O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi hamkorlik sifat jihatidan yangi darajaga chiqmoqda
Joriy yilning 24-mart kuni Toshkent xalqaro investisiya forumi doirasida Savdo, iqtisod, investisiyalar, texnika, madaniyat, sport va yoshlar masalalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi va Saudiya Arabistoni Podshohligi o‘rtasidagi Hukumatlararo komissiyasining 5-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi (HK). O‘zbekiston tarafidan Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Saudiya Arabistoni tarafidan esa Saudiya Arabistoni Podshohligining investisiyalar vaziri Xolid al-Falih yig‘ilishga qo‘shma raislik qildilar. Tadbirda, shuningdek, ikki mamlakatning eng muhim vazirlik va idoralarining rahbarlari ishtirok etdilar.
Majlisning kun tartibi doirasida savdo-iqtisodiy va investisiya jabhalarida, energetika, kimyo sanoati, telekommunikasiya va axborot texnologiyalari, qishloq va o‘rmon xo‘jaligi, turizm, madaniyat va sport, sog‘likni saqlash, fan va ta’lim, atrof-muhit muhofazasi va ekologiya sohasidagi ikki taraflama hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Tadbir davomida ikki mamlakat delegasiyalarining rahbarlari O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi ko‘pqirrali hamkorligini yanada chuqurlashtirishga sodiqligini bildirdilar va ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish uchun ishga solinmagan ulkan salohiyat mavjudligi to‘g‘risida umumiy to‘xtamga keldilar.
Ikkala mamlakat tarmoq vazirlik va idoralarining HK platformasida muvofiqlashtirib borilayotgan kelishilgan xatti-harakatlari tufayli keyingi yillarda o‘zbek-saudiya hamkorligini rivojlanish sur’atlari ancha o‘sgani ta’kidlandi. Jumladan, joriy yilning ikki oyi mobaynida o‘zaro savdo hajmi o‘tgan 2021-yilning shu davriga nisbatan 9 baravarga oshdi. Taraflarning fikricha, bularning barchasi ushbu yo‘nalishda munosabatlarni faollashtirish uchun katta imkoniyatlardan dalolat beradi, shunga bog‘liq ravishda izchil mexanizmlar, aniq muddatlar va mas’ul ijrochilarni ko‘rsatgan holda yaqin istiqbolda O‘zbekiston – Saudiya Arabistoni tovar aylanmasini bir necha baravar ko‘paytirish bo‘yicha qo‘shma «Amaliy harakatlar rejasi»ni ishlab chiqish borasida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Saudiya Arabistonida tarmoq sanoat ko‘rgazmalarini o‘tkazish kelishildi, bu ikki mamlakatning sanoat salohiyatini namoyish qilishga va yetakchi o‘zbek va saudiyalik ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yishga imkon beradi.
Taraflar ishbilarmon hamkorlikni chuqurlashtirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish istiqbollarida ham alohida to‘xtab o‘tdilar. Keyingi yillarda O‘zbekistonda saudiya kapitali ishtirokida tuzilgan korxonalar soni to‘rt marta oshgani ta’kidlab o‘tildi. Mamlakatda an’anaviy va muqobil energetika sohasida saudiyalik investorlarning keng ko‘lamli loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Tomonlar, IT sohasi, elektronika, farmasevtika, biotexnologiyalar, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, yengil, kimyo va neft-kimyo sanoati singari istiqbolli sohalarda yangi investisiya loyihalarini amalga oshirishda ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini yanada yaqinlashuvi va o‘zaro amaliy ko‘mak berish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish borasida birgalikda ishlashga tayyorlikni bildirdilar.
Taraflar, ichki iste’molning yuksak hajmi, shuningdek, mintaqaviy va xorijiy bozorlarga chiqish mavjudligi evaziga shakllanadigan yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarni chiqarish bo‘yicha qo‘shma ishlab chiqarishlar sonini oshirishni maqsad qilib qo‘ygan sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yishning istiqbolli ekanligini alohida ta’kidladilar. Shunga bog‘liq ravishda, taraflar har ikkala tomondan aniq loyihalarni va ularning tashabbuskorlarini o‘z ichiga olgan 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan qo‘shma Sanoat kooperatsiyasi Dasturini ishlab chiqishi va tasdiqlashi kelishildi.
Shuningdek, ikki mamlakat iqtisodiyotining raqobatbardoshligini oshirishning muhim omili sifatida fan va texnologiya sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish uchun imkoniyatlar ko‘rib chiqildi. Toshkent texnoparki va qirol Abdulaziz nomidagi fan va texnologiyalar markazi o‘rtasida ularning faoliyatlari bilan tanishish maqsadida ushbu muassasalar delegasiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkillashtirish va hamkorlikning konkret yo‘nalishlarini aniqlash yo‘li bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish xususida kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, o‘zaro O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni Madaniyat kunlarini, shuningdek, ikki mamlakat yoshlarining yaqinlashishi uchun qo‘shma tadbirlarni tashkillashtirish bo‘yicha choralar muhokama qilindi. E’tiborni ziyorat turizmiga qaratgan holda ikki mamlakatning turizm idoralari o‘rtasida qo‘shma hamkorlik dasturini ishlab chiqish va tasdiqlashga kelishildi.
Tadbir chog‘ida ikki davlatning vazirlik va idoralari rahbarlari ham so‘zga chiqib, hamkorlikning keyingi yo‘nalishlarini belgiladilar va qo‘shma loyiha va tashabbuslarni muhokama qildilar.
Majlis yakuni bo‘yicha tadbir chog‘ida erishilgan hukumatlararo va idoralararo kelishuv va shartlashuvlarni o‘z ichiga olgan bayonnoma imzolandi.

Сотрудничество между Узбекистаном и Саудовской Аравией выходит на качественно новый уровень
24 марта текущего года в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума состоялось 5-е заседание Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия по вопросам торговли, экономики, науки и технологий, культуры, спорта и молодежи (МПК). Сопредседателями заседания выступили: с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, а с иностранной стороны – министр инвестиций Королевства Саудовской Аравии Халид аль-Фалих. В мероприятии также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
В рамках повестки заседания были рассмотрены вопросы двустороннего взаимодействия в торгово-экономической и инвестиционной сферах, в области энергетики, химической промышленности, телекоммуникаций и информационных технологий, сельского и лесного хозяйства, туризма, культуры и спорта, здравоохранения, науки и образования, охраны окружающей среды и экологии.
В ходе заседания главы делегаций двух стран выразили взаимную приверженность дальнейшему углублению многопланового узбекско-саудовского сотрудничества и пришли к общей позиции о наличии значительного незадействованного потенциала для расширения партнерства в приоритетных направлениях.
Было подчеркнуто, что благодаря согласованным действиям профильных министерств и ведомств двух стран, координируемых на платформе МПК, в последние годы темпы развития узбекско-саудовского сотрудничества значительно выросли. Так, в частности, за два месяца текущего года объем взаимной торговли вырос в 9 раз по отношению к аналогичному периоду 2021 года. По мнению сторон, это свидетельствует о больших возможностях для активизации взаимодействия в данном направлении, в связи с чем была достигнута договоренность о разработке совместного «Плана практических действий» по кратному увеличению узбекско-саудовского товарооборота в ближайшей перспективе с указанием пошаговых механизмов, конкретных сроков и ответственных исполнителей.
Также согласовано проведение в Узбекистане и Саудовской Аравии отраслевых промышленных выставок, что позволит продемонстрировать индустриальный потенциал двух государств и наладить прямые связи между ведущими узбекскими и саудовскими производителями.
Отдельно стороны также остановились на перспективах углубления делового сотрудничества и развития промышленной кооперации. Подчеркнуто, что за последние годы количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием саудовского капитала, увеличилось в 4 раза. В стране успешно реализуются масштабные проекты саудовских инвесторов в сфере традиционной и альтернативной энергетики.  Стороны выразили готовность к совместной работе по созданию благоприятных условий для более тесного сближения деловых кругов двух стран и оказанию взаимного практического содействия в реализации новых инвестиционных проектов в таких перспективных отраслях, как IT, электроника, фармацевтика, биотехнологии, сельское хозяйство, производство строительных материалов, легкая, химическая и нефтехимическая промышленность.
Стороны особо отметили перспективность налаживания промышленной кооперации, ставя целью увеличение совместных производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью, которая формируется за счет высокого объема внутреннего потребления, а также наличия выхода на региональные b pfhe,t;yst рынки. В связи с этим было согласовано, что стороны разработают и утвердят совместную Программу промышленной кооперации на 2022-2023 годы, которая будет включать в себя конкретные проекты и их инициаторов с обеих сторон.
Также были рассмотрены возможности для расширения двустороннего сотрудничества в области науки и технологий как ключевого фактора повышения конкурентоспособности экономик двух стран. Достигнута договоренность о налаживании прямых связей между Ташкентским технопарком и Центром науки и технологий имени короля Абдулазиза путем организации взаимных визитов делегаций данных учреждений с целью ознакомления с их деятельностью и определения конкретных направлений сотрудничества.
Помимо этого, были обсуждены перспективы организации взаимных Дней культуры Узбекистана и Саудовской Аравии, а также совместных мероприятий для сближения молодежи двух стран. Было согласовано, что стороны разработают и утвердят совместную Программу сотрудничества между туристическими ведомствами двух стран с акцентом на развитие паломнического туризма.
В ходе мероприятия также выступили руководители министерств и ведомств обеих государств, конкретизировав основные направления для дальнейшего углубления сотрудничества и обсудив перспективные совместные проекты и инициативы.
По итогам заседания был подписан протокол, включивший в себя все межправительственные и межведомственные соглашения и договоренности, достигнутые в ходе мероприятия.