O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli sheriklik izchil kengayib bormoqda
Bishkek shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti S.Japarov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investisiyaviy, transport va logistika, suv-energetika, turizm va gumanitar sohalardagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi serqirra munosabatlarni yanada kengaytirish va chuqurlashtirishga o‘zaro sodiqlik bildirildi.
Ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlarida sezilarli o‘sish kuzatildi. Jumladan, so‘nggi 5 yil ichida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 5 baravar oshdi va 2021-yilda 950 million dollarga yetdi. Bugungi kunda o‘zaro savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazish uchun barcha zarur shart-sharoitlar mavjudligi ma’lum qilindi va shu munosabat bilan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha ishlarni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Investisiyaviy sohada ham sezilarli yutuqlar kuzatilmoqda. Shu nuqtai nazardan, tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi investisiyaviy munosabatlar kengayishining katalizatori bo‘lishga mo‘ljallangan O‘zbek – qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasining rasmiy ochilishini olqishladilar.
Bundan tashqari, uchrashuv ishtirokchilari ikki tomonlama hamkorlik kun tartibidagi eng dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar va qo‘shma loyiha va tashabbuslarni ilgari surishni jadallashtirish hamda yuzaga kelayotgan masalalarni zudlik bilan hal qilish maqsadida hukumatlararo va idoralararo hamkorlikni yanada faollashtirish bo‘yicha qator takliflarni bildirdilar.
Uchrashuv yakunida ko‘rib chiqilgan barcha sohalarda munosabatlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni faollashtirish, amaldagi kelishuvlarni sifatli va o‘z vaqtida ro‘yobga chiqarish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Узбекистан – Кыргызстан: поступательное расширение взаимовыгодного партнерства
В г.Бишкеке состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Президентом Кыргызской Республики С.Жапаровым.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы развития многопланового сотрудничества, прежде всего в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической, водно-энергетической, туристической и гуманитарной сферах. Выражена взаимная приверженность дальнейшему расширению и углублению многоплановых узбекско-кыргызских взаимоотношений.
Отмечен заметный рост показателей взаимной торговли: за последние 5 лет объем товарооборота между Узбекистаном и Кыргызстаном вырос в 5 раз и в 2021 году достиг отметки в 950 млн долларов. Озвучено, что в настоящее время имеются все предпосылки для доведения объема взаимной торговли до 2 млрд долларов, в связи с чем необходимо усилить работу по укреплению связей между деловыми кругами двух стран.
Также существенный прогресс наблюдается и в инвестиционной сфере. В данном контексте стороны приветствовали официальное открытие Узбекско-Кыргызского фонда развития, призванного стать катализатором роста инвестиционного партнерства между двумя государствами.
Помимо этого, участники встречи обменялись мнениями по наиболее актуальным вопросам повестки двустороннего сотрудничества и озвучили ряд предложений по дальнейшей активизации межправительственного и межведомственного взаимодействия с целью ускоренного продвижения совместных проектов и инициатив и оперативного решения имеющихся вопросов.
По итогам встречи была достигнута договоренность об активизации совместных усилий по дальнейшему наращиванию партнерства по всем рассмотренным направлениям, а также качественной и своевременной реализации имеющихся договоренностей.