O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan muammolar va ularni hal etish yo‘llari, o‘z tarmoqlarida tadbirkorlik subyektlarining takliflarini aniqlash maqsadida davra suhbatlari o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Ana shu an’ana davomi sifatida 25-iyun kuni “Poytaxt” biznes markazida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi hamkorligida agrosanoat sohasining asosiy muammolariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Rivojlanish strategiyasi markazi.
Bugungi kunga qadar mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha katta amaliy tajribaga ega rivojlangan mamlakatlarning yo‘llari o‘rganilib, O‘zbekistonda ushbu sohalarni rivojlantirishning o‘ziga xos modeli ham ishlab chiqildi.
Qishloqda tadbirkorlikni rivojlantirish aholi bandligini ta’minlash va turmush farovonligini yuksaltirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Ayniqsa, bugungi globallashuv jarayoni sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, qishloq xo‘jaligi sohasini zamonaviy va raqobatbardosh tarmoqqa aylantirish muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-aprel kuni qishloq xo‘jaligi sohasidagi loyihalarni amalga oshirish va ta’lim sifatini oshirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazib, so‘nggi besh yilda sohaga 2,5 milliard xorijiy kredit jalb etilganini ta’kidladi. Bugungi kunga qadar 1,7 milliard dollar o‘zlashtirildi, bular hisobidan 4 mingga yaqin loyiha amalga oshirildi. Jumladan, zamonaviy issiqxonalar, intensiv bog‘lar, ko‘chat yig‘im-terim inshootlari, muzlatkichli omborxonalar barpo etildi.
Shuningdek, joriy yilda 6 ta hududda qariyb 2 ming gektar maydonda intensiv bog‘ va uzumzorlar barpo etish, umumiy quvvati 115 ming tonna bo‘lgan 17 ta kichik agrologistika markazlarini ochish rejalashtirilgan. Ular tadbirkorlarga lizing asosida tayyor shaklda sotiladi.
Tadbirni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vahobov kirish so‘zi bilan ochib, yig‘ilganlarni qishloq xo‘jaligidagi tadbirkorlarning muammolarini aniqlash, takliflar ishlab chiqishda faol ishtirok etishga chaqirdi.
Davra suhbatida qishloq xo‘jaligi sohasidagi masalalar quyidagi yo‘nalishlarda muhokama qilindi.
– yer munosabatlari muammolari va ularni hal qilish yo’llari;
– moliyaviy muammolar va ularning yechimlari;
– huquqiy munosabatlar va ularning yechimlari va boshqalar.
Tadbir yakunida yuqorida qayd etilgan yo‘nalishlar bo‘yicha tadbirkorlik sub’yektlaridan kelib tushgan takliflar umumlashtirish, tahlil qilish va yuqori tashkilotlarga ma’lumotlarni taqdim etish uchun to‘plandi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, respublika tadbirkorlarining xorijiy hamkorlar bilan ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatishga ko‘maklashish, tadbirkorlik sub’ektlarining tadbirkorlik sub’yektlarining tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish maqsadida tashkil etilgan. mahalliy tovar va xizmatlarni tashqi bozorlarga faol olib chiqish, tayyor raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarishni ta’minlaydigan yangi ishlab chiqarishlarni yaratish, texnik qayta jihozlash va mavjud ishlab chiqarishlarni modernizatsiya qilish uchun xorijiy investitsiyalar mamlakatini keng jalb etish.

Обсуждены основные проблемы агропромышленной отрасли
В Торгово-промышленной палате Узбекистана налажена практика проведения круглых столов для выявления проблем и их решений, а также предложений субъектов предпринимательства по отраслям их деятельности.
В продолжении этой традиции 25 июня в Бизнес-Центре «Пойтахт» состоялся круглый стол, посвященный основным проблемам агропромышленной отрасли, организованный Торгово-промышленной палатой Узбекистана совместно с Ассамблеей экономики Узбекистана и Центром «Стратегия развития».
На сегодняшний день в стране изучены пути развитых стран с большим практическим опытом развития малого бизнеса и частного предпринимательства, а также разработана уникальная для Узбекистана модель развития этих сфер.
Развитие сельского предпринимательства является одним из приоритетов в обеспечении занятости и повышении благосостояния населения.
Особенно в условиях современного процесса глобализации важно обеспечить продовольственную безопасность, преобразовать аграрный сектор в современный и более конкурентоспособный.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 апреля провел совещание по вопросам реализации проектов и повышения качества образования в области сельского хозяйства, на котором отметил, что за последние пять лет в сферу было привлечено 2,5 миллиарда иностранных кредитов. На сегодняшний день освоено 1,7 миллиарда долларов, за счет чего реализовано около 4 тысяч проектов. В частности, созданы современные теплицы, интенсивные сады, хозяйства по заготовке саженцев и холодильные склады.
Также, в нынешнем году планируется разбить около 2 тысяч гектаров интенсивных садов и виноградников в 6 областях, открыть 17 малых агрологистических центров общей мощностью 115 тысяч тонн. Они будут реализовываться предпринимателям в готовом виде на основе лизинга.
Мероприятие открыл Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Д.Вахабов, который призвал присутствующих принять активное участие в выявлении проблем предпринимателей в аграрной сфере, а также в формировании предложений.
В ходе круглого стола были обсуждены вопросы в сфере сельского хозяйства по следующим направлениям:
— проблемы земельных отношений и пути их решения;
— финансовые проблемы и их решения;
— правоотношения и их решения и др.
В завершении мероприятия были собраны предложения субъектов предпринимательства по вышеуказанным направлениям для обобщения, анализа и представления информации в вышестоящие организации.
Для информации: Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан была организована в целях создания благоприятных условий для дальнейшего развития частного предпринимательства, совершенствования бизнес-среды, содействия налаживанию деловых связей предпринимателей Республики с иностранными партнерами, активному продвижению отечественных товаров и услуг на внешние рынки, широкому привлечению в страну иностранных инвестиций для создания новых, технического перевооружения и модернизации действующих производств, обеспечивающих выпуск готовой конкурентоспособной продукции.