Uchinchi Xalqaro Reyting Forumi boʻlib oʻtdi
7-may kuni Toshkentda Uchinchi xalqaro reyting forumi bo‘lib o‘tdi. Mazkur forum asosan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarning mamlakatimizning jahon xalqaro reytingidagi o‘rnini ta’siriga bag‘ishlandi.
Forum tantanali ochilish marosimi bilan boshlanib, atrof-muhit muammolari, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish istiqbollari, jamoatchilik ongini takomillashtirish, islohotlar kun tartibidagi iqtisodiy muammolar, qonun ustuvorligi va korrupsiyaga qarshi kurash kabi mavzularda sessiyalar bo‘lib o‘tdi. Ro‘yxatda keltirilgan sessiyalar iqtisodchi ekspertlar bilan bir qatorda hukumat vakillari tomonidan ham o‘tkazilib, ularda har bir soha bo‘yicha hukumat tomonidan olib borilayotgan ishlar, ular duch kelayotgan muammolar va yechimlar taklif etildi. Shuningdek, savol-javoblar davomida tinglovchilar tomonidan ma’ruzachilarga turli savollar berildi va ularga javob qaytarildi.
Shu munosabat bilan, tinglovchilar bilan muhokama qilish uchun aynan ushbu mavzularni tanlash uchun yaxshi sabablar bor edi. Ekologiyaga bag‘ishlangan sessiyada jamiyat iqtisodiy inqirozlar va cheksiz ijtimoiy muammolarga duch kelganda ham ekologiya muhim masala ekani alohida ta’kidlandi. Raqamli iqtisodiyot sessiyasiga kelsak, muhokamada ushbu sohaning muammolari, imkoniyatlari va ahamiyati haqida so‘z yuritildi. Umuman olganda, raqamlashtirish inson hayoti va faoliyatining barcha jabhalarida tub o’zgarishlarni ta’minlaydi.
«Jamoatchilik ongi orqali yangi imkoniyatlar yaratish» sessiyasi Forumning eng informatsion sessiyalaridan biriga aylandi, u chunki bugungi kunda jamiyatimizda yuzaga keladigan muammolar ta’kidlangan. Bundan tashqari, aholi turmush sifatini oshirish O’zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy siyosatining ustuvor yo’nalishlaridan biridir.
Navbatdagi, «Islohotlar kun tartibidagi iqtisodiy muammolar» sessiyasida ishtirokchilar O’zbekiston uchun yanada yaxshi investitsiya va ishbilarmonlik muhiti, samarali bozor mexanizmlarini yaratish zarur, degan fikrga kelishdilar. Iqtisodiy islohotlardagi ulkan yutuqlarni kuzatish mumkin. Ular orasida valyuta bozorini liberallashtirish, debyut yevroobligasiyalarni chiqarish, davlat aktivlarini xususiylashtirish, bir qator ma’muriy to’siqlarni bartaraf etish, soliq islohoti, biznes yuritish uchun bir qator ma’muriy xarajatlarni kamaytirish kiradi.
Tadbir yakunida shuni aytish mumkinki, barcha mutaxassislar, davlat idoralari xodimlari O‘zbekiston ravnaqi yo‘lida yuksak sadoqatini namoyon etdilar. Ushbu Forum mahalliy va xorijiy rasmiylar uchun iqtisodiy sohada fikr almashish uchun ajoyib imkoniyat bo’ldi. Bundan tashqari, ushbu Forum davlat va xususiy sektor, xalqaro tashkilotlar va ilmiy muassasalar kabi ko’plab turdagi tashkilotlarni birlashtirdi.

Состоялся третий Международный Рейтинговый форум
7 мая в Ташкенте состоялся Третий Международный Рейтинговый форум. Этот форум был в основном посвящен влиянию экономических реформ в Узбекистане на позиции страны в глобальных международных рейтингах.
Форум начался с торжественной Церемонии открытия, а затем последовали сессии, посвященные экологическим вопросам, перспективам развития цифровой экономики, общественному сознанию, экономическим вызовам в повестке дня реформ, верховенству закона и борьбе с коррупцией. Перечисленные сессии были проведены экспертами-экономистами, а также государственными чиновниками, где они осветили усилия правительства в каждом упомянутом секторе, рассказали о проблемах, с которыми они сталкиваются, и предложили возможные решения. Более того, на сессиях вопросов и ответов аудитория задавала докладчикам различные вопросы, на которые они давали подробные ответы.
В связи с этим были некоторые веские причины для выбора именно этих тем для обсуждения с аудиторией. На сессии по вопросам экологии было подчеркнуто, что экология является важным вопросом даже тогда, когда общество сталкивается с экономическими кризисами и бесконечными социальными проблемами. Что касается сессии «Цифровая экономика», то речь шла о вызовах, возможностях и важности данного направления. В целом цифровизация обеспечивает кардинальные преобразования во всех сферах жизни и деятельности человека.
Сессия «Создание новых возможностей через общественное сознание» стала одной из самых информативных сессий Форума, так как осветила проблемы, возникающие в нашем обществе в настоящее время. Кроме того, Повышение качества жизни населения является одним из приоритетных направлений социально-экономической политики Республики Узбекистан.
На очередной сессии «Экономические вызовы в повестке реформ» участники сошлись во мнении, что Узбекистану необходимо и дальше создавать лучший инвестиционный и деловой климат, эффективные рыночные механизмы. Пока можно наблюдать выдающийся прогресс в экономических реформах. Среди них либерализация валютного рынка, выпуск дебютных еврооблигаций, приватизация государственных активов, устранение ряда административных барьеров, налоговая реформа, снижение ряда административных издержек ведения бизнеса.
После завершения мероприятия можно констатировать, что все специалисты и государственные деятели продемонстрировали свою высокую приверженность делу процветания Узбекистана. Этот Форум был большой возможностью для местных и иностранных официальных лиц обменяться мнениями в секторе экономики. Кроме того, этот Форум тщательно соединил и сбалансировал лучшее из многих видов организаций, как из государственного, так и из частного секторов, международных организаций и академических учреждений.