Advokatura faoliyatiga zamonaviy IT texnologiyalari joriy etiladi. Prezident bu haqida tegishli qarorni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, 1-yanvardan boshlab advokatura faoliyati bilan shug‘ullanish huquqiga litsenziya berish “Litsenziya” tizimi orqali amalga oshirilishi mumkin. Shu bilan birga, abituriyent tomonidan malaka imtihonini topshirishning amaldagi tartibi saqlanib qoladi.
Bundan tashqari, ma’lumotlarning tezkor qabul qilinishini ta’minlash maqsadida advokatura, sud, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va boshqa davlat tashkilotlari o‘rtasida elektron ma’lumotlar almashinuvi joriy etilmoqda.
Advokatlar o‘z malakalarini oshirishlari, shuningdek, yuridik va jismoniy shaxslarga onlayn yordam ko‘rsatishlari mumkin bo‘ladi.
Inson omilini hisobga olmaganda, tasodifiy elektron tanlov orqali advokatni davlat hisobidan jalb qilish mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, advokatlik tuzilmalaridan statistik ma’lumotlarni an’anaviy shaklda to’plash ushbu ma’lumotlarni avtomatik umumlashtirishni joriy etish bilan bekor qilinadi.
Zamonaviy texnologiyalarning joriy etilishi munosabati bilan axborotni har tomonlama himoya qilish va maxfiyligini ta’minlash bo‘yicha barcha chora-tadbirlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

Modern technologies will be introduced into the activities of the advocacy
Modern IT technologies will be introduced into the activities of the Bar. The President signed the relevant resolution.
According to the document, from January 1, the issuance of a license for the right to engage in advocacy can be issued through the “License” system. At the same time, the current procedure for passing the qualifying exam by the applicant is preserved.
In addition, to ensure the prompt receipt of information, electronic data exchange is being introduced between the bar, the court, law enforcement agencies and other government organizations.
Lawyers will be able to improve their skills, as well as provide assistance to legal entities and individuals online.
It will be possible to attract a lawyer at the expense of the state through random electronic selection with the exclusion of the human factor.
In addition, the collection of statistical information from lawyer structures in the traditional form is canceled with the introduction of automatic generalization of this information.
In connection with the introduction of modern technologies, it is planned to take all measures for the comprehensive protection and confidentiality of information.