Hukumat komissiyasining Farg‘ona viloyati tadbirkorlari va eksportchilari bilan uchrashuvida xo‘jalik faoliyati jarayonida duch kelinayotgan muammolar atroflicha muhokama qilindi
O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi kecha Farg‘ona viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining hozirgi holatini o‘rganish va uni yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish maqsadida ushbu hududga yo‘l oldi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) ma’lumotiga ko‘ra,  viloyatga tashrif davomida Farg‘onadagi «Tadbirkorlar saroyi»da hudud ishbilarmonlari bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda viloyat tadbirkorlari va eksportchilari xo‘jalik faoliyati jarayonida duch kelayotgan muammolar atroflicha muhokama qilindi.
Tadbirda investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, ishlab chiqarish va eksport qilish jarayonida duch kelingan xususiy va tizimli tusdagi masalalarni muhokamaga qo‘yish imkoniga ega bo‘lgan 300dan ortiq tadbirkorlar qatnashdi.
Bunday masalalar doirasiga asosan investitsiyaviy loyihalar tashabbuskorlari va tijorat banklari tomonidan eksport qiluvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, yer uchastkalari, bo‘sh bino va inshootlarni ajratish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga chiqarish, ishlab chiqarish faoliyati uchun zarur bo‘lgan turli sertifikat va ruxsatnomalarni olish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish bilan bog‘liq muammolar hamda boshqalar kiradi.
Har bir muammo viloyatning tuman va shaharlaridagi tegishli vazirlik, idora va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlarini jalb etgan holda o‘rganilib, tahlil qilindi. Ularni amaliy hal etish mexanizmlari ishlab chiqilib, ijro etish muddatlari aniq belgilangan holda kompleks yechimini ta’minlash bo‘yicha tegishli rahbarlarga manzilli ko‘rsatmalar berildi.
Tizimli xarakterdagi muammoli vaziyatlarni hal qilish tajribasi Hukumat komissiyasi darajasida aniq algoritmlarni yoyish va keyinchalik ularni mamlakatning boshqa hududlarida joriy qilish uchun qabul qilindi.
Uchrashuv davomida tadbirkorlarning ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha konstruktiv takliflari ham batafsil ko‘rib chiqildi, ularning aksariyati o‘rganish, tahlil qilish va kelgusida hayotga tatbiq etish uchun qabul qilindi.
Uchrashuv ishtirokchilari to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotning ushbu formatini mamnuniyat bilan qabul qilib, hukumat vakillari va biznes olami o‘rtasidagi muntazam muloqot ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirishni rag‘batlantirish hamda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladilar.
Uchrashuv ijtimoiy tarmoqlarda onlayn tarzda uzatildi. Bu tadbirkor va eksportchilarga Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining Facebook va Instagram ijtimoiy tarmoqlaridagi rasmiy sahifalari orqali Hukumat komissiyasi rahbariyatiga o‘z savollarini masofadan turib yo‘llash imkonini berdi. Barcha kelib tushgan murojaatlar o‘zining aniq yechimlarini topib, nazoratga olindi.
Shuningdek, vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlariga ishbilarmon doiralar bilan doimiy va tizimli hamkorlik qilish borasida faol choralarni ko‘rish, yuzaga keladigan barcha masalalarni zudlik bilan hal qilish va kelib tushayotgan murojaatlarga samarali javob berish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha mutasaddi rahbarlarga belgilangan masalalarni hal qilish bo‘yicha manzilli vazifalar yuklatildi.

The government commission at a meeting with entrepreneurs of the Ferghana region discussed the problems that they face in the process of economic activity
The Government Commission on Foreign Trade, Investment, Development of Local Industry and Technical Regulation under the leadership of Deputy Prime Minister – Minister of Investment and Foreign Trade of Uzbekistan Sardor Umurzakov and as part of the heads of ministries, departments, industry associations and commercial banks yesterday left for the Fergana region to study the current state of socio-economic development of the region and develop measures to further stimulate it.
According to the Ministry of Investment and Foreign Trade (MIVT), during a visit to the region at the Palace of Entrepreneurs in Fergana, a meeting was organized with the business community and exporters of the region, at which the problems that business representatives face in the process of economic activity were comprehensively discussed.
The event was attended by more than 300 entrepreneurs who got the opportunity to voice private and systemic issues that arose during the implementation of investment projects, production and export.
The range of such issues mainly consists of problems related to financial support of initiators of investment projects and exporters from commercial banks, obtaining land plots, empty buildings and structures, promoting domestic products in foreign markets, obtaining various kinds of certificates and permits necessary for production activities, connecting to engineering and communication networks, as well as other relevant issues.
Each problem was studied and analyzed with the involvement of the heads of the relevant ministries, departments and local authorities of the districts and cities of the region. Mechanisms for the practical solution of each issue were developed and targeted instructions were given to the relevant managers on their comprehensive solution, indicating clear deadlines for implementation.
Experience in solving problematic situations of a systemic nature was adopted for the dissemination of specific algorithms at the level of the Government Commission and their subsequent implementation in other regions of the country.
During the meeting, constructive proposals of entrepreneurs to improve the business environment were also substantively considered, many of which were adopted for further study, analysis and implementation.
The meeting participants noted with great enthusiasm this format of direct communication, noting that regular dialogue between government representatives and the business world is an important factor in improving the business environment, stimulating the development of entrepreneurship and ensuring sustainable economic growth.
The meeting was broadcast online on social networks, which allowed entrepreneurs and exporters to remotely address their questions to the leadership of the Government Commission through the official MIVT resources on the social networks Facebook and Instagram. All received appeals received their specific decision and were taken under control.
Also, the heads of ministries, departments, commercial banks and local authorities were instructed to take the most active measures for constant, systematic interaction with the business community, promptly resolve all emerging issues and effectively respond to incoming appeals.
Following the meeting, the responsible managers were given targeted tasks to solve the identified issues.