gazeta.uz maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekistonning tovar ayirboshlash hajmi 2022-yilda 18,6 foizga oshib, 50,01 milliard dollarni tashkil qilgan. Savdo kamomadi 11,39 milliard dollarga yetdi. Eksportda asosan toʻqimachilik, oltin, gaz, sabzavot va mevalar bo’lgan, don mahsulotlari, shakar xomashyosi, neft mahsulotlari, dori-darmonlar va boshqalar olib kelingan.
O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 2022-yilda o‘tgan yilga nisbatan 7,84 milliard dollarga yoki 18,6 foizga o‘sib, 50,01 milliard dollarni tashkil etdi. Bu haqida Prezident huzuridagi Statistika agentligi maʼlumotlari maʼlum qilmoqda.
Yil davomida eksport 15,9 foizga o‘sib, 19,31 milliardni, import 30,67 milliardni (+20,4 foiz) tashkil etdi. Tashqi savdo taqchilligi 11,39 milliard dollardan oshdi, bu 2021-yilga nisbatan 28,7 foizga ko‘p (-8,85 milliard dollar). Agar oltin eksporti va xizmatlarda ijobiy saldo bo’lmaganida, bundan ham yuqori bo’lar edi.
O‘zbekistondan oltin eksporti davom etdi, dekabr oyida esa 582,7 million dollarni tashkil etdi. Oltin eksport tarkibida sanoat tovarlari (23 foiz, 4,44 milliard dollar) va xizmatlardan (20,5 foiz, 3,96 milliard dollar) keyin uchinchi (21,3 foiz yoki 4,11 milliard dollar) turadi.
Qiymat jihatidan oltinni hisobga olmaganda eksport 21,1 foizga oshib, 15,2 mlrd tashkil etdi. Bunga, asosan, to‘qimachilik mahsulotlari – 3,18 milliard (+8,6%) dollargacha, sabzavot va mevalar – 1,15 milliard dollar (+19,7 foiz), gaz – 910,9 million dollar (+25,4 foiz), neft va neft mahsulotlari 168,1 million dollar (2,1 barobar), o‘g‘it — 409,9 million dollar (+18,3 foiz), don — 357,7 million dollar (+19,7 foiz) va boshqa pozitsiyalarni sotish hajmining o‘sishi hisobiga erishildi.
Elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi mashina va uskunalar eksporti 5,1 barobar (172,9 million dollar) va sanoat uchun maxsus bo‘lmagan mashina va uskunalar, mashina ehtiyot qismlari – 2,8 barobar (81,6 million dollar), shuningdek, tamaki va tamaki mahsulotlari – 3,7 baravar (66,7 million dollar) va ichimliklar – 2,4 baravar (44,4 million dollar). eksportining o‘sishini alohida ta’kidlash joiz.
Eksportga avtomobil yetkazib berish 355,9 million dollarga (-6,9 foiz), rangli metallar yetkazib berish 1,54 milliard dollarga (-4,4 foiz) qisqardi.
Toʻqimachilik mahsulotlari eksporti umumiy eksport tarkibida 16,5 foizni tashkil etdi. Mahsulotlarning asosiy qismi hali ham ip-kalava (44,4%), ammo uning ulushi tayyor trikotaj va tikuvchilik mahsulotlari (29,2%) foydasiga kamaydi. Ta’minot geografiyasi 65 tadan 73 tagacha kengaydi.
O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlari uchun Rossiya bozori asosiy bo‘lib qolmoqda, bu bozorga 1,26 milliard dollarlik (+38,9 foiz) mahsulot jo‘natildi. Turkiyaga yetkazib berish hajmi 12,6 foizga oshib, 519,1 million dollarga, Qirg‘izistonga 513,4 million dollarga (+28 foiz) o‘sgan bo‘lsa, Xitoyga yetkazib berish hajmi 2 barobardan ko‘proq qisqarib, 636,3 million dollardan 274 million dollarga tushdi.
2022-yilda meva-sabzavot mahsulotlari eksporti hajmi 1,74 million tonnani tashkil etib, 1,15 milliard dollarga (+18,5 foiz) yetdi.
Yanvar-dekabr oylarida meva-sabzavot mahsulotlarining umumiy eksportdagi ulushi 5,9 foizni tashkil etdi. Asosiy eksport bozorlari Rossiya (486,7 million dollar), Qozog‘iston (216 million dollar), Xitoy (104,6 million dollar) va Pokiston (101,2 million dollar) hisoblanadi.
Importga kelsak, oziq-ovqat yetkazib berish yuqori darajada qolmoqda: don va undan tayyorlangan mahsulotlar — 1,07 milliard dollar (+28,9 foiz), turli oziq-ovqat mahsulotlari va dori vositalari — 477,8 million dollar (+67,6 foiz), shakar, shakar va asal mahsulotlari — 558,9 million dollar (+) 52,9 foiz, go‘sht va go‘sht mahsulotlari — 318,3 million dollar (+69,8 foiz).
Shuningdek, neft va neft mahsulotlari importi – 1,27 mlrd dollar (+9,8%), ko‘mir, koks va briketlar – 121,8 mln dollar, gaz – 281,9 mln dollar (+82,5%) oshdi, elektr energiyasi yetkazib berish esa 121,9 mln dollarga (-20,2%) pasaydi.
Tibbiyot va farmatsevtika mahsulotlari importi 1,6 mlrd dollarni (+0,1%), plastmassa – 836,6 mln dollarni (+35,4%), temir va po‘lat – 2,51 mlrd dollarni (+20,2%), avtomobillar – 2,13 mlrd dollarni (+13,9%), efir moylari, qatronlar va parfyumeriya, hojatxona preparatlari, jilo va yuvish vositalari — 363,5 million dollar (19 foiz), metall buyumlar — 730,8 million dollar (+26,5 foiz), to‘qimachilik iplari, gazlama va tayyor mahsulotlar — 730,8 million dollar (26,5 foiz), qog‘oz, karton va qog’oz mahsulotlari – 466,1 dollarni(+26,1%) tashkil etdi.

Товарооборот Узбекистана в 2022 году вырос на 18,6% — до 50,01 млрд долларов
Как сообщает gazeta.uz, товарооборот Узбекистана в 2022 году вырос на 18,6% — до 50,01 млрд долларов. Торговый дефицит достиг рекордных 11,39 млрд долларов. Экспортировались в основном текстиль, золото, газ, овощи и фрукты, импортировались зерновая продукция, сахарное сырьё, нефтепродукты, медикаменты и другое.
Внешнеторговый товарооборот Узбекистана в 2022 году достиг 50,01 млрд долларов США, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 7,84 млрд долларов, или на 18,6%. Это следует из данных Агентства статистики при президенте.
Экспорт за год вырос на 15,9% — до 19,31 млрд, импорт — до 30,67 млрд (+20,4%). Дефицит внешней торговли превысил 11,39 млрд, что на 28,7% больше показателя 2021 года (-8,85 млрд долларов). Он был бы ещё больше, если бы не экспорт золота и положительный баланс по услугам.
Из Узбекистана продолжился экспорт золота, в декабре он составил 582,7 млн долларов. Золото занимает третье место (21,3%, или 4,11 млрд долларов) в структуре экспорта после промышленных товаров (23%, 4,44 млрд) и услуг (20,5%, 3,96 млрд).
Экспорт без учёта золота в стоимостном выражении вырос на 21,1% — до 15,2 млрд долларов. Этого достигнуто в основном за счёт роста продаж текстильной продукции на 8,6% — до 3,18 млрд долларов, овощей и фруктов — 1,15 млрд долларов (+19,7%), газа — 910,9 млн долларов (+25,4%), нефти и нефтепродуктов — 168,1 млн долларов (в 2,1 раза) удобрений — 409,9 млн долларов (+18,3%), зерновых — 357,7 млн долларов (+19,7%) и других позиций.
Стоит отдельно отметить рост экспорта энергогенераторных машин и оборудования в 5,1 раза (172,9 млн долларов) и неспециальных машин и оборудования для промышленности, деталей машин — в 2,8 раза (81,6 млн долларов), а также табака и табачных изделий — 3,7 раза (66,7 млн долларов) и напитков — в 2,4 раза (44,4 млн долларов).
Поставки автомобилей на экспорт упали до 355,9 млн долларов (-6,9%), цветных металлов — до 1,54 млрд долларов (-4,4%)
Экспорт текстиля составил 16,5% в структуре общего экспорта. Большая часть продукции — по-прежнему пряжа (44,4%), однако её доля снизилась в пользу готовых трикотажных и швейных изделий (29,2%). География поставок расширилась с 65 до 73 стран.
Для узбекского текстиля главным остаётся российский рынок, куда отправлено продукции на 1,26 млрд долларов (+38,9%). Поставки в Турцию выросли на 12,6% — до 519,1 млн долларов, в Кыргызстан — до 513,4 млн долларов (+28%), при этом в Китай они упали более чем в 2 раза — с 636,3 млн до 274 млн долларов.
Объём экспорта плодоовощной продукции за 2022 год составил 1,74 млн тонн и достиг 1,15 млрд долларов (+18,5%).
В январе-декабре доля плодоовощной продукции в общем объёме экспорта составила 5,9%. Основные рынки экспорта — Россия (486,7 млн долларов), Казахстан (216 млн), КНР (104,6 млн) и Пакистан (101,2 млн).
Что касается импорта, то на высоком уровне остаются поставки продовольствия: зерновых и продуктов из них — 1,07 млрд долларов (+28,9%), различных пищевых продуктов и препаратов — 477,8 млн долларов (+67,6%), сахара, изделий из сахара и мёда — 558,9 млн долларов (+52,9%), мяса и мясопродуктов — 318,3 млн долларов (+69,8%).
Вырос также импорт нефти и нефтепродуктов — 1,27 млрд долларов (+9,8%), угля, кокса и брикета — 121,8 млн долларов, газа — 281,9 млн долларов (+82,5%), при этом поставки электричества упали до 121,9 млн долларов (-20,2%).
Медицинской и фармацевтической продукции импортировано на 1,6 млрд долларов (+0,1%), пластмассы — 836,6 млн долларов (+35,4%), чугуна и стали — 2,51 млрд долларов (+20,2%), машин — 2,13 млрд долларов (+13,9%), эфирных масел, резиноидов и парфюмерных веществ, туалетных препаратов, полирующих и моющих средств — 363,5 млн долларов (19%), изделий из металла — 730,8 млн долларов (+26,5%), текстильной пряжи, ткани и готовых изделий — 730,8 млн долларов (26,5%), бумаги, картона и изделий из бумаги — 466,1 (+26,1%).