O‘zbek-Venger biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriyaga tashrifi arafasida Budapesht shahrida o‘zbek-venger biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
Forumning barcha tadbirlari O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillarining o‘zaro munosabatlarini har tomonlama mustahkamlashga qaratildi.
Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev hamda Vengriya tashqi ishlar va tashqi iqtisodiy aloqalar vaziri Peter Siyyarto ishtirok etdi.
Tadbirni ochib berar ekan, Peter Siyyarto ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishdagi ijobiy dinamikani va Vengriya hukumati ikki mamlakat uchun ustuvor yo‘nalishlarda iqtisodiy sheriklikni izchil kengaytirish tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlayotganini qayd etdi hamda Vengriya biznes vakillarini o‘zbekistonlik tadbirkorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlashga chaqirdi.
O‘zbekiston tomoni mamlakatimizda biznes yuritish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar, jumladan, vizasiz rejim, valyuta siyosatini liberallashtirish, tadbirkorlik faoliyatini yanada rag‘batlantirish, investorlar huquqlarini himoya qilishni va xususiy mulk daxlsizligini ta’minlashga qaratilgan yangi Taraqqiyot strategiyasi qabul qilinganini alohida ta’kidladi.
Vengriyalik tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorlik bildirildi. Shu munosabat bilan Vengriya kompaniyalari uchun O‘zbekistonda alohida sanoat zonasi ajratish, mahsulotlarga eksklyuziv imtiyozlar berish va kafolatli xarid qilish, shuningdek, tashkil etilayotgan ustuvor loyihalarni moliyalashtirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan istiqbolli tashabbuslarni birgalikda amalga oshirish kabi aniq chora-tadbirlar qayd etildi.
Forum davomida venger kompaniyalariga investitsiyaviy imkoniyatlar, jumladan, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, shuningdek, elektronika va elektrotexnika, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, kimyo va qurilish sanoati sohalari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Oʻtgan yilning aprel oyida Oʻzbekistonga GSP+ benefisiar maqomi berilgani tufayli Yevropa Ittifoqi hamda MDH bozorlariga imtiyozli chiqish imkoniyatlaridan foydalanib samarali sanoat kooperatsiyasi zanjirlarini yaratish istiqbollari vengriyalik ishlab chiqaruvchilarda katta qiziqish uygʻotdi.
Biznes-forum doirasida O‘zbekiston va Vengriyaning vazirliklari, idoralari, tarmoq birlashmalari, banklari va yetakchi kompaniyalari rahbarlari o‘rtasida “G2B” va “B2B” formatidagi uchrashuvlar ham tashkil etilib, ular davomida ishtirokchilar qo’shma korxonalar yaratish va o’zaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzish borasidagi masalalarni atroflicha ishlab chiqishga muvaffaq bo‘ldilar.
Forum yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochib beruvchi qator ikki tomonlama hujjatlar, investisiya bitimlari va eksport shartnomalari imzolandi.

The Uzbek-Hungarian business forum was held
On October 3 this year, on the eve of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Hungary, the Uzbek-Hungarian business forum was held in Budapest, in which representatives of the business circles of the two countries took part.
The work of the forum is aimed at comprehensively strengthening ties between the business community of Uzbekistan and Hungary, as a fundamental condition for the further development of investment and trade and economic cooperation.
The opening ceremony of the forum was attended by the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev and the Minister of Foreign Affairs and Foreign Economic Relations of Hungary Peter Szijjarto.
Opening the event, Peter Szijjarto noted the positive dynamics in the development of relations between the two states and the Hungarian government’s support for initiatives to consistently expand economic partnerships in priority areas for both countries, and also called on Hungarian business representatives to establish and strengthen cooperation with Uzbek entrepreneurs.
The Uzbek side emphasized the favorable conditions created in the country for doing business, including a visa-free regime, the liberalization of foreign exchange policy, the adoption of a new Development Strategy aimed at further stimulating entrepreneurial activity, ensuring the protection of investor rights, and the inviolability of private property.
Readiness was expressed to support Hungarian entrepreneurs in every possible way. In this regard, such specific measures were noted as the allocation of a separate industrial zone in Uzbekistan for Hungarian companies, the provision of exclusive preferences and guaranteed purchase of products, as well as the joint implementation of promising ideas, including through the funds of the created joint fund for financing priority projects.
During the Forum, Hungarian companies were provided with detailed information on investment opportunities, including in the fields of pharmaceuticals, agriculture, as well as electronics and electrical engineering, textile, automotive, chemical and construction industries.
Of great interest to Hungarian manufacturers were the prospects for building effective chains of industrial cooperation with preferential access to the CIS and EU markets thanks to the status of GSP+ beneficiary received by Uzbekistan in April last year.
During the business forum, “G2B” and “B2B” meetings were also organized between the heads of ministries, departments, industry associations, banks and leading companies of Uzbekistan and Hungary, during which the participants were able to work out in detail the aspects of creating joint ventures and concluding mutually beneficial trade agreements.
As a result of the Forum, a number of bilateral documents, investment agreements and export contracts were signed, opening up new prospects for the development of economic and investment cooperation between Uzbekistan and Hungary.