Parrandachilik bilan shug‘ullanayotgan tadbirkorlarga imtiyozli kreditlar ajratilmoqda
Prezidentning “Parrandachilik tarmog‘ini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi (15.06.2022 yildagi PQ-281-son).
Farmonga muvofiq, 2023-yil 1-apreldan boshlab faqat my.vetgov.uz veb-saytida ro‘yxatdan o‘tgan va belgilangan mezonlarga javob beradigan parrandachilik xo‘jaliklariga parrandachilik mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik sub’ektlariga davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash huquqi beriladi. subsidiyalar olish va boshqa imtiyozlardan foydalanish.
2022-yil 1-iyundan boshlab parrandachilik xo‘jaliklari va parranda go‘shti uchun omuxta yem ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlariga Markaziy bankning asosiy stavkasi bo‘yicha 12 oygacha muddatga, shu jumladan uch oylik imtiyozli davr bilan qaytariladigan kreditlar ajratiladi.
Parrandachilikni rivojlantirish bo‘yicha maqsadli davlat dasturlari doirasida kredit mablag‘lari 10 yilgacha muddatga, shu jumladan uch yilgacha imtiyozli davrga ajratiladi.
Parrandachilik xo‘jaliklari va parrandalar uchun omuxta yem ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik sub’yektlari loyihalarini moliyalashtirish uchun “Mikrokreditbank” tomonidan ajratilgan qismini Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘larini to‘lash muddati 7 yildan 10 yilgacha uzaytiriladi – yillik imtiyozli davr.
Tadbirkorlarga mavjud quvvatlarni to‘liq ishga tushirish uchun avval ajratilgan kredit mablag‘larini qaytarish muddatlari ularning iltimosiga ko‘ra, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasining takliflari asosida 10 yilgacha uzaytiriladi.
“Parrandasanoat” uyushmasi aʼzolari boʻlgan parrandachilik xoʻjaliklariga davlat tomonidan ajratiladigan subsidiya miqdori parrandachilik xoʻjaliklari tomonidan 2022-yil 1-iyuldan boshlab har bir bir kunlik zotdor tovuqni olib kirish bilan bogʻliq xarajatlarni qoplash uchun belgilandi. 2024-yil 1-yanvar, 12 ming so‘m.

Предпринимателям, занимающимся птицеводством, предоставляются льготные кредиты
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки сферы птицеводства» (ПП №281 от 15.06.2022 года).
Согласно Постановлению, с 1 апреля 2023 года только птицеводческим хозяйствам, прошедшим регистрацию на сайте «my.vetgov.uz» и соответствующим установленным критериям, будут предоставлены права субъектов предпринимательства, занимающихся производством птицеводческой продукции, на государственную поддержку, получение субсидий и пользование иными льготами.
С 1 июня 2022 года птицеводческим хозяйствам и субъектам предпринимательства, занимающимся производством комбикормов для птицы, выделяются револьверные кредиты на срок до 12 месяцев, включая трехмесячный льготный период, по основной ставке Центрального банка.
Кредитные средства в рамках целевых государственных программ развития птицеводства выделяются на срок до 10 лет, включая льготный период до трех лет.
Будет продлен с 7 лет до 10 лет срок возврата средств Фонда реконструкции и развития в части, направленной АКБ «Микрокредитбанк» на финансирование проектов птицеводческих хозяйств и субъектов предпринимательства, занимающихся производством комбикормов для птицы, с пятилетним льготным периодом.
Сроки возврата ранее выделенных предпринимателям кредитов для полного ввода их действующих мощностей продлеваются до 10 лет по их заявкам и на основании предложений Государственного комитета ветеринарии и развитию животноводства.
Установлен размер субсидии, выделяемой государством птицеводческим хозяйствам – членам Ассоциации «Паррандасаноат», на покрытие расходов, связанных с импортом птицеводческими хозяйствами каждого однодневного породистого цыпленка в период с 1 июля 2022 года до 1 января 2024 года, 12 тысяч сумов.
Объемы производства мяса птицы будут увеличены не менее чем на 35 процентов, до 600 тысяч тонн к концу года.