O‘zbekiston va Qirg‘iziston hukumatlari hamkorlikni mustahkamlashga intilmoqda
Bishkek shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari A.Japarov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda o‘zbek-qirg‘iz hamkorligining bugungi holati va uni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirish va tuzilgan bitimlar ijrosini ta’minlash bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.
Tomonlar iqtisodiy sheriklikni yanada kengaytirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini qayd etib, avvalo sanoat kooperatsiyasi loyihalari va savdo shartnomalarini nazarda tutgan holda yangi kelishuvlarga erishish maqsadida vazirlik va idoralar ishchi guruhlarining o‘zaro tashriflarini tashkil qilishga kelishib oldilar. Shu nuqtai nazardan, qo‘shma istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish va rag‘batlantirishning samarali vositasi sifatida 2021-yilda tashkil etilgan O‘zbek-Qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasining ahamiyati qayd etildi.
Uchrashuv ishtirokchilari ikki tomonlama hamkorlik kun tartibidagi muhim masalalarni muhokama qilgandan so‘ng ikki davlatning asosiy vazirlik va idoralari rahbarlari ishtirokidagi kengaytirilgan tarkibdagi muzokaralarga o‘tdilar. Unda sanoat, mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish, transport va tranzit, bojxona tartib-taomillari, ta’lim va madaniyat sohalaridagi masalalar har tomonlama ko‘rib chiqildi.
Gidroenergetika, infratuzilma va transport sohasidagi qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq etishning amaliy jihatlari ham ko‘rib chiqildi va kelishib olindi. O‘zaro maqbul yechimlar ishlab chiqildi va ushbu loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni faollashtirish to‘g‘risida yakdil qarorga kelindi.
Uchrashuv yakunida yuzaga kelayotgan barcha muammolarni zudlik bilan hal qilish maqsadida ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha munosabatlarni chuqurlashtirishga o‘zaro sodiqlik bildirildi.

Правительства Узбекистана и Кыргызстана нацелены на укрепление сотрудничества
В г.Бишкеке заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков встретился с Председателем Кабинета Министров – Руководителем Администрации Президента Кыргызской Республики А.Жапаровым.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы углубления узбекско-кыргызского сотрудничества. Была выражена взаимная готовность к углублению двусторонних отношений и реализации совместных мер по обеспечению выполнения имеющихся договоренностей.
Стороны отметили значительный потенциал для дальнейшего расширения экономического партнерства и договорились организовать взаимные визиты рабочих групп министерств и ведомств с целью согласования новых договорённостей, имея в виду в первую очередь проекты промышленной кооперации и торговые контракты. В данном контексте была отмечена важность созданного в 2021 году Узбекско-Кыргызского фонда развития как эффективного инструмента финансирования и продвижения совместных перспективных проектов.
Обсудив ключевые моменты повестки двустороннего сотрудничества участники встречи перешли к переговорам в расширенном составе, в которых приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух государств. Здесь были более предметно рассмотрены имеющиеся вопросы в сферах промышленности, взаимных поставок, транспорта и транзита, таможенного регулирования, образования и культуры.
Также были рассмотрены и согласованы практические аспекты реализации совместных проектов в сфере гидроэнергетики, инфраструктуры и транспорта. Выработаны взаимоприемлемые решения, а также достигнута договоренность об активизации совместной работы по ускорению реализации данных проектов.
По итогам встречи была выражена обоюдная приверженность тесному взаимодействию по всем направлениям двустороннего сотрудничества с целью оперативного решения всех возникающих вопросов.