Moliya vazirligi va Koreya Moliyaviy nazorat xizmati oʻrtasida qimmatli qogʻozlar bozorini rivojlantirish boʻyicha oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Joriy yilning 29-aprel kuni O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 13-apreldagi PF-6207-sonli Farmonida belgilangan bir qator topshiriqlarning sifatli bajarilishini ta’minlash, shu jumladan, «fond bozori axborot-resurs markazi» DUK yagona dasturiy-texnik kompleksini takomillashtirish, o’quv-trening kurslarini tashkil etish va vazirlik kapital bozorini rivojlantirish departamenti xodimlarining malakasini oshirish maqsadida kapital bozorini rivojlantirish sohasida keng ko’lamli hamkorlikni yo’lga qo’yish maqsadida moliya, O’zbekiston Respublikasi moliya vazirligi va Koreya moliyaviy nazorat xizmati o’rtasida o’zaro qimmatli qog’ozlar bozorini rivojlantirish bo’yicha o’zaro anglashuv memorandumi Janubiy Koreya moliyaviy nazorat xizmati tashqi ishlar bo’yicha rais o’rinbosari Park Junghun va Moliya vaziri o’rinbosari Odilbek Isoqov tomonidan imzolandi.
Imzolangan memorandum quyidagilarni o’z ichiga oladi:
• Kapital bozorini tartibga solish masalalari bo’yicha moliya vazirligi xodimlari uchun treninglar tashkil etish. Ushbu treninglar orqali kapital bozori sohasidagi mutaxassislarning bilim va salohiyatini oshirish;
• «Fond bozori axborot-resurs markazi» DUK yagona dasturiy-texnik kompleksini modernizatsiya qilish;
• Moliya vazirligiga o’z nazorat vazifalarini amalga oshirish imkonini beradigan yagona dasturiy-texnik kompleksning dasturiy ta’minotini ishga tushirish, shuningdek, ushbu dasturiy ta’minotdan foydalanishning ilg’or tajribalarini almashish;
• O’zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari va farmonlari bilan belgilangan tashkilotlar tomonidan ochiq savdolar orqali Janubiy Koreya fond birjasida IPO usulida aksiyalarni joylashtirish maqsadida Koreya qimmatli qog’ozlar depozitariysi va O’zbekiston Respublikasi qimmatli qog’ozlar Markaziy depozitariysi o’rtasida o’zaro hamkorlikni o’rnatishga ko’maklashish;
• O’zbekiston Respublikasida kapital bozorini rivojlantirish, sohaga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va boshqa qator yo’nalishlarda ikki tomonlama aloqalarni yo’lga qo’yish.
Moliya vazirining o’rinbosari Odilbek Isoqov yuqorida ko’rsatilgan maqsadlarni amalga oshirish nafaqat O’zbekiston qimmatli qog’ozlar bozoriga xorijiy kapital oqimini ko’paytirishga, balki davlat ichki kapital aylanmasini (free float) oshirishga ham yordam beradi, deb ta’kidladi.
O’z navbatida Janubiy Koreyaning tashqi ishlar bo’yicha moliyaviy nazorat xizmati raisining o’rinbosari Park Junghun quyidagilarni belgilab o’tdi:
Yuqorida qayd etilgan maqsadlarga erishishda ko’maklashishga tayyorlik, shuningdek, ko’mak jarayonida nafaqat O’zbekiston qimmatli qog’ozlar bozorini rivojlantirish, balki Janubiy Koreyaning qimmatli qog’ozlar bozori uchun ham ijobiy tajriba bo’ladi;
Janubiy Koreyaning moliyaviy nazorat xizmati mutaxassislari Vetnam Respublikasining depozitariylari bilan hamkorlik qilish tajribasiga ega, shuningdek, ushbu tajribani O’zbekiston Respublikasi bilan baham ko’rishga, shuningdek, uni O’zbekiston qimmatli qog’ozlar bozorida qo’llashga tayyor.
O’zbekiston Respublikasi tashkilotlari tomonidan Janubiy Koreya fond birjasida ommaviy savdolar orqali IPO usulida aksiyalarni joylashtirish maqsadida Janubiy Koreyaning institutsional investorlari, sug’urta tashkilotlari va pensiya jamg’armalari o’rtasida O’zbekiston qimmatli qog’ozlar bozorida talabni yaratishga ko’maklashishga tayyorligini bildirdi.
Shu bilan birga, tomonlar kelgusidagi hamkorlikni izchil amalga oshirish maqsadida o’zaro chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishga va har bir yo’nalishda hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.

Подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством финансов и корейской службой финансового контроля по развитию рынка ценных бумаг
29 апреля текущего года в целях обеспечения качественного выполнения ряда поручений, установленных Указом Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года № УП-6207, в том числе по совершенствованию единого программно-технического комплекса ГУП «Информационный ресурсный центр фондового рынка», организации учебно-тренинговых курсов и повышения квалификации сотрудников департамента развития рынка капитала Министерства финансов в целях установления широкомасштабных партнерских отношений в области развития рынка капитала, Меморандум о взаимопонимании между Министерством финансов и корейской службой финансового контроля по развитию рынка взаимных ценных бумаг был подписан заместителем председателя по иностранным делам службы финансового контроля Южной Кореи Парк Джунгхуном и заместителем министра финансов Одилбеком Исаковым.
Подписанный меморандум включает в себя:
• Организация тренингов для сотрудников Министерства финансов по вопросам регулирования рынка капитала. Повышение знаний и потенциала специалистов в области рынка капитала посредством данных тренингов;
• Модернизация единого программно-технического комплекса ГУП «Информационный ресурсный центр фондового рынка»;
• Запуск программного обеспечения единого программно-технического комплекса, позволяющего Министерству финансов осуществлять свои контрольные функции, а также обмен передовым опытом использования данного программного обеспечения;
• Содействие в установлении взаимодействия между Корейским депозитарием ценных бумаг и центральным депозитарием ценных бумаг Республики Узбекистан с целью размещения акций на южнокорейской фондовой бирже методом IPO посредством публичных торгов организациями, установленными постановлениями и указами Президента Республики Узбекистан;
• Налаживание двусторонних связей по развитию рынка капитала в Республике Узбекистан, внедрению современных технологий в отрасли и ряду других направлений.
Заместитель министра финансов Одилбек Исаков отметил, что реализация вышеуказанных целей будет способствовать не только увеличению притока иностранного капитала на рынок ценных бумаг Узбекистана, но и увеличению государственного внутреннего оборота капитала (free float).
Со своей стороны, заместитель председателя Службы финансового контроля Южной Кореи по иностранным делам Парк Джунгхун отметил:
Готовность содействовать в достижении вышеуказанных целей, а также то, что в процессе содействия будет положительный опыт не только для развития рынка ценных бумаг Узбекистана, но и для рынка ценных бумаг Южной Кореи;
Специалисты Службы финансового контроля Южной Кореи имеют опыт сотрудничества с депозитариями Республики Вьетнам, а также готовы поделиться этим опытом с Республикой Узбекистан, а также применить его на рынке ценных бумаг Узбекистана.
Выразил готовность оказать содействие в создании спроса на рынке ценных бумаг Узбекистана среди институциональных инвесторов, страховых организаций и пенсионных фондов Южной Кореи с целью размещения организациями Республики Узбекистан акций на южнокорейской фондовой бирже методом IPO посредством публичных торгов.
Вместе с тем, в целях последовательной реализации дальнейшего сотрудничества стороны договорились разработать план взаимных мер и усилить сотрудничество в каждом направлении.