O‘zbekiston va Malayziya islom moliyasi sohasida ilg‘or tajriba almashishni yo‘lga qo‘ymoqda
Mamlakatimiz elchixonasi ko‘magida O‘zbekiston Bank-moliya akademiyasi rektori  Elmurod Hoshimov va Malayziya Global islom moliyasi universiteti (INCEIF) prezidenti va bosh direktori Azmi Omar o‘rtasida onlayn muzokaralar tashkil etildi.
Videokonferensiya aloqasida tashkil etilgan ushbu uchrashuv mamlakatimiz elchisi Ravshan Usmonovning yaqinda INCEIF rahbariyati bilan o‘tkazgan muzokaralarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Xalqaro islom moliyasi taʼlim markazi (International Centre for Education in Islamic Finance – INCEIF) 2005-yilda Malayziya Markaziy banki tomonidan ushbu yo‘nalishda mutaxassis va ekspertlarni tayyorlash maqsadida tashkil etilgan. 2006 yilda unga universitet maqomi berilgan. Bugungi kunda INCEIF Biznes-maktablarni rivojlantirish uyushmasi tomonidan akkreditatsiya qilingan Global islom moliyasi universiteti sifatida tanilgan bo‘lib, islom banki va moliyasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha jahondagi yetakchi taʼlim muassasalaridan biri hisoblanadi.
Muzokaralar chog‘ida Malayziya universiteti tomonidan ilg‘or tajribalar almashuvini yo‘lga qo‘yish, islom banki va moliyasi infratuzilmasini yaratish, islom moliyasi tamoyillari asosida sug‘urta faoliyati, qimmatli qog‘ozlar  operatsiyalari hamda boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha meʼyoriy hujjatlarni ishlab chiqish yuzasidan malaka oshirish dasturlarini tashkil etishga hozirlik bildirildi.
Tomonlar islom moliyasi, biznes boshqaruvi, menedjment, bank ishi va raqamli iqtisodiyot yo‘nalishlarida qo‘shma diplom berish bo‘yicha taʼlim dasturlarini hayotga tadbiq etishdan, shuningdek, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston bank sohasi rahbarlari hamda Bank-moliya akademiyasi pedagoglari uchun islomiy moliya vositalari, islom banki mahsulotlarini yaratish bo‘yicha qisqa muddatli kurslar va treninglar tashkil etish, Malayziyada Bank-moliya akademiyasi  talabalari va magistrantlari uchun yozgi maktablar, tajriba o‘tash kurslarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Tomonlar Hamkorlik memorandumi loyihasini imzolash yuzasidan ham yakdillikka erishdi. Shu maqsadda joriy yilning uchinchi yoki to‘rtinchi choragida Bank-moliya akademiyasi delegatsiyasining Malayziyaga amaliy safarini tashkil etish rejalashtirildi.

Узбекистан и Малайзия налаживают обмен передовым опытом в области исламских финансов
Посольство нашей страны организовало онлайн-переговоры между ректором Банковско-финансовой академии Узбекистана (БФА) Элмуродом Хошимовым и президентом и генеральным директором малазийского Глобального университета исламских финансов (INCEIF) Азми Омаром.
Видеоконференцсвязь стала логическим продолжением недавних переговоров посла Равшана Усманова с руководством INCEIF.
Международный центр образования в области исламских финансов (International Centre for Education in Islamic Finance – INCEIF) был создан Центральным банком Малайзии в 2005 году для подготовки специалистов и экспертов по исламским финансам. В 2006 году ему был присвоен статус университета. Сегодня INCEIF известен как – Глобальный университет исламских финансов, аккредитованный Ассоциацией по развитию университетских бизнес-школ. Является одним из лидеров в мире по подготовке кадров и повышению квалификации специалистов по исламскому банкингу и финансам.
Малазийский университет выразил готовность к налаживанию обмена передовым опытом и организации программ повышения квалификации по созданию инфраструктуры исламского банковского дела и финансов, разработке нормативно-правовых актов по осуществлению страховой деятельности (такафул), деятельности по операциям с ценными бумагами (сукук) и других операций на основе принципов исламского финансирования.
Сторонами выражена обоюдная заинтересованность в запуске совместных образовательных программ по выдаче двойных дипломов в сфере исламского финансирования, бизнес-администрирования, менеджмента, банковского дела и цифровой экономики, а также проведении совместных научно-исследовательских проектов.
По итогам переговоров достигнуты договоренности о разработке индивидуальных краткосрочных курсов и тренингов для руководителей банковской сферы Узбекистана и преподавательского состава БФА по инструментарию исламского финансирования и созданию продуктов исламского банкинга, организации летних школ и стажировок для студентов и магистрантов БФА в Малайзии.
Сторонами также планируется согласование проекта Меморандума о сотрудничестве, а также организация визита делегации БФА в Малайзию в 3-4-м квартале.