O‘zbekiston-Eron: xomashyo va sarmoya sohasidagi hamkorlik
O‘zbekistonning ishonchli hamkori bo‘lgan Eron mamlakatimiz iqtisodiyotiga sarmoya kiritishni yildan-yilga oshirib bormoqda.
Xususan, Eron kompaniyalari charm-poyabzal va mo‘yna sanoatida o‘zaro manfaatli hamkorlikdan manfaatdor.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Eronning EXIM kompaniyasi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Eronga tayyor va yarim tayyor mahsulotlar eksport qilish, charm-poyabzal sanoatiga sarmoya hajmini oshirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlar Erondan O‘zbekistonga charm-poyabzal sanoati uchun xomashyo, xususan, poliuretanni olib kirishning nuanslarini ham atroflicha muhokama qildilar.
Eslatib o‘tamiz, EXIM yirik eksport-import kompaniyasi hisoblanadi. Tashkilot O‘zbekistonga xomashyo yetkazib beruvchi ham hisoblanadi. Uning malakali marketing jamoasi O‘zbekiston korxonalarini mamlakatimizda mavjud bo‘lmagan xomashyo bilan ta’minlash imkoniyatlarini faol o‘rganmoqda. Korxona mahsulot sifatiga alohida e’tibor berib, yetkazib berishda iste’molchilar huquqlari va milliy standartlarga qat’iy rioya qiladi.
Uchrashuvda EXIM vakillari “O‘zcharmsanoat” uyushmasiga a’zo bo‘lishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Tomonlar bu jarayonda amalga oshiriladigan shart-sharoitlar va amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan fikr almashdilar. Mehmonlar davlatimiz tomonidan soha korxonalariga berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar yildan-yilga ortib borayotganini ta’kidladi.
Muloqot chog‘ida Eronga qo‘y terisidan yarim tayyor mahsulotlarni (WET-BLUE) eksport qilish masalasi muhokama qilindi. Tomonlar, shuningdek, O‘zbekistonga eronlik investorlarni faol jalb etish yuzasidan fikr almashdilar.
Muloqot chog‘ida mamlakatimiz charm-poyabzal va mo‘yna sanoatiga xorijiy sarmoyalarni yanada faol jalb etish haqida ham so‘z bordi.
Bugungi kunda Eronda mayda qoramol terisidan tayyorlanadigan yarim tayyor charm mahsulotlariga talab ortib bormoqda va O‘zbekistonda bu yo‘nalishda boy xomashyo bazasi mavjud. Shu maqsadda Eron kompaniyasi Samarqand viloyatida joylashgan “Kamron Business Stroy” mas’uliyati cheklangan jamiyati bilan ushbu yo‘nalishda hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi. Bunday hamkorlik natijasida mayda shoxli hayvonlar terisidan tayyorlanayotgan yarim tayyor mahsulotlar Eronga eksport qilinmoqda.

Узбекистан-Иран: сотрудничество в сырьевой и инвестиционной области
Иран, который является надежным партнером Узбекистана, ежегодно наращивает инвестиции в экономику нашей страны.
В частности, иранские компании заинтересованы во взаимовыгодном сотрудничестве в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях.
На прошедшей в Ассоциации «Узчармсаноат» встрече с представителями иранской компании EXIM обсуждались вопросы экспорта готовых изделий и полуфабрикатов в Иран и увеличения инвестиций в кожевенно-обувную отрасль. Стороны также детально обсудили нюансы по импорту из Ирана в Узбекистан сырья для кожевенно-обувной промышленности, в частности, полиуретана.
Следует отметить, что EXIM является крупной экспортно-импортной компанией. Организация также является поставщиком сырья в Узбекистан. Ее квалифицированная команда маркетологов активно изучает возможности снабжения узбекских предприятий сырьем, которого нет в нашей стране. Компания уделяет особое внимание качеству своей продукции и строго соблюдает права потребителей и национальные стандарты при осуществлении поставок.
В ходе встречи представители EXIM выразили заинтересованность во вступлении в Ассоциацию «Узчармсаноат». Стороны обменялись мнениями об условиях и работе, которые будут осуществлены в этом процессе. Гости отметили, что возможности и льготы, предоставляемые государством предприятиям отрасли растут из года в год.
В ходе диалога был обсужден вопрос экспорта полуфабрикатов из овечьей кожи (WET-BLUE) в Иран. Стороны также обменялись мнениями об активном привлечении иранских инвесторов в Узбекистан.
Речь в ходе диалога шла и о более активном привлечении иностранных инвестиций в кожевенно-обувную и пушно-меховую промышленность нашей страны.
Сегодня в Иране растет спрос на кожевенный полуфабрикат из шкур мелкого рогатого скота, а у Узбекистана в этом направлении имеется богатая сырьевая база. С этой целью иранская компания наладила сотрудничество в данном направлении с ООО «Камрон Бизнес Строй», расположенным в Самаркандской области. В результате этого сотрудничества полуфабрикат из шкур мелкого рогатого скота теперь экспортируются в Иран.