1-maydan pensiya va nafaqalar miqdori 12 foizga oshiriladi
1-maydan boshlab kam ta’minlangan oilalarga to‘lanadigan pensiya, nafaqa va moddiy yordam miqdori o‘rtacha 12 foizga oshdi.
Shavkat Mirziyoyev tegishli qaror imzolangani haqida aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum qildi. Bu haqda birinchi bo‘lib Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
Xuddi shu sanadan:
• pensiyani hisoblash uchun bazaviy miqdor 324 000 so‘m;
• yoshga doir pensiya miqdori 633 000 so‘m;
• nogironligi bo‘lgan bolalar uchun nafaqa miqdori – 697 000 so‘m;
• zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa miqdori — 500 000 so‘m;
• pensiya oluvchi shaxslarning yoshi va nogironligi bo‘yicha pensiyalari miqdori bo‘yicha belgilangan eng kam pensiya miqdoridan 698 000 so‘mgacha bo‘lgan miqdorda — 698 000 so‘m;
• 1941-1945-yillardagi urush nogironlari va qatnashchilari, fashistlar Germaniyasidagi konslagerlarning voyaga yetmagan sobiq asirlari va Leningrad shahri blokadasi davrida ishlagan shaxslarga beriladigan nafaqalar, shu jumladan nafaqalar miqdori – 3 080 000 so‘m;
• boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi oluvchining oilaning bir nogiron a’zosi uchun eng kam pensiya miqdori amaldagi tartibda oilaning har bir keyingi nogiron a’zosiga pensiya to‘lash sharti bilan 500 000 so‘mni tashkil etadi;
• boquvchisini yo‘qotganlik bo‘yicha nafaqa oluvchining oilasining bir nafar mehnatga layoqatsiz a’zosiga beriladigan nafaqa miqdori 500 000 so‘m va bunday oilalarning har bir keyingi mehnatga layoqatsiz a’zosi uchun 185 000 so‘m qo‘shimcha to‘lanadi.
To‘liq bo‘lmagan ish staji uchun eng kam pensiya miqdori qo‘shimcha to‘lovni hisobga olgan holda 14 foizga – 500 000 so‘mgacha oshiriladi.
1-iyundan urush qatnashchilari va nogironlari, yolg‘iz keksalarga pensiya va nafaqalardan tashqari 1 BRV (270 000 so‘m) miqdorida oziq-ovqat va gigiyena vositalari uchun nafaqa to‘lanadi. Shuningdek, ularga har yili kiyim-kechak xaridi uchun kompensatsiya sifatida 4 000 000 so‘m beriladi.
Bundan tashqari, avval xabar qilinganidek, ish beruvchilar nogironlarni ishga joylashtirish uchun subsidiyalar oladilar. Bunday har bir xodim uchun 6 oy davomida 400 000 so‘mdan to‘lanadi.

С 1 мая пенсии и пособия повышаются в среднем на 12%
С 1 мая размер пенсий, пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям повышается в среднем на 12%.
О подписании соответствующего указа Шавкат Мирзиёев объявил на совещании по вопросам социальной поддержки уязвимых групп населения. Первым информацию опубликовал пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
С этой же даты:
• базовая величина исчисления пенсии — 324 000 сумов;
• размер пенсии по возрасту — 633 000 сумов;
• размер пособия детям с инвалидностью — 697 000 сумов;
• размер пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, — 500 000 сумов;
• размер пенсий по возрасту и инвалидности лиц, получающих пенсии в размере от установленного минимального размера пенсии по возрасту до 698 000 сумов, — 698 000 сумов;
• размер пенсий, включая надбавки, инвалидам и участникам войны 1941−1945 годов, бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей нацистской Германии и лицам, работавшим в период блокады города Ленинграда, — 3 080 000 сумов;
• минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии по потере кормильца — 500 000 сумов с выплатой пенсии каждому следующему нетрудоспособному члену семьи согласно действующему порядку;
• размер пособия на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пособия по потере кормильца — 500 000 сумов и прибавление по 185 000 сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена таких семей.
Минимальная пенсия при неполном стаже работы с учётом доплаты повышается на 14% — до 500 000 сумов.
С 1 июня ветеранам и инвалидам войны, а также одиноким пожилым к пенсиям и пособиям будут выплачивать надбавку на питание и средства гигиены в размере 1 БРВ (270 000 сумов). Также они ежегодно будут получать 4 000 000 сумов на компенсацию покупки одежды.
Кроме того, как сообщалось ранее, работодатели будут получать субсидии при трудоустройстве лиц с инвалидностью. За каждого такого сотрудника им на протяжении 6 месяцев будут платить по 400 000 сумов.