O‘zbekiston Eksportni qo‘llab-quvvatlash agentligi bilan Britaniya eksport va xalqaro savdo instituti o‘rtasida shartnoma imzolandi
O‘zbekistonning Londondagi elchixonasi tomonidan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligi direktori o‘rinbosari Toymas Yoqubov va Britaniya eksport va xalqaro savdo instituti (IEIT) bosh direktori Marko Forgon o‘rtasida muzokaralar tashkil etildi. Bu haqda “Dunyo” muxbiri xabar bermoqda.
Tomonlar savdo-iqtisodiy munosabatlarni faollashtirish va o‘zaro hamkorlik salohiyatini mustahkamlash sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunlari boʻyicha ikki tuzilma oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum imzolandi, unda qoʻshma tadbirlar, jumladan, Oʻzbekistonning Buyuk Britaniya bozorida eksport salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan oʻzbek mutaxassislari va biznes missiyalari uchun treninglar oʻtkazish koʻzda tutilgan. to’qimachilik va meva-sabzavot mahsulotlari bo’yicha. Bitimlar xususiy tadbirkorlik, o‘rta va kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash sohasida axborot va tajriba almashishga ham xizmat qiladi.
Marko Forgon taʼkidlaganidek, IEIT Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli iqtisodiy islohotlarni qoʻllab-quvvatlaydi va Britaniya tomoni Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishini qoʻllab-quvvatlashga, shuningdek, o‘zbekistonlik eksportyorlar uchun, shu jumladan Buyuk Britaniyaning Umumlashtirilgan imtiyozlar tizimining kengaytirilgan sxemasi («GSP Enhanced Framework») doirasidagi imtiyozlar va preferensiyalar bo‘yicha tadbirlar tashkil etish.
Tomonlar, shuningdek, imzolangan hujjatning tegishli bandlarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma amaliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Подписано соглашение между Агентством по продвижению экспорта Узбекистана и Британским Институтом экспорта и международной торговли
Посольство Узбекистана в Лондоне организовало переговоры заместителя директора Агентства по продвижению экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Тоймаса Якубова с генеральным директором Британского Института экспорта и международной торговли (Institute of Export and International trade, IEIT) Марко Форгоне, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в сфере активизации торгово-экономических отношений и укрепления потенциала взаимодействия.
По итогам переговоров состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве между двумя структурами, который предусматривает организацию совместных мероприятий, в том числе тренингов для узбекских специалистов и бизнес-миссий, направленных на продвижение экспортного потенциала Узбекистана на британском рынке с упором на текстильную и плодоовощную продукцию. Договоренности также будут способствовать обмену информацией и опытом в области поддержки частного предпринимательства, среднего и малого бизнеса.
Как отметил Марко Форгоне, IEIT поддерживает широкомасштабные экономические реформы в Узбекистане, и британская сторона намерена уделить особое внимание вопросам поддержки вступления Узбекистана в ВТО, а также организации мероприятий для узбекских экспортеров, в том числе по льготам и преференциям в рамках Расширенной схеме Всеобщей системы преференций («GSP Enhanced Framework») Великобритании.
Стороны также договорились разработать план совместных практических мероприятий по реализации соответствующих пунктов подписанного документа.