Advokatura faoliyatiga zamonaviy IT texnologiyalari joriy etiladi. Prezident bu haqida tegishli qarorni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, 1-yanvardan boshlab advokatura faoliyati bilan shug‘ullanish huquqiga litsenziya berish “Litsenziya” tizimi orqali amalga oshirilishi mumkin. Shu bilan birga, abituriyent tomonidan malaka imtihonini topshirishning amaldagi tartibi saqlanib qoladi.
Bundan tashqari, ma’lumotlarning tezkor qabul qilinishini ta’minlash maqsadida advokatura, sud, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va boshqa davlat tashkilotlari o‘rtasida elektron ma’lumotlar almashinuvi joriy etilmoqda.
Advokatlar o‘z malakalarini oshirishlari, shuningdek, yuridik va jismoniy shaxslarga onlayn yordam ko‘rsatishlari mumkin bo‘ladi.
Inson omilini hisobga olmaganda, tasodifiy elektron tanlov orqali advokatni davlat hisobidan jalb qilish mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, advokatlik tuzilmalaridan statistik ma’lumotlarni an’anaviy shaklda to’plash ushbu ma’lumotlarni avtomatik umumlashtirishni joriy etish bilan bekor qilinadi.
Zamonaviy texnologiyalarning joriy etilishi munosabati bilan axborotni har tomonlama himoya qilish va maxfiyligini ta’minlash bo‘yicha barcha chora-tadbirlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

Современные технологии внедрят в деятельность адвокатуры
В деятельность адвокатуры внедрят современные IT-технологии. Президент подписал соответствующее постановление.
Согласно документу, с 1 января выдачу лицензии на право занятия адвокатской деятельностью можно оформить через систему «Лицензия». При этом сохраняется действующий порядок сдачи претендентом квалификационного экзамена.
Кроме того, для обеспечения оперативного получения информации внедряется электронный обмен данными между адвокатурой, судом, правоохранительными органами и иными государственными организациями.
Адвокаты смогут повысить квалификацию, а также оказывать помощь юридическим и физическим лицам в режиме онлайн.
Привлечь адвоката за счет государства можно будет путем случайного электронного отбора с исключением человеческого фактора.
Кроме того, отменяется сбор статистической информации от адвокатских структур в традиционной форме с внедрением автоматического обобщения данной информации.
В связи с внедрением современных технологий планируется принять все меры для комплексной защиты и конфиденциальности информации.