning afzalliklaridan amalda samarali foydalanish bo’yicha keyingi hamkorlik.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim (EPCA) loyihasi bo‘yicha muzokaralar yakunlangani va uni paraflash bo‘yicha uchrashuvdan biroz oldin bo‘lib o‘tganini olqishladilar. Bitimning imzolanishi tashqi siyosat, xavfsizlik, tarmoqlararo hamkorlik, sarmoya va savdo kabi keng ko‘lamli sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish uchun prinsipial jihatdan yangi, yanada keng imkoniyatlar yaratishi ta’kidlandi.
Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish mavzusiga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston tomoni O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhning 5-yig‘ilishini tashkil etish va o‘tkazishda YeI tomonidan ko‘rsatilayotgan yordam uchun minnatdorlik bildirdi. Bu boradagi hamkorlik bo‘yicha keyingi qadamlar belgilandi.
Muloqot chog‘ida 2022-yil davomida bir qator qo‘shma tadbirlar, jumladan, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” sammiti, aloqalar bo‘yicha vazirlar konferensiyasi va qo‘shma Turizm forumini tashkil etish va o‘tkazish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha hamkorlikning ko‘rib chiqilayotgan yo‘nalishlari kontekstida umumiy masalalarni ilgari surish uchun o‘zaro hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Topical issues of interaction between Uzbekistan and the EU discussed
In Brussels, a meeting was held between the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov and the Chief Adviser on Foreign Policy of the President of the European Council Simon Mordu.
The agenda of the meeting included the current state and prospects for deepening the multifaceted partnership between Uzbekistan and the EU. Positive dynamics in the development of interaction in all priority areas, as well as the regular nature of bilateral contacts at various levels, were noted.
The results of the 18th meeting of the Uzbekistan-EU Cooperation Committee, held earlier on the same day in Brussels, were assessed in a positive way, during which the parties identified further joint steps to expand mutually beneficial partnership in promising areas, with particular emphasis on deepening investment and trade and economic cooperation.
In this context, there was a significant increase in mutual trade indicators: in the first five months of this year, trade between Uzbekistan and EU countries increased by 22 percent, while exports from Uzbekistan to the EU increased by 86 percent. Among the categories of goods that showed the greatest growth are chemical industry products (growth by 6 times), textiles (growth by 90 percent) and food products (growth by 65 percent). This was largely achieved due to the acquisition by Uzbekistan in 2021 of the status of a beneficiary of the EU’s Generalized System of Preferences “GSP +”. Taking the opportunity, the parties discussed the results of the visit of the EU monitoring mission to Uzbekistan within the framework of the GSP + system and outlined further steps to ensure compliance with the requirements of all 27 international conventions ratified by the country in the status of a beneficiary of this system, and further interaction on the effective use of its advantages in practice.
The parties welcomed the completion of negotiations on the draft Agreement on Enhanced Partnership and Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the EU (EPCA) and its initialing, which took place shortly before the meeting. It was emphasized that the signing of the Agreement will create fundamentally new, broader opportunities for deepening bilateral cooperation in a wide range of areas, including foreign policy, security, sectoral interaction, investment and trade.
Touching upon the topic of accession to the World Trade Organization (WTO), the Uzbek side expressed gratitude for the support of the EU in organizing and holding the 5th meeting of the Working Group on Uzbekistan’s accession to the WTO. Further steps were outlined for cooperation in this direction.
During the dialogue, issues of organizing and holding a number of joint events during 2022, including the EU-Central Asia Summit, the Ministerial Conference on Connectivity and the joint Tourism Forum, were also considered.
As a result of the meeting, an agreement was reached on intensifying interaction to promote common issues in the context of the considered areas of cooperation.