Investitsion faollikni rag‘batlantirish, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi
Videokonferensaloqa formatida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J. Xodjayev investitsiya faoliyati va tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlarining hududlar va tarmoqlar bo‘yicha Davlat investitsiya dasturi hamda hududiy investitsiya dasturlari doirasidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha hisobotlari taqdim etildi, loyiha tashabbuskorlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kelgusidagi ishlar rejalari belgilab olindi, shuningdek, muammoli masalalar muhokama qilindi. , ularning har biri bo’yicha tahlil qilindi va aniq echimlar ishlab chiqildi.
Uchrashuvda xalqaro moliya institutlari va xorijiy davlat moliya tashkilotlarining jalb etilgan mablagʻlari va grantlarini oʻzlashtirishning bugungi holati ham koʻrib chiqildi. Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga loyihalarning o‘z vaqtida amalga oshirilishi va jalb etilgan mablag‘larning maqsadli sarflanishi ustidan nazoratni kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, joriy yilning avgust oyida davlat rahbarining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotiga tayyorgarlik ko‘rish chora-tadbirlari muhokamasi kun tartibidan o‘rin olgan. Tadbirkorlardan kelib tushgan murojaat va takliflarni yig‘ish va ko‘rib chiqish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning borishi ko‘rib chiqildi: shu kungacha Respublika shtabiga 6316 ta murojaat kelib tushgan bo‘lsa, shundan 1719 tasi bo‘yicha amaliy yechimlar ishlab chiqilgan. Murojaatlarning umumiy hajmining salmoqli qismini muammoli masalalar bo‘yicha murojaatlar bilan bir qatorda mamlakatimizda investitsiya va ishbilarmonlik muhitini shakllantiruvchi omillarning keng doirasiga oid konstruktiv takliflari ham tadbirkorlik subyektlari vakillaridan iborat bo‘lgani ta’kidlandi. Har bir bunday taklif amaldagi normativ-huquqiy muhitni yanada takomillashtirish yoki hukumat qarorlari loyihalarini tayyorlashda foydalanish uchun tegishli organ va tuzilmalar ekspert va mutaxassislari tomonidan atroflicha o‘rganiladi.
Yig‘ilish yakuni bo‘yicha mas’ul rahbarlarga belgilangan vazifalarni sifatli va o‘z vaqtida bajarish yuzasidan qo‘shimcha manzilli ko‘rsatmalar berildi.

Issues of stimulating investment activity and supporting entrepreneurs were discussed
In the format of videoconferencing, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan J. Khodjaev held a meeting to discuss investment activities and support for entrepreneurs.
The heads of ministries, departments, industry associations, and local authorities presented reports on the implementation of investment projects under the State Investment Program and regional investment programs by regions and industries, outlined plans for further work to support project initiators, and also voiced problematic issues, according to each of which was analyzed and specific solutions were developed.
During the meeting, the current state of the development of attracted funds and grants from international financial institutions and foreign government financial organizations was also considered. The heads of the relevant ministries and departments were instructed to strengthen monitoring of the timely implementation of projects and the intended use of the funds raised.
Also on the agenda of the discussion were measures to prepare for the Open Dialogue of the Head of State with entrepreneurs scheduled for August this year. The progress of work on the collection and processing of appeals and proposals from entrepreneurs was considered: as of the current day, the Republican Headquarters received 6,316 appeals, of which practical solutions have already been developed for 1,719 applications. It was noted that in addition to appeals on problematic issues, a significant part of the total volume of applications is occupied by constructive proposals from business representatives regarding a wide range of factors that shape the investment and business environment in the country. Each such proposal is studied in detail by experts and specialists of the relevant bodies and structures for further use in improving the current regulatory environment or preparing draft government decisions.
As a result of the meeting, responsible managers received additional targeted instructions for the high-quality and timely implementation of the tasks set.