Parrandachilik bilan shug‘ullanayotgan tadbirkorlarga imtiyozli kreditlar ajratilmoqda
Prezidentning “Parrandachilik tarmog‘ini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi (15.06.2022 yildagi PQ-281-son).
Farmonga muvofiq, 2023-yil 1-apreldan boshlab faqat my.vetgov.uz veb-saytida ro‘yxatdan o‘tgan va belgilangan mezonlarga javob beradigan parrandachilik xo‘jaliklariga parrandachilik mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik sub’ektlariga davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash huquqi beriladi. subsidiyalar olish va boshqa imtiyozlardan foydalanish.
2022-yil 1-iyundan boshlab parrandachilik xo‘jaliklari va parranda go‘shti uchun omuxta yem ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlariga Markaziy bankning asosiy stavkasi bo‘yicha 12 oygacha muddatga, shu jumladan uch oylik imtiyozli davr bilan qaytariladigan kreditlar ajratiladi.
Parrandachilikni rivojlantirish bo‘yicha maqsadli davlat dasturlari doirasida kredit mablag‘lari 10 yilgacha muddatga, shu jumladan uch yilgacha imtiyozli davrga ajratiladi.
Parrandachilik xo‘jaliklari va parrandalar uchun omuxta yem ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik sub’yektlari loyihalarini moliyalashtirish uchun “Mikrokreditbank” tomonidan ajratilgan qismini Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘larini to‘lash muddati 7 yildan 10 yilgacha uzaytiriladi – yillik imtiyozli davr.
Tadbirkorlarga mavjud quvvatlarni to‘liq ishga tushirish uchun avval ajratilgan kredit mablag‘larini qaytarish muddatlari ularning iltimosiga ko‘ra, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasining takliflari asosida 10 yilgacha uzaytiriladi.
“Parrandasanoat” uyushmasi aʼzolari boʻlgan parrandachilik xoʻjaliklariga davlat tomonidan ajratiladigan subsidiya miqdori parrandachilik xoʻjaliklari tomonidan 2022-yil 1-iyuldan boshlab har bir bir kunlik zotdor tovuqni olib kirish bilan bogʻliq xarajatlarni qoplash uchun belgilandi. 2024-yil 1-yanvar, 12 ming so‘m.

Entrepreneurs engaged in poultry farming are provided with preferential loans
The Decree of the President “On measures to further improve the system of state support for the poultry industry” was adopted (№. 281 of 06/15/2022).
According to the Decree, from April 1, 2023, only poultry farms that have been registered on the my.vetgov.uz website and meet the established criteria will be granted the rights of business entities engaged in the production of poultry products to state support, receive subsidies and use other benefits.
From June 1, 2022, revolving loans for up to 12 months, including a three-month grace period, are provided to poultry farms and business entities engaged in the production of compound feed for poultry, at the main rate of the Central Bank.
Credit funds within the framework of targeted state programs for the development of poultry farming are allocated for a period of up to 10 years, including a grace period of up to three years.
The period for repayment of funds from the Fund for Reconstruction and Development in the part allocated by Microcreditbank to finance projects of poultry farms and business entities involved in the production of compound feed for poultry will be extended from 7 years to 10 years, with a five-year grace period.
The terms for the return of loans previously allocated to entrepreneurs for the full commissioning of their existing capacities are extended to 10 years at their request and on the basis of proposals from the State Committee for Veterinary Medicine and Livestock Development.
The amount of the subsidy allocated by the state to poultry farms – members of the Parrandasanoat Association has been established to cover the costs associated with the import of each one-day-old thoroughbred chicken by poultry farms in the period from July 1, 2022 to January 1, 2024, 12 thousand soums.
Poultry meat production volumes will be increased by at least 35 percent, up to 600,000 tons by the end of the year.