Polsha kompaniyasi O‘zbekistonda investitsiyaviy loyihani amalga oshirish niyatida
Polshaning “Plantin” qishloq xoʻjaligi kompaniyasi delegatsiyasi Oʻzbekistonga tashrif buyurdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Plantin kompaniyasi In-vitro usulidan foydalangan holda berry ko’chatlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan – har yili taxminan 6 million. Mahsulotlar dunyoning 23 davlatiga eksport qilinadi. Kompaniyaning eng ilg’or texnologiyalar bilan jihozlangan o’zining In-vitro laboratoriyasi mavjud.
“Plantin” kompaniyasi asoschisi Tadeush Kusibab boshchiligidagi Polsha delegatsiyasining tashrifi doirasida O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash agentligi, BMB xolding, Dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, Jizzax viloyati hokimligida muzokaralar bo’lib o’tdi.
Muzokaralarda O‘zbekistonda rezavor mevali ekinlar – ko‘k, malina, smorodina, asal (Kamchatka rezavori), shuningdek findiq va boshqalar yetishtirishga sarmoya kiritish masalalari muhokama qilindi.
Mehmonlarga mamlakatimizdagi jozibador investitsiyaviy muhit, xususan, bog‘dorchilik korxonalari salohiyati, bugungi kungacha erishilgan yutuqlar haqida ma’lumot berildi.
Delegatsiyaga rezavor mevali ekinlarning maqbul navlarini tanlash va ularni keyinchalik rayonlashtirish, investitsiya shartlari bo‘yicha O‘zbekiston hududining iqlim xaritasi taqdim etildi. Bundan tashqari, ularga laboratoriya tadqiqotlari uchun tanlangan tuproq va suv namunalari berildi.
Polsha delegatsiyasini BMB Holding Kuzatuv kengashi raisi Bekzod Mamatqulov ham qabul qildi. Mamlakatimizda rezavorlar – ko‘k, malina, mayin, findiq yetishtirishga sarmoya kiritish masalalari muhokama qilindi.
“Plantin” kompaniyasi rahbari Tadeush Kusibab ko‘chat va rezavor mevalar yetishtirish uchun plantatsiyalar yaratishga bevosita sarmoya kiritishga tayyorligini bildirdi. Uning fikricha, O‘zbekistonning iqlim sharoiti mo‘l hosil olish imkonini beradi.
Shuningdek, u loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilsa, uning kompaniyasi rezavor mevalarni qayta ishlash va sharbatlar, murabbo, sirop va ekstraktlar, muzlatilgan oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishga ham sarmoya kiritishga tayyorligini taʼkidladi.

Делегация польской сельскохозяйственной компании «Plantin» посетила Узбекистан, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Компания «Plantin» специализируется на производстве саженцев ягодных культур методом In-vitro – около 6 миллионов ежегодно. Продукция экспортируется в 23 страны мира. Компания имеет собственную In-vitro лабораторию, оснащенную самой передовой техникой.
В ходе визиты польской делегации во главе с основателем компании «Plantin» Тадеушем Кусибабом состоялись переговоры в Министерстве сельского хозяйства Узбекистана, Агентстве по привлечению инвестиций, BMB Holding, Совете фермерских дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков, хокимияте Джизакской области.
На переговорах обсуждены вопросы инвестирования в производство в Узбекистане ягодных культур – голубики, малины, смородины, жимолости (камчатская ягода), а также фундука и другие.
Гости были проинформированы о привлекательной инвестиционной среде в нашей стране, в частности, о потенциале садоводческих компаний и достижениях, достигнутых к настоящему времени.
Делегации представлена климатическая карта территории Узбекистана для выбора оптимальных сортов ягодных культур и их дальнейшего районирования, условия инвестирования. Кроме того, им переданы отобранные образцы почвы и воды для лабораторных исследований.
Председатель наблюдательного совета BMB Holding Бекзод Маматкулов также принял польскую делегацию. Обсуждены вопросы инвестирования в выращивание ягодных культур – голубики, малины, ежевики, фундука в нашей стране.
Глава компании «Plantin» Тадеуш Кусибаб выразил готовность напрямую инвестировать в создание плантаций для выращивания рассады и ягод. По его мнению, климатические условия Узбекистана позволяют получить хороший урожай.
Он также отметил, что в случае успешной реализации проекта, его компания также готова инвестировать в переработку ягод и производства соков, джемов, сиропов и экстрактов, замороженных продуктов.