Saudiyalik yirik tadbirkor O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi va logistika sohalarida sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirmoqchi
O‘zbekistonning Jidda shahridagi Bosh konsulxonasi respublikamizga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va mamlakatimizning iqtisodiy salohiyatini targ‘ib etish maqsadida Saudiya Arabistonining yirik ishbilarmonlar oilasiga mansub “Lalei Al Barakah Trading Group” kompaniyasi direktori Solih Batterji bilan uchrashuv uyushtirdi.
Suhbatdosh O‘zbekistonda xorijiy investorlarga yaratilayotgan qulay sharoit va imtiyozlar, xususan, respublikadagi erkin iqtisodiy hududlar faoliyati, mamlakatimizning iqtisodiy va sayyohlik salohiyati bilan yaqindan tanishtirildi. Saudiya tomoni O‘zbekistonda amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari, jumladan, “O‘zcharmsanoat” assotsiatsiyasi bilan sarmoyaviy hamkorlik imkoniyatlari to‘g‘risidagi maʼlumotlardan ham voqif bo‘ldi.
O‘z navbatida, Solih Batterji O‘zbekistonda savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarga yuqori baho berar ekan, joriy yilning oxiriga qadar Toshkentda “Lalei Al Barakah Trading Group” vakolatxonasini  ochishni rejalashtirayotganini maʼlum qildi.
Solih Batterji o‘z kompaniyasi orqali O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi va logistika sohalaridagi investitsion loyihalarni amalga oshirish niyatida ekanligini maʼlum qildi.

Саудовский предприниматель планирует открыть в Узбекистане представительство с целью реализации инвестиционных проектов в области сельского хозяйства и логистики
В целях ознакомления с экономическим потенциалом Узбекистана и привлечения иностранных инвестиций в республику Генконсульством в Джидде была проведена встреча с директором компании “Lalei Al Barakah Trading Group” Салихом Баттерджи, членом известной семьи крупных бизнесменов Саудовской Аравии.
Следует отметить, что компания “Lalei Al Barakah Trading Group” была основана в 1994 году в городе Джидде, имеет лицензию до 2024 года с возможностью дальнейшего продления срока действия.
Собеседник был подробно проинформирован об условиях и льготах, созданных в Узбекистане для иностранных инвесторов, экономическом и туристическом потенциале страны, в том числе о свободных экономических зонах республики.
В свою очередь, Салих Баттерджи высоко оценил результаты структурных преобразований и реформ в торгово-экономической и инвестиционной сферах в Узбекистане.
Он сообщил, что до конца текущего года планирует открыть представительство своей компании в Ташкенте. Таким образом, крупный саудовский предприниматель намерен реализовать в Узбекистане инвестиционные проекты в области сельского хозяйства и логистики.