O’zbekiston va Bangladesh ko’p tomonlama hamkorlikni kengaytirmoqchi
Bosh vazir o’rinbosari-investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J. Xodjayev Bangladesh Xalq Respublikasining O’zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi M. Alamni qabul qildi. Uchrashuvda ikki mamlakat o’rtasidagi ko’p qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
O’zaro savdo hajmini oshirish yo’nalishida bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, o’zaro ko’rgazma va yarmarkalarni tashkil etish kabi aniq amaliy chora-tadbirlar ko’rish rejalashtirildi.
Qayd etilganidek, O’zbekistonda Bangladesh investitsiyalari ishtirokida tashkil qilingan 36 korxona, shu jumladan 100 foiz xorijiy kapitalga ega 35 ta korxona ro’yxatga olingan. Bu raqamlar ikki mamlakat o’rtasidagi hamkorlikning haqiqiy salohiyatini aks ettirmaydi vas hu sababli bu borada investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Istiqbolli yo’nalishlarni ko’rib chiqishda O’zbekistonda sintetik tolalar va aralash matolar, tayyor to’qimachilik mahsulotlari, dori vositalari ishlab chiqarishni tashkil etish, meva-sabzavotlarni chuqur qayta ishlash bo’yicha loyihalar shakllantirish taklif etildi.
Uchrashuv davomida tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi. Tomonlar erishilgan kelishuvlarni hayyotga tatbiq qilinishi O’zbekiston bilan Bagladesh o’rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishga turtki berishiga ishonch bildirdilar.

Uzbekistan and Bangladesh intend to expand multilateral partnership
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade J. Khodjaev received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of Bangladesh to the Republic of Uzbekistan M. Alam. During the meeting, the prospects for expanding multifaceted cooperation between the two countries were discussed.
In terms of mutual trade, it is planned to take specific practical measures to increase its volume, including through the simplification of customs procedures, the organization of mutual exhibitions and fairs.
It was noted that 36 enterprises created with the participation of Bangladeshi investments were registered in Uzbekistan, including 35 with 100% foreign capital. These figures do not reflect the real potential for interaction between the two countries, in this regard, the importance of building up investment cooperation was emphasized.
When considering promising areas, it was proposed to organize in Uzbekistan the production of synthetic fibers and mixed fabrics, finished textiles, medicines, to develop projects for the deep processing of vegetables and fruits.
Other issues of mutual interest were also discussed during the meeting. As a result, the parties expressed confidence that the practical implementation of the agreements would give impetus to the development of relations between Uzbekistan and Bangladesh.