O‘zbekiston va Malayziya islom moliyasi sohasida ilg‘or tajriba almashishni yo‘lga qo‘ymoqda
Mamlakatimiz elchixonasi ko‘magida O‘zbekiston Bank-moliya akademiyasi rektori  Elmurod Hoshimov va Malayziya Global islom moliyasi universiteti (INCEIF) prezidenti va bosh direktori Azmi Omar o‘rtasida onlayn muzokaralar tashkil etildi.
Videokonferensiya aloqasida tashkil etilgan ushbu uchrashuv mamlakatimiz elchisi Ravshan Usmonovning yaqinda INCEIF rahbariyati bilan o‘tkazgan muzokaralarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Xalqaro islom moliyasi taʼlim markazi (International Centre for Education in Islamic Finance – INCEIF) 2005-yilda Malayziya Markaziy banki tomonidan ushbu yo‘nalishda mutaxassis va ekspertlarni tayyorlash maqsadida tashkil etilgan. 2006 yilda unga universitet maqomi berilgan. Bugungi kunda INCEIF Biznes-maktablarni rivojlantirish uyushmasi tomonidan akkreditatsiya qilingan Global islom moliyasi universiteti sifatida tanilgan bo‘lib, islom banki va moliyasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha jahondagi yetakchi taʼlim muassasalaridan biri hisoblanadi.
Muzokaralar chog‘ida Malayziya universiteti tomonidan ilg‘or tajribalar almashuvini yo‘lga qo‘yish, islom banki va moliyasi infratuzilmasini yaratish, islom moliyasi tamoyillari asosida sug‘urta faoliyati, qimmatli qog‘ozlar  operatsiyalari hamda boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha meʼyoriy hujjatlarni ishlab chiqish yuzasidan malaka oshirish dasturlarini tashkil etishga hozirlik bildirildi.
Tomonlar islom moliyasi, biznes boshqaruvi, menedjment, bank ishi va raqamli iqtisodiyot yo‘nalishlarida qo‘shma diplom berish bo‘yicha taʼlim dasturlarini hayotga tadbiq etishdan, shuningdek, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston bank sohasi rahbarlari hamda Bank-moliya akademiyasi pedagoglari uchun islomiy moliya vositalari, islom banki mahsulotlarini yaratish bo‘yicha qisqa muddatli kurslar va treninglar tashkil etish, Malayziyada Bank-moliya akademiyasi  talabalari va magistrantlari uchun yozgi maktablar, tajriba o‘tash kurslarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Tomonlar Hamkorlik memorandumi loyihasini imzolash yuzasidan ham yakdillikka erishdi. Shu maqsadda joriy yilning uchinchi yoki to‘rtinchi choragida Bank-moliya akademiyasi delegatsiyasining Malayziyaga amaliy safarini tashkil etish rejalashtirildi.

Uzbekistan, Malaysia to exchange best practices in field of Islamic finance
The Embassy of our country organized online negotiations between the rector of the Banking and Finance Academy of Uzbekistan (BFA) Elmurod Khoshimov and the President and CEO of the Malaysian Global University of Islamic Finance (INCEIF) Azmi Omar.
Video conferencing has become a logical continuation of the recent talks between Ambassador Ravshan Usmanov and the leadership of INCEIF.
The International Center for Education in Islamic Finance (INCEIF) was established by the Central Bank of Malaysia in 2005 to train specialists and experts in Islamic finance. In 2006, it was given the status of a university. Today INCEIF is known as the Global University of Islamic Finance, accredited by the Association to advance collegiate business schools. It is one of the world leaders in training and advanced training of specialists in Islamic banking.
The Malaysian University expressed its willingness to establish an exchange of best practices and organize advanced training programs to create an infrastructure for Islamic banking and finance, develop regulations for the implementation of insurance activities (takaful), securities transactions (sukuk) and other transactions based on principles of Islamic finance.
The parties expressed mutual interest in launching joint educational programs for issuing double diplomas in the field of Islamic finance, business administration, management, banking and digital economy, as well as conducting joint research projects.
Following the negotiations, agreements were reached on the development of individual short-term courses and trainings for the heads of the banking sector of Uzbekistan and teaching the BFA staff on Islamic finance tools and the creation of Islamic banking products, the organization of summer schools and internships for students and undergraduates of the BFA in Malaysia.
The parties also plan to agree on a draft Memorandum of Cooperation, as well as to organize a visit of the BFA delegation to Malaysia in the 3rd-4th quarter.