Prezidentning “O‘zbekiston Respublikasi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalar jamg‘armasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi.
Hujjatga ko‘ra, “O‘zbekiston Respublikasi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasining boshqaruv kompaniyasi” AJ o‘z faoliyatini “O‘zbekiston Respublikasi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalar jamg‘armasi” MChJ shaklida investitsiya kompaniyasi sifatida boshlaydi.
Kompaniyaning dastlabki ustav kapitali FRRU hisobidan 100 million dollarni tashkil qiladi. Kelajakda u oshadi va bosqichma-bosqich 1 milliard dollargacha oshiriladi.
Shu bilan birga, investitsiya kompaniyasi zimmasiga 2022-2023 yillarda hamkor investorlardan 200 million AQSh dollari miqdorida qo‘shimcha investitsiyalarni jalb etish vazifasi yuklatilgan:
- kredit (qarz) olish va ustav kapitaliga investorlarning mablag‘larini jalb qilish;
- yuridik shaxslarni tashkil etish yoki ularning ustav fondlarida (ustav kapitalida) aktsiyadorlik, shu jumladan mulkni sotib olish orqali ishtirok etish;
- yirik institutsional va strategik investorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shu jumladan nufuzli xalqaro moliya markazlarining yurisdiktsiyalaridan foydalanish.
Investitsiya kompaniyasi ustav kapitalida va loyihaning umumiy qiymatida (ilgari 30 foizgacha bo‘lgan) 49 foizgacha ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Investitsiya loyihalarini tanlash va moliyalashtirish kompaniya tomonidan investitsiya siyosatida belgilangan mezon va talablarni hisobga olgan holda, shuningdek, ushbu loyihalarning moliyaviy jozibadorligi va samaradorligidan kelib chiqqan holda mustaqil ravishda amalga oshiriladi.
Farmon Investitsiya kompaniyasiga xususiylashtirish uchun belgilangan qonuniy tartiblarni qo‘llamagan holda o‘z mulkini, ulushini va xo‘jalik yurituvchi subyektlarning ustav kapitalidagi ulushlarini mustaqil ravishda erkin sotish huquqini beradi.

Создается инвестиционная компания ООО «Фонд прямых инвестиций Республики Узбекистан»
Принят Указ Президента «О мерах по совершенствованию деятельности Фонда прямых инвестиций Республики Узбекистан».
Согласно документу, АО «Управляющая компания Фонда прямых инвестиций Республики Узбекистан» начнет свою деятельность как инвестиционная компания «Фонд прямых инвестиций Республики Узбекистан» в форме ООО.
Первоначальный уставный капитал компании составит $100 миллионов за счет средств ФРРУ. В дальнейшем он увеличится и будет поэтапно доведен до $1 миллиарда.
При этом на Инвестиционную компанию возложена задача по привлечению дополнительных инвестиций в размере $200 миллионов со стороны инвесторов-партнеров в 2022-2023 годах, посредством:
• получения кредита (займа) и привлечения денежных средств инвесторов в уставный капитал;
• создания юридических лиц или долевого участия в их уставных фондах (уставном капитале), в том числе участия путем приобретения имущества;
• налаживания сотрудничества с крупными институциональными и стратегическими инвесторами, в том числе используя юрисдикции авторитетных международных финансовых центров.
Инвестиционная компания будет иметь возможность участвовать до 49% в уставном капитале и от общей стоимости проекта (ранее было до 30%).
Отбор и финансирование инвестиционных проектов будет осуществляться компанией самостоятельно, с учетом критериев и требований, установленных в инвестиционной политике, а также исходя из финансовой привлекательности и эффективности этих проектов.
Указом Инвестиционной компании предоставляется право свободной реализации своего имущества, доли и акций в уставных капиталах хозяйствующих субъектов в самостоятельном порядке без применения установленных по приватизации процедур законодательства.