Finlyandiya tashqi ishlar vazirligi departamenti Bosh direktori M.Liivala bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28-may kuni Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida Finlyandiya tashqi ishlar vazirligi departamenti Bosh direktori M. Liivala bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida savdo, energetika, to‘qimachilik sanoati, AKT va sog‘liqni saqlash sohalarida O‘zbekiston-Finlyandiya hamkorligini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Finlyandiya tomoni Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik Trast jamg‘armasining Maslahat qo‘mitasi ishida faol ishtirokini davom ettirishga, shuningdek, Finlyandiyaning bir qator donor tashkilotlari, moliya institutlari va xususiy kompaniyalaridan qo‘shimcha mablag‘ jalb etishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekiston tomonining ishbilarmon doiralar vakillari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatilishini rag‘batlantirish, o‘zaro savdo va investisiyalar hajmini oshirish maqsadida O‘zbekiston va Finlyandiyada xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalar o‘tkazish taklifi qiziqish bilan qabul qilindi.
Uchrashuv yakunida yaqin kelajakda bo‘lib o‘tadigan iqtisodiy, sanoat, ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokidagi biznes-forum doirasida munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha muloqotni davom ettirishga kelishib olindi.

Состоялась встреча с Генеральным директором департамента МИД Финляндии М.Лиивалой
28 мая т. г. в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с Генеральным директором департамента МИД Финляндии М.Лиивалой.
В ходе мероприятия обсуждены перспективы развития узбекско-финского сотрудничества в сферах торговли, энергетики, текстильной промышленности, ИКТ и здравоохранения.
Финская сторона выразила свою готовность к продолжению активного участия в работе Консультативного комитета Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, а также привлечению дополнительных средств ряда донорских организаций, финансовых институтов и частных компаний Финляндии.
С интересом воспринято предложение узбекской стороны о проведении международных выставок и ярмарок в Узбекистане и Финляндии с целью стимулирования прямых контактов бизнеса, роста взаимной торговли и объёма инвестиций.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении более детального диалога по приоритетным направлениям партнерства в рамках предстоящих в скором будущем очередного заседания Межправительственной комиссии по экономическому, промышленному и научно-техническому сотрудничеству, а также бизнес-форума с участием деловых кругов двух стран.