Hukumat komissiyasining Farg‘ona viloyati tadbirkorlari va eksportchilari bilan uchrashuvida xo‘jalik faoliyati jarayonida duch kelinayotgan muammolar atroflicha muhokama qilindi
O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi kecha Farg‘ona viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining hozirgi holatini o‘rganish va uni yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish maqsadida ushbu hududga yo‘l oldi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) ma’lumotiga ko‘ra,  viloyatga tashrif davomida Farg‘onadagi «Tadbirkorlar saroyi»da hudud ishbilarmonlari bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda viloyat tadbirkorlari va eksportchilari xo‘jalik faoliyati jarayonida duch kelayotgan muammolar atroflicha muhokama qilindi.
Tadbirda investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, ishlab chiqarish va eksport qilish jarayonida duch kelingan xususiy va tizimli tusdagi masalalarni muhokamaga qo‘yish imkoniga ega bo‘lgan 300dan ortiq tadbirkorlar qatnashdi.
Bunday masalalar doirasiga asosan investitsiyaviy loyihalar tashabbuskorlari va tijorat banklari tomonidan eksport qiluvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, yer uchastkalari, bo‘sh bino va inshootlarni ajratish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga chiqarish, ishlab chiqarish faoliyati uchun zarur bo‘lgan turli sertifikat va ruxsatnomalarni olish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish bilan bog‘liq muammolar hamda boshqalar kiradi.
Har bir muammo viloyatning tuman va shaharlaridagi tegishli vazirlik, idora va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlarini jalb etgan holda o‘rganilib, tahlil qilindi. Ularni amaliy hal etish mexanizmlari ishlab chiqilib, ijro etish muddatlari aniq belgilangan holda kompleks yechimini ta’minlash bo‘yicha tegishli rahbarlarga manzilli ko‘rsatmalar berildi.
Tizimli xarakterdagi muammoli vaziyatlarni hal qilish tajribasi Hukumat komissiyasi darajasida aniq algoritmlarni yoyish va keyinchalik ularni mamlakatning boshqa hududlarida joriy qilish uchun qabul qilindi.
Uchrashuv davomida tadbirkorlarning ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha konstruktiv takliflari ham batafsil ko‘rib chiqildi, ularning aksariyati o‘rganish, tahlil qilish va kelgusida hayotga tatbiq etish uchun qabul qilindi.
Uchrashuv ishtirokchilari to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotning ushbu formatini mamnuniyat bilan qabul qilib, hukumat vakillari va biznes olami o‘rtasidagi muntazam muloqot ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirishni rag‘batlantirish hamda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladilar.
Uchrashuv ijtimoiy tarmoqlarda onlayn tarzda uzatildi. Bu tadbirkor va eksportchilarga Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining Facebook va Instagram ijtimoiy tarmoqlaridagi rasmiy sahifalari orqali Hukumat komissiyasi rahbariyatiga o‘z savollarini masofadan turib yo‘llash imkonini berdi. Barcha kelib tushgan murojaatlar o‘zining aniq yechimlarini topib, nazoratga olindi.
Shuningdek, vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlariga ishbilarmon doiralar bilan doimiy va tizimli hamkorlik qilish borasida faol choralarni ko‘rish, yuzaga keladigan barcha masalalarni zudlik bilan hal qilish va kelib tushayotgan murojaatlarga samarali javob berish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha mutasaddi rahbarlarga belgilangan masalalarni hal qilish bo‘yicha manzilli vazifalar yuklatildi.

Правительственная комиссия на встрече с предпринимателями Ферганской области обсудила проблемы, с которыми они сталкиваются в процессе хозяйственной деятельности
Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков вчера выехала в Ферганскую область для проведения изучения текущего состояния социально-экономического развития региона и выработки мер по его дальнейшему стимулированию.
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в ходе посещения региона во Дворце предпринимателей г.Ферганы была организована встреча с деловым сообществом и экспортерами области, на которой были всесторонне обсуждены проблемы, с которыми представители бизнеса сталкиваются в процессе хозяйственной деятельности.
В мероприятии приняли участие более 300 предпринимателей, получивших возможность озвучить вопросы частного и системного характера, возникшие в ходе реализации инвестиционных проектов, производства и экспорта.
Круг таких вопросов преимущественно состоит из проблем, связанных с финансовой поддержкой инициаторов инвестиционных проектов и экспортеров со стороны коммерческих банков, получением земельных участков, пустующих зданий и сооружений, продвижением отечественной продукции на внешних рынках, получением различного рода сертификатов и разрешений, необходимых для производственной деятельности, подключением к инженерно-коммуникационным сетям, а также другими актуальными вопросами.
Каждая проблема была изучена и проанализирована с привлечением руководителей соответствующих министерств, ведомств и органов местной власти районов и городов области. Были выработаны механизмы практического решения каждого вопроса и даны адресные поручения соответствующим руководителям по их комплексному решению с указанием чётких сроков исполнения.
Опыт решения проблемных ситуаций, носящих системный характер, был принят для распространения конкретных алгоритмов на уровне Правительственной комиссии и их последующего внедрения в других регионах страны.
В ходе встречи также были предметно рассмотрены конструктивные предложения предпринимателей по улучшению деловой среды, многие из которых были приняты для дальнейшего изучения, анализа и внедрения.
Участники встречи с большим воодушевлением отметили такой формат непосредственного общения, отметив, что регулярный диалог между представителями правительства и деловым миром является важным фактором совершенствования бизнес-среды, стимулирования развития предпринимательства и обеспечения устойчивого экономического роста.
Встреча транслировалась в социальных сетях в режиме онлайн, что позволило предпринимателям и экспортерам дистанционно обратиться со своими вопросами к руководству Правительственной комиссии посредством официальных ресурсов МИВТ в социальных сетях Facebook и Instagram. Все поступившие обращения получили своё конкретное решение и были взяты на контроль.
Также руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти было поручено принять самые активные меры по постоянному, системному взаимодействию с бизнес-сообществом, оперативно решать все возникающие вопросы и эффективно реагировать на поступающие обращения.
По итогам встречи перед ответственными руководителями были поставлены адресные задачи по решению выявленных вопросов.