Birinchi O‘zbekiston-Kanada kon konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekistonning tog‘-kon sanoatini kengaytirish bo‘yicha istiqbolli loyihalarga xorijiy investorlarni jalb etish maqsadida mamlakatimizning Vashingtondagi elchixonasi Kanadaning Yevroosiyo savdo palatasi bilan hamkorlikda onlayn tarzda “O‘zbekiston-Kanada kon konferensiyasi”ni tashkil etdi.
O‘zbekiston elchixonasi xabariga ko‘ra, tadbirda Kanada tomonidan Yevroosiyo Savdo-sanoat palatasi raisi Gilles Breton, elchi Alison LeKler, konchilik assotsiatsiyasi vitse-prezidenti Ben Chalmers, B2Gold oltin qazib oluvchi kompaniyasining barqaror rivojlanish bo‘yicha direktori ishtirok etdi. Ken Jons, shuningdek, ushbu sohadagi 30 dan ortiq Kanada kompaniyalari vakillari.
Unda O‘zbekiston tomonidan investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Shuhrat Vafoyev, Davlat geologiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari A’zam Qodirxo‘jayev, elchi Javlon Vahobov va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ mineral resurslar bo‘yicha direktori Lyubov Egorova ishtirok etdi.
Mamlakatimiz vakillari anjuman ishtirokchilarini O‘zbekistonda sarmoyaviy muhit va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar va o‘zgarishlar bilan atroflicha tanishtirdi. Keyingi yillarda O‘zbekistonda geologiya-qidiruv sohasini rivojlantirish, bu borada yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Kanada tomoniga 25 dan ortiq yangi geologik obyektlar, xususan, Navoiy kon-metallurgiya kombinati va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati xususiylashtirishga tayyorlanayotgani haqida ma’lumot berildi.
Elchixona xabariga koʻra, konferensiya davomida mamlakatimiz vakillari konferensiya ishtirokchilarini qiziqtirgan investitsiya muhiti va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, jumladan, Oʻzbekistonda geologiya-qidiruv sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarga oid masalalarni tushuntirib berdi.

Состоялась первая Узбекско-канадская горная конференция
В целях привлечения иностранных инвесторов в перспективные проекты по расширению горнодобывающей отрасли Узбекистана Посольством нашей страны в г.Вашингтоне совместно с Евразийской торговой палатой Канады в режиме онлайн организована «Узбекско-канадская горная конференция».
По информации Посольства Узбекистана, в мероприятии приняли участие от канадской стороны председатель Евразийской торговой палаты Жиль Бретон, посол Элисон ЛеКлёр, вице-президент Горнодобывающей ассоциации Бен Чалмерс, директор по устойчивому развитию золотодобывающей компании «B2Gold» Кен Джонс, а также представители более 30 канадских компаний в данной отрасли.
Узбекскую сторону представляли заместитель министра инвестиций и внешней торговли Шухрат Вафаев, заместитель председателя Госкомгеологии Аъзам Кадирходжаев, посол Жавлон Вахабов и директор по минеральным ресурсам АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» Любовь Егорова.
Представители нашей страны подробно ознакомили участников конференции с проводимыми в Узбекистане масштабными экономическими реформами и преобразованиями в сфере улучшения инвестиционного климата и деловой среды. Особое внимание обращено на развитие сферы геологоразведки в Узбекистане в последние годы, расширение сотрудничества в данной области с ведущими зарубежными компаниями. До канадской стороны доведено о подготовке более 25 новых геологических объектов к приватизации, в частности Навойиский горно-металлургический комбинат и Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
Как сообщает Посольство, в ходе конференции представители нашей страны разъяснили интересовавшие участников конференции вопросы относительно улучшения инвестиционного климата и деловой среды, в том числе о проводимых реформах в сферы геологоразведки в Узбекистане.